17 III 2017 „Pojedynek, czyli krotochwila o miłości do sztuki”

Pojedynek, czyli krotochwila o miłości do sztuki Fot. Kuba Galczak „Pojedynek, czyli krotochwila o miłości do sztuki” to miniatura sceniczna opowiadająca o jednej z najsłynniejszych „spraw honorowych” w przedwojennej Polsce. Pojedynku do pierwszej krwi o nowoczesną sztukę. Stanęli do niego w 1924 roku Skamandryta z konstruktywistą, Antoni Słonimski i Mieczysław Szczuka. Pretekstem była Mechanobzdura – recenzja, którą Słonimski (poeta a zarazem opiniotwórczy krytyk) na łamach „Wiadomości Literackich” wystawił Mechanofakturze, wystawie Henryka Berlewiego związanego z grupą „Blok”.

Tej zniewagi, jako współzałożyciel grupy, teoretyk i wyznawca awangardy, Szczuka znieść nie mógł. Od ostrych słów przeszli prędko do czynów, o których było potem głośno nie tylko w artystycznych kawiarniach Warszawy. Jak to możliwe, że z miłości do piękna można mierzyć do siebie z pistoletów, przedstawia właśnie jednoaktówka Martyny Quant. Autorka „krotochwili” zachęca tym samym do zgłębiania fascynującej historii sporów o sztukę XX i XXI wieku.

17.03.17, piątek, godz. 12:00
Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
Plac Grunwaldzki 2
*Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w dniach 13-16.03.2017 w CultureBoxie. Ilość miejsc ograniczona.

Martyna Quant – reżyseria, autorka tekstu

Obsada:
Wanda Morska /Kobieta na poczcie – Monika Buchowiec
Mieczysław Szczuka – Michał Kruk
Antoni Słonimski – Konrad Michalak
Generał Wieniawa Długoszowski – Przemysław Dąbrowski
Major Adam Dobrodzicki – Krzysztof Pyziak

Narrator – Andrzej Bart

Po spektaklu odbędzie się konferencja z udziałem władz dwóch współpracujących miast – Gdyni i Łodzi oraz Jarosława Suchana – dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, jednego z inicjatorów obchodów 100-lecia awangardy w Polsce. Konferencji towarzyszyła będzie premiera teledysku „Awangarda” Marcina „Zoraka” Szymańskiego wyprodukowanego przez łódzki Teatr.

Rok Awangardy. Łódź w Gdyni

Możliwość komentowania jest wyłączona.