„Themerson & Themerson”

Szanowni Państwo!
Centrum Kultury w Gdyni oraz
Klub Filmowy „Żyrafa” (Stocznia Kultury) w Gdyni
zapraszają na
pokaz filmu dokumentalnego
„Themerson & Themerson”
oraz
spotkanie z autorką Wiktorią Szymańską

Ta para inspirowała mnie na róż­nych etapach mojego życia. Czytałam ich książki dla dzieci, nie wiedząc o tym kim byli, w jaki spo­sób żyli. Inspirowały mnie ich filmy awan­gar­dowe, jesz­cze pod­czas studiów. Takimi drob­nymi tropami cały czas gdzieś na nich natrafiałam, w zupeł­nie nie­spotykanych sytuacjach. To sprawiło, że postanowiłam zagłębić się w ich historię. Okazało się, że te dwie osoby są realne, żyły i były z nami jesz­cze do nie­dawna i pozostawiły po sobie nie­zwykłą spu­ściznę. – tak Wik­toria Szymań­ska opowiadała o Themer­sonach, bohaterach swojego filmu, pod­czas spo­tkania na festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

 

„Themerson & Themerson” to film o miłości, pasji, twórczej idei, bezinteresownym poświęceniu i dystansie do świata. W filmie wykorzystano fragmenty twórczości Themersonów: filmy, grafiki, książki. Także korespondencję, miejsca i ludzi istotnych w ich życiu. W konstrukcji filmu widać wpływ mistrzów na reżyserkę. Próbę dostrojenia współczesnej narracji do ich eksperymentatorskich dokonań. To debiut reżyserski bardzo dojrzały, jednocześnie niezwykle emocjonalnie traktujący filmowych bohaterów. Film który warto obejrzeć – poznajemy fascynujących ludzi i nieszablonową prezentację ich dokonań i osobowości.

 

Ta fascynacja nieznanymi tzw. szerokiej opinii Franciszką i Stefanem Themersonami sprawiła, że Wiktoria Szymańska swój reżyserski debiut poświęciła właśnie im. Powstał film bardzo osobisty, rodzaj dialogu z ludźmi, których wprawdzie osobiście nie miała okazji poznać, ale których podziwia i stara się nas przekonać o ich wyjątkowości. Podąża za swoimi bohaterami do przedwojennej Warszawy, gdzie Themersonowie wspólnie kręcili filmy i tworzyli książki dla dzieci. Szuka ich w przededniu wojny w Paryżu, gdzie aspirowali do międzynarodowej wspólnoty artystów. Zbliża się do ich samotności, kiedy rozdzieliła ich wojna. Poznaje ich życie w Londynie, gdzie stworzyli wyjątkowe wydawnictwo Gaberbocchus i prowadzili salon artystyczny Common Room, w którym bywali Kurt Schwitters czy Bertrand Russell.

Nie ma w pol­skiej awan­gar­dzie fil­mowej pierw­szej połowy XX wieku waż­niej­szego duetu niż Fran­ciszka i Stefan Themer­sonowie. To im zawdzięczamy między innymi “Przy­godę człowieka poczciwego”, manifest wol­no­ści twór­czej i intelek­tual­nej nie­zależ­no­ści, który jesz­cze długo potem inspirował kolej­nych artystów. To była awan­garda szczególna, wyrafinowana, bar­dzo elegancka.

 

Wiktoria Szymańska jest gdańszczanką. Studiowała literaturę w St Andrews University w Londynie i Wydział Sztuki i Filmu paryskiej Sorbony. Od lat mieszka za granicą, współpracuje z europejskimi stacjami telewizyjnymi. Po debiutanckim dokumencie o Themersonach myśli, tym razem, o realizacji filmu fabularnego.

 

Scenariusz i reżyseria: Wiktoria Szymańska,
Produkcja Polska / Wielka Brytania 2011, czas – 50 min.

Termin: 2 października 2011
Godz.: 15.00
Miejsce: Klub Filmowy „Żyrafa” (Stocznia Kultury) w Gdyni, ul. Waszyngtona 1
WSTĘP WOLNY

www.ckgdynia.pl
www.klubfilmowy.pl

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.