„Artyści Chanteloube w Galerii Debiut”

Galeria „Debiut” oraz Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na:

Wystawę „Coleur charbon” ( „Kolor węgla”), która odkrywa nieznaną historię regionu jaką jest wytwarzanie i wypalanie węgla drzewnego. Mówi o energii pochodzącej z ziemi i z drzewa. Pierwsza wystawa prezentowana była w 2007 r. w dużej wersji, zawierającej prace 40 artystów z 6 krajów. Od tamtej pory siedem wystaw zaprezentowanych zostało, w 7 różnych miejscach regionu Vercors, a w 2009 mniejsza wzbogacona wersja pokazana została w Muzeum Miasta Vercors. Wielkim zaszczytem dla organizatorów jest gościć artystów grupy Chanteloube w galerii Debiut w Gdyni – Orłowie.

Uroczyste otwarcie wystawy „Kolor węgla”nastąpi 19.05.2011r. o godz. 18.00.

Atrakcją wieczoru będzie recital piosenki francuskiej z repertuaru Edith Piaf i Jacquesa Brela w wykonaniu niezwykle utalentowanych:
Mai Gadzińskiej, Magdaleny Borowieckiej, Piotra Plichty z akompaniamentem Piotra Zapałki i Lecha Muchowieckiego pt. „Recital Cafe”.

Zapraszamy serdecznie !
Zespół Szkół Plastycznych, Galeria Debiut, ul. Orłowska 8, Gdynia

W piątek 20.05.2011 na terenie Zespołu Szkół Plastycznych, artyści poprowadzą warsztaty artystyczne dla młodzieży.
Jest jeszcze kilka wolnych miejsc!!! Info o warsztatach: k.aszyk@ug.edu.pl

 

Chanteloube –  słowo o pięknym śpiewnym  brzmieniu, przywołuje z pamięci zapachy ziemi sielankowego zakątka Vercors,i rozgrzanych słońcem wysokich stoków francuskich Alp, rozbrzmiewa trelami ptaków, koi ciepłem falującego powietrza. „Chanteloube” to również sposób myślenia, filozofia skupiająca artystów z wielu krajów. Realizacje grupy Chanteloube mają wymiar ponadregionalny, ale korzenie jej są właśnie tam, w Vercors w pobliżu Grenoble. Tam z dala od modnych krzykliwych centrów, w 2002r  M. Volsy,  Anne de Beaufort, Brigitte Long, i Danielle Toledano zakładają grupę artystyczną. Grupa niejako wbrew prowincjonalnemu pochodzeniu, od  samego początku istnienia przejawia jednakże poza regionalne aspiracje, organizując wystawy, inicjując wydarzenia artystyczne, sympozja na skalę międzynarodową. Tworzy sieć kontaktów artystycznych w Hiszpanii, Niemczech, Belgii, Litwie, Czechach i Polsce. W każdym projekcie grupa zaprasza do udziału gości z innych krajów i pracuje nad określonym tematem w powiązaniu z lokalną historią danego miejsca i środowiskiem Vercors. Różnorodność technik,  rozmaitość form wyrazu , takich jak malarstwo, grafika, rzeźba, sztuka video, fotografia, sztuka ziemi, instalacje zarówno we wnętrzach jak i w plenerze, każdorazowo wzbogacają grupę. Jak mówi  Volsy:„nogi i serce mocno zakorzenione są w rodzimym terytorium, Chanteloube każdego roku w godny sposób upamiętnia swoje pochodzenie w czasie Dni Dziedzictwa. Rysunek wyobraźni w historii ludzi, miejsc, krajobrazu, należą jednocześnie do przeszłości ale zadają pytania przyszłości. Głowa jest gdzie indziej.”

Pojekt  „Coleur charbon” ( „Kolor węgla”), odkrywa nieznaną historię regionu jaką jest wytwarzanie i wypalanie węgla drzewnego.  Mówi o energii  pochodzącej z ziemi i z drzewa.  Pierwsza wystawa prezentowana była w 2007 r. w  dużej wersji, zawierającej prace 40 artystów z 6 krajów. Od tamtej pory siedem wystaw zaprezentowanych zostało, w 7 różnych miejscach regionu Vercors, a w 2009 mniejsza wzbogacona wersja pokazana została w Muzeum Miasta Vercors.

Wielkim zaszczytem dla nas jest gościć artystów grupy Chanteloube w galerii Debiut.  Uroczyste otwarcie wystawy „Kolor węgla”nastąpi  19.05.2011r. o godz. 18.00. Osobisty udział zapowiedziały Panie Volsy, Anne de Beaufort, Brigitte Long, i Danielle Toledano, z Francji , Francisco Morera z Hiszpani,  oraz Jan Misiek z Polski ( inicjator przedsięwzięcia ). Dużym zaszczytem jest również wizyta  Burmistrz Montaud Pani  Pascale Poblet.  W wystawie udział biorą : A.de Beaufort (Fr), J.Gaillard(Fr) J. Gorlier (Fr), E.Ilina(Niem.) A. Konieczny (Pol) B.Long(Fr), M.Margary (Fr), J.Misiek, F. Morera(Hiszp.), J.Paquet(Fr), L.Steininger (Czechy), V.Tomosiunas(Litwa), D.Toledano, J.Urbon (Hiszp) , Volsy (Fr).

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.