30 XI „Moja sprawa”

Teatr BROProjekt Człowiek człowiekowi jest eksperymentem artystycznym angażującym niepełnosprawnych intelektualnie aktorów gdyńskiego Teatru Biuro Rzeczy Osobistych (BRO) i profesjonalnych twórców teatru. Efektem zderzenia tych dwóch światów będzie spektakl, który stawia pytania w kontekście eugeniki. Zgodnie z jej założeniami zdolni, piękni i bogaci powinni płodzić więcej dzieci, a obarczonym genetycznie należy zabronić posiadania potomstwa. Dramat jest konstrukcją teatru w teatrze, a zespół BRO pracujący nad sztuką centralną osią dramaturgii.

W trakcie pracy nad spektaklem jedna z bohaterek dramatu, którą kreuje niepełnosprawna aktorka zachodzi w ciążę. Jest to opowieść o jej losie i skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Sztuka zmierza się z życiem, eugeniką we własnym domu. Projekt Człowiek człowiekowi stawia pytania dotyczące praw człowieka, jego samostanowienia, podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji.

30.11.15, poniedziałek, godz. 12.00 i 17.00

Centrum Kultury w Gdyni
ul. Łowicka 51, Gdynia
*Wstęp wolny

Reżyseria: Iwona Sekierzyńska
Kierownik zespołu BRO: Zbigniew Biegajło
Scenariusz: Radosław Paczoch
Kostiumy: scenografia, projekcje: Izabela Stronias
Muzyka: Marzena Majcher
Obsada: Katarzyna Figura, Krzysztof Grabowski, Marzena Gajewska, Renata Klinkosz, Adam Siekierzyński, Tomasz Macniak, Marcin Wenta

Zespół BRO

Biuro Rzeczy Osobistych działa przy PSOUU Koło w Gdyni. Od kilkunastu lat realizuje projekty we współpracy z administracją publiczną. Zespół organizuje spektakle teatralne, obozy i imprezy okolicznościowe współpracując w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacji, pomocy społecznej i kultury. Realizacja projektu Człowiek człowiekowi umożliwi zespołowi BRO współpracę z zawodowymi twórcami i aktorami. Zapoznanie się z praktyką profesjonalnej działalności pozwoli zespołowi pozyskać nowe umiejętności i narzędzia na drodze do przekształcenia BRO w zawodowy teatr społeczny. Proces ten zaplanowany jest do grudnia 2016 przy wsparciu miejskich instytucji pomocowych oraz Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Zrealizowany w ramach projektu spektakl po jego zakonczeniu będzie można wystawiać gościnnie na scenach teatrów w Polsce przy okazji konferencji, debat itd. dotyczących miejsca, roli i sytuacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności intelektualnej. Ponadto przygotowana będzie oferta dla szkół wyższych kształcących na kierunkach społecznych i humanistycznych oraz miejskich instytucji kultury organizujących spektakle i inne wydarzenia.

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2015

Możliwość komentowania jest wyłączona.