24.11.2017 Robert Gliński i Paweł Huelle – promocja 30 „Blizy” – Adaptacje

Bliza numer 30Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odgrywa i jak wszechobecna jest adaptacja. To nie tylko mniej lub bardziej skomplikowane próby przetworzenia choćby literatury na spektakl, film czy serial, to wszelkie usiłowania opowiedzenia jednej formy przez drugą, także odzwierciedlenia w kompozycji ogrodu elementów Wszechświata czy wprowadzenia pluszowego misia w możliwie wiele sfer ludzkiego życia, gdy adaptacja dotyczy kultury pop. I o tym także piszą nasi autorzy.

Na spotkaniu inauguracyjnym gościem redaktora naczelnego Pawła Huellego będzie Robert Gliński, wykładowca szkół filmowych, a także wielokrotnie nagradzany reżyser, m.in. „Wróżb kumaka” na podstawie powieści Grassa, autor tekstu „Adaptacja na siedem kroków” w numerze.

24.11.17, piątek, godz. 18:00
Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego
pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
*wstęp wolny

– Adaptacja – mówi Adam Kamiński, redaktor „Blizy” – wymaga finezji, wyczucia i talentu tłumacza. Rozumienia pierwszego języka i umiejętności wyrażania się w drugim. Adaptujący ma do dyspozycji kilka filozofii i wiele możliwości. Musi wybierać i potwierdzać swój wybór, udaje się to różnie, a rezultaty działań oceniają eksperci i publiczność. My także pochyliliśmy się nad różnymi formami tej sztuki. Oprócz współpracujących z nami krytyków i recenzentów w numerze opowiadają o nich także sami twórcy, wybitni pisarze, filmowcy, plastycy.

W numerze m.in.: Robert Gliński: Adaptacja na siedem kroków; Patrycja Bukalska: Po drugiej stronie ogrodu; Marek Gajdziński: Pochwała niewierności; Krzysztof Lichtblau, Komiksowe adaptacje wspomnień wojennych; Piotr Kurpiewski: O polityce historycznej w adaptacjach filmowych; Krystyna Rybicka: Alicja w krainie filmu; Monika Samsel-Chojnacka: Julia o wielu twarzach; Rafał Chojnacki, Na tropie Wallandera. Adaptacja jako sequel; Michał Trusewicz: Adaptacja w twórczości Xaviera Dolana; Małgorzata Major: Literatura na małym ekranie; Wanda Dittrich, Mariusz Wirski: Batman w różnych odcieniach czerni; Aleksandra Zając-Kiedysz: Adaptacje w świecie teatru muzycznego; Przemysław Gulda: O inspiracjach trójmiejskich muzyków; Marta Maliszewska: Zabawki dla dorosłych; Krzysztof Kornacki: O 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych; Adam Wiedemann: Żywot własny kompozytora-amatora…; Lech Stangret, Multiparty Tadeusza Kantora. O adaptacji i nie tylko opowiadają też: Janusz Majewski, Paweł Huelle, Andrzej Krakowski, Marcin Borchardt, Wilhelm Sasnal, Ela Sidi.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Jacka Kornackiego, przygotowany we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.