20 XI Niedziela Melomana „Instrumenty perkusyjne solo i symfonicznie”

Emmanuel Séjourné

Emmanuel Séjourné

Emmanuel Séjourné – gość specjalny, kompozytor, wibrafon
Piotr Sutt – marimba, instrumenty perkusyjne
Bartłomiej Sutt – wibrafon, instrumenty perkusyjne
Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales: Szymon Brillowski, Piotr Jóźwiak, Szczepan Kobiela, Bartłomiej Sutt
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Rodrigo Tomillo – dyrygent

20.11.16, niedziela, godz. 16.00 KUP BILET
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Aleja Zwycięstwa 96/98
budynek III – Centrum Konferencyjne, Sala C
Bilety: 20 zł

Program:
Piotr A. Komorowski
Dialogi na 2 perkusistów i orkiestrę smyczkową*

Emanuel Séjourné
Koncert na wibrafon i smyczki
Koncert podwójny na wibrafon i marimbę**
Gotan na marimbę, wibrafon i smyczki **

*prapremiera
**polska premiera

Piotr A. Komorowski

kompozytor i teoretyk muzyki; ur. 14 października 1977 w Łęczycy. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II w Kutnie, do której uczęszczał w latach 1989-1997. W latach 1997-2002 studiował teorię muzyki na Wydziale Teorii Muzyki i Kompozycji w

Piotr A. Komorowski

Piotr A. Komorowski

Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 2002 kontynuował studia na tym samym wydziale w klasie kompozycji prof. Marka Jasińskiego, które ukończył w 2005 r. W 2010 roku obronił w Akademii Muzycznej w Krakowie pracę doktorską w zakresie kompozycji zatytułowaną ” Utwór symfoniczny pt. ‚Rozbłyski’ jako przykład zastosowania CAC w moim języku kompozytorskim.”

W 1992 i 1993 brał udział w Warsztatach Muzyki Jazzowej w Puławach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe. W 2007 uczestniczył w warsztatach „Identity of Sound” prowadzonych przez znanego serbskiego kompozytora Miroslava ‚Mišę’ Savića, w ramach Festiwalu BELEF’07 w Belgradzie, którego efektem była wspólna kompozycja elektroniczna „Harmonia Mundi”. Laureat II nagrody na V Międzyuczelnianym Konkursie na Fugę organizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy (2000) oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001). Laureat konkursu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (2007). W 2010 roku Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej rekomendowało utwór „Rozbłyski” do wykonania podczas Światowych dni Muzyki „Zabrzeb 2011”.

Od 2003 r zatrudniony w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st.im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Od 2004 był członkiem Koła Młodych, a od 2008 roku jest członkiem kandydatem Związku Kompozytorów Polskich. Od maja 2011 roku pełni funkcję prezesa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich. Organizator i jeden z pomysłodawców Festiwalu Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA, odbywającego się od 2013 roku w Bydgoszczy. Jego utwory wykonywały zespoły tj. Orkiestra Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Bydgoska Orkiestra Kameralna, Accordion Chamber Orchestra, Akademski kamerni hor „Liceum” z Kragujevca (Serbia), Kwartet OPIUM, Nova Quartet, Barock Quartet; dyrygenci: Kacper Chabrowski, Waldemar Groń, Marek Głowacki, Miloje Nikolić, Wojciech Rodek, Marcin Tarnawski; soliści: Jarosław Ciechacki, Jadranka Jovanović, Stanisław Miłek, Witold Kawalec, Julia Samojło, Tomasz Strahl, Bartłomiej Sutt, Piotr Sutt, Jelena Tomašević. Jego muzyka wykonywana była wielokrotnie w kraju (festiwale NOWA MUZYKA, koncert Koła Młodych ZKP podczas festiwalu „Warszawska Jesień” 2007, koncerty organizowane przez Kujawsko-Pomorski Oddział ZKP), a także za granicą (festiwal BELEF’07 w Belgradzie, Veliki Školski Čas 2010 w Kragujevcu, Międzynarodowy Konkurs Perkusyjny pod patronatem UNESCO i Percussive Arts Society USA w Montesilvano we Włoszech).

W ostatnim czasie skupia się na zagadnieniach związanych z wykorzystaniem komputerowo wspomaganej kompozycji (CAC) w procesie twórczym. Działa także jako tłumacz wolnego oprogramowania. Spolszczył programy tj. GNU Solfege, MuseScore i Frescobaldi.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

POCZĄTKI
W lutym 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego powstała orkiestra smyczkowa, złożona z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

później otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Zespół od początku zachwycił publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia do najważniejszych sal koncertowych, na czele z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie oraz na wszystkie znaczące niemieckie festiwale muzyczne. Z uwagi na coraz szerszy repertuar koncertowy, Orkiestra zaczęła występować także w składzie powiększonym o grupę dętą, zmieniając w 1984 roku nazwę na Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

DYREKTOR ARTYSTYCZNY – WOJCIECH RAJSKI
Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Bogusława Madeya, doskonaląc również swoje umiejętności w wyższych szkołach muzycznych w Kolonii i Wiedniu. Był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie (1971-1978), Filharmonii Poznańskiej (1974-1980, od 1978 dyrektor artystyczny) oraz pierwszym dyrygentem Theater der Stadt Bonn i Beethovenhalleorchester (1978-1981). W roku 1993 rozpoczął działalność pedagogiczną otrzymując tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe, a od 1998 roku jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W latach 1993-2006 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, z którą nagrywał dla Polskiego Radia a także koncertował w Polsce i za granicami kraju.

KONCERTY
Pod koniec lat osiemdziesiątych zespół dawał niemal 100 koncertów rocznie, głównie w Niemczech, ale także w innych krajach europejskich: we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu czy Anglii. W 1987 roku Orkiestra wyjechała na 33 koncerty do Stanów Zjednoczonych, najważniejsze z nich odbyły się w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Zespół gościł również w dalekiej Azji – w 1990 roku w Chinach, zaś w 1997 roku wraz ze znakomitym amerykańskim pianistą, laureatem Konkursu Chopinowskiego Kevinem Kennerem, w Japonii. Spośród Ulotka Niedzieli Melomanalicznych wyjazdów koncertowych, warto wspomnieć o nieco bardziej egzotycznych miejscach, jak tournée w Meksyku w 2003 roku czy koncerty na Wyspach Kanaryjskich w roku 2006.

WSPÓŁPRACA
Filharmonia miała zaszczyt koncertować z wieloma wybitnymi solistami światowej sławy. Wśród takimi jak Krystian Zimerman, z którym w 2014 roku zagrała tournee koncertowe w Niemczech, Mścisław Roztropowicz, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Konstanty Andrzej Kulka, Irene Grafenauer, Sabine i Wolfgang Meyer, Guy Touvron, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, David Geringas, Gary Karr, czy Ivo Pogorelić. Zespół z powodzeniem łączy działalność kameralną z koncertami muzyki rozrywkowej i jazzowej, występując m. in. z Grzegorzem Turnauem, Marcinem Wyrostekiem, Wojciechem Staroniewiczem, Maciejem Miecznikowskim, czy Jose Torresem y Havana Dreams.

FESTIWALE
Zespół obecny jest rokrocznie na renomowanych europejskich festiwalach, a wśród nich na – Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Festival, Praska Wiosna, Weilburger Schlosskonzerte, Festival van Vlaanderen, La Chaise-Dieu i wielu innych. Polska Filharmonia Kameralna Sopot niezmiennie od początku istnienia koncertuje jest obecna w salach koncertowych na terenie całego kraju. Orkiestra wielokrotnie gościła na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie. W listopadzie 2010 roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot t gave 4 concerts during Chopin Festival in Geneva.

ENERGA SOPOT CLASSIC
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy Dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciecha Rajskiego oraz władz Miasta Sopotu. Każdego roku Sopot Classic gości znakomitych artystów z Polski i zagranicy, których interpretacje najdoskonalszych dzieł muzyki od Baroku po XXI wiek wypełniają koncertowe programy. Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów. Imprezą towarzyszącą jest Konkurs kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbywa się w cyklu dwuletnim i jest integralną częścią Festiwalu.

NAGRANIA
Polska Filharmonia Kameralna od początku swojego istnienia nagrywa płyty, których ma w swoim dorobku ponad 60. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały nagrane już w 1983 r. dla Wifonu i Thorofonu, a od roku 1986 nagrywała także dla: SONY Classical, EMI, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX i wielu innych. W roku 2015 zespół, we współpracy z wytwórnią TACET, zakończył cykl wydawniczy wszystkich symfonii Ludwiga van Beethovena.

STRUKTURA
Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART i jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Po 15 latach oczekiwań, dzięki staraniom władz Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Polska Filharmonia Kameralna doczekała się wspaniałej własnej siedziby w Sopocie, na terenie Opery Leśnej. Mecenasem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest Grupa ENERGA. Dyrektorem pozostaje niezmiennie założyciel zespołu – Wojciech Rajski.

Możliwość komentowania jest wyłączona.