19 III 2017 Niedziela Melomana „Od jazzowego standardu przez klasykę do współczesności”

Niedziela Melomana marzec 2017Anders Astrand (wibrafon, marimba)
Piotr Sutt (instr. perkusyjne)
Bartłomiej Sutt (instr. perkusyjne)
Ziemowit Klimek (kontrabas)
Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales

Igor Falecki, Szymon Brillowski, Filip Sieradzki, Szczepan Kobiela, Bogusz Szczechowski

19.03.17, niedziela, godz. 16:00 KUP BILET
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Aleja Zwycięstwa 96/98
budynek III – Centrum Konferencyjne, Sala C
Bilety: 20 zł

W programie koncertu m.in.
– najsłynniejsze standardy jazzowe
– transkrypcje utworów z okresu baroku
– klasyka perkusyjna
– improwizacje oraz kompozycje Andersa Astranda

Prowadzenie koncertu – Krzysztof Dąbrowski

Piotr Sutt Piotr Sutt – Założyciel i lider powstałej w 1985 r. Gdańskiej Grupy Perkusyjnej Jeunesses Musicales. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Doskonalił się na kursach mistrzowskich i orkiestrowych prowadzonych przez prof. W. Thärichena – pierwszego perkusistę Berlińskich Filharmoników.

Stypendysta „Jeunesses Musicales World Orchestra” w Berlinie, Wiedniu i Warszawie. Solista wielu renomowanych festiwali muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Atenach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Marimbowej w Villahermosa – Meksyk, Festiwal Najnowszej Muzyki Perkusyjnej w Hanowerze, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Percussive Arts Society we Włoszech, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Strasbourgu, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Wilnie, Rydze i Tallinie, Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”). Artysta koncertował w charakterze solisty na koncertach symfonicznych i kameralnych niemalże w całej Europie i Meksyku.

Dokonał wielu nagrań solistycznych i kameralnych klasyki perkusyjnej oraz muzyki najnowszej dla Polskiego Radia i Pi Dance Theatre w Nowym Jorku. Grając wiele prawykonań, przyczynił się do promocji sztuki perkusyjnej, zarówno solistycznej jak i kameralnej (m.in.: Koncert na instrumenty perkusyjne i orkiestrę symfoniczną W. Thärichena, Concerto Ostinato K. H. Köpera na wibrafon i orkiestrę smyczkową, Samba Classique na dwie marimby, orkiestrę smyczkową K. H. Köpera – utwór dedykowany duetowi Katarzyna Myćka i Piotr Sutt, Koncert na wibrafon i orkiestrę kameralną B. Schaeffera – utwór dedykowany soliście).

Współpracował m.in. z: J. Tatem, Z. Mehtą, G. Crumbem, St. Reichem, P. Boulezem, E. Sejourne, N. Rosauro, J. Wootonem, J. Nandayapa, W. Rowickim, W. Michniewskim, L. Możdżerem, Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Bach Ensemble – Meinz, Filharmonią Narodową w Warszawie, Polską Filharmonią Kameralną, Polską Filharmonią Bałtycką, Poznańską, Łódzką, Szczecińską, Kaliską, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis oraz Grupą MoCarta. W latach 1999 – 2003 pełnił funkcję dyrektora artystycznego

Międzynarodowych Festiwali Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu pod patronatem Ministerstwa Kultury. Od 1990 r. współpracuje, jako pierwszy perkusista z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego.

Działalność dydaktyczną i naukową realizuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta

Bacewiczów w Łodzi, gdzie zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego i piastuje funkcję Kierownika Zakładu Perkusji. Prowadzi tam klasę perkusji i kameralistyki perkusyjnej (The Bacewicz Percussion Ensemble).

Zaangażowanie w działalność pedagogiczną zaowocowało wieloma znakomitymi absolwentami, solistami, kameralistami i laureatami międzynarodowych konkursów (USA, Meksyk, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, Szwajcaria i Litwa). Juror międzynarodowych konkursów perkusyjnych i wykładowca mistrzowskich warsztatów artystycznych. Autor nowatorskich projektów wykorzystujących osiągnięcia nauk i sztuk muzycznych, pedagogiki oraz elektroniki do arteterapii i aktywizacji. Od 2006 r. jest dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej działającej przy Fundacji Iskierka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Pomysłodawca i realizator warsztatów z zakresu komunikacji, przywództwa oraz relacji interpersonalnych – wykorzystujących doświadczenia artystyczne gry solistycznej, kameralistyki i dyrygentury.

Bartłomiej Sutt Bartłomiej Sutt urodził się 14 października 1998 r. w Gdańsku. Swoją podróż przez świat muzyki rozpoczął od gry na fortepianie, ale od 6 lat jego największą pasją są instrumenty perkusyjne. Obecnie jest uczniem maturalnej klasy perkusji w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia in. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Mimo młodego wieku i bardzo krótkiego okresu gry na instrumentach perkusyjnych osiągnął poważne sukcesy artystyczne zdobywając laury na cenionych konkursach i występując u boku znakomitych artystów. W 2016 r. został stypendystą programu Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a w 2015 r. uzyskał stypendium artystyczne Młody Gdańszczanin.

Gdańska Grupa Perkusyjna „Jeunesses Musicales” powstała w 1985 r. Zespół złożony jest z obecnych uczniów i wychowanków klasy perkusji prof. Piotra Sutta – Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Od początku istnienia zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i poza granicami kraju. Najważniejsze koncerty to: udział w festiwalach „Poznańska Wiosna Muzyczna”, „Gaudeamus” we Wrocławiu, występy na koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Białostocką, Filharmonię Bałtycką, Filharmonię Kaliską, Filharmonię Łódzką, Filharmonię Szczecińską, Operę Bałtycką, koncerty ze Scholą Cantorum Gedanensis a także tourne po Włoszech (koncerty w sali RAI), Szwajcarii, Niemczech i Francji.

Zespół dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W kwietniu 2000 r. Gdańska Grupa Perkusyjna występowała na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu wykonując między innymi Suitę z „Carmen” w opracowaniu Szczedrina, a w marcu 2001 r. na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu zespół dokonał prawykonania Suity Turandot – Pucciniego na 5 perkusistów i orkiestrę symfoniczną. W ramach III Międzynarodowego

Festiwalu Muzyki Perkusyjnej Kalisz 2002 GGP była wykonawcą Światowej Premiery „Suity ABBA – Voulez Vous” na kwintet perkusyjny i orkiestrę symfoniczną. Wielkim powodzeniem cieszyło się wykonanie własnej transkrypcji I Koncertu Brandenburskiego J. S. Bacha na Międzynarodowym Sympozjum Perkusyjnym „Hanover-Percussion” w Hanowerze we wrześniu 2005 r. W 2014 roku Zespół występował wraz z Emmanuelem Sejourne na Festiwalu Gdynia Classica Nova w marcu 2015 r. z Orkiestrą Kameralną Progres i meksykańskim marimbafonistą Javierem Nandayapa. W marcu 2016 r. GGP JM koncertowała ze światowej sławy amerykańskim perkusistą Johnem Wootonem.

Gdańska Grupa Perkusyjna „Jeunesses Musicales” ma w repertuarze utwory należące do czołowej literatury perkusyjnej. Na koncertach nie braknie także własnych transkrypcji największych przebojów muzyki klasycznej i jazzowej. Na każdym koncercie artyści prezentują niezwykle barwne instrumentarium złożone z instrumentów klasycznych i tradycyjnych z różnych stron świata.

Możliwość komentowania jest wyłączona.