19 V 2017 Film „Beuys. Sztuka to rewolucja” i debata „Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy”

Kadr z filmu "Beuys. Sztuka to rewolucja"W 2017 roku obchodzimy stulecie awangardy w Polsce. To doskonała okazja, by zapytać o jej kondycję. W jakiej jest formie, obchodząc swoje setne urodziny? Czy awangarda w Polsce i na świecie w ogóle jeszcze żyje? Co znaczy dziś „awangardowy”? Czy to tylko ogólne i umowne pojęcie? Z pewnością, jak czytamy w książce Marcina Borchardta: awangarda to coś nieoczywistego, wymagającego skupienia, czasami pogłębionej refleksji, a niekiedy przede wszystkim komentarza. Inaczej przy pierwszym kontakcie można się pogubić, zniechęcić i w efekcie rozczarować. A przecież nie o to chodzi. Papież surrealizmu André Breton twierdził, że „awangarda to stan umysłu”. Wraz z naszym gośćmi i widzami zastanowimy się, jaki to stan.

19.05.17, piątek, godz. 20:30 – pokaz filmu, 22:30 – debata KUP BILET
Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
Plac Grunwaldzki 2
*Bilety: 17 zł, na debatę wstęp wolny

Pokaz filmu „Beuys. Sztuka to rewolucja” – film konkursowy Millennium Docs Against Gravity Film Festival
Niemcy, 2017, 107 min.
Reżyseria: Andres Veiel
Zdjęcia: Jörg Jeshel

Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych.

Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Oglądając jego sztukę, w tym słynne performanse i słuchając jego wypowiedzi rozumiemy, dlaczego pieniądze nigdy nie powinny być towarem – według Beuysa handel nimi podważa zasady demokracji. Ale to nie wszystko – podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot. Poznajemy na czym polegał szczególny rodzaj humoru Beuysa. Jednak oglądając ten nieznany dotąd szerzej wizualny i dźwiękowy materiał archiwalny, poznajemy nie tylko portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim kameralny, intymny obraz niezwykłego człowieka o kompletnie nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach.

Debata: „Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy” 

Dyskusja z udziałem Marcina Borchardta, wykładowcy awangardy filmu na Uniwersytecie Gdańskim, autora książki „Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących”, Irka Wojtczaka, saksofonisty, improwizatora, aranżera i nauczyciela, od lat realizującego awangardowe projekty artystyczne oraz gościa z Muzeum Sztuki w Łodzi. Podczas dyskusji komentować będziemy zjawisko awangardy w filmie, muzyce i sztukach plastycznych.

Tuż przed projekcją filmu „Beuys”, o godz. 19:00, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędzie się wernisaż „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”. To wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty – „Pejzaż łódzki”, które trafi do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wydarzenia odbywają się w ramach projektu „Rok Awangardy. Łódź w Gdyni”

Rok Awangardy. Łódź w Gdyni

Możliwość komentowania jest wyłączona.