Balladyna 22 I 2013

Interpretacje Balladyny za każdym razem są nowym wyzwaniem dla realizatorów. Bywają baśniowe i patetyczne, ludyczne i szekspirowskie, zawsze jednak pytają o kondycję człowieka i sens dążenia do władzy. Inscenizacja Tomasza Podsiadłego odchodzi od baśniowego charakteru dramatu, kierując się w stronę skomplikowanych relacji międzyludzkich.

22.01, wtorek, godz. 10.00 KUP BILET
22.01, wtorek, godz. 12.45 KUP BILET


Centrum Kultury w Gdyni,
ul. Łowicka 51, Gdynia
Czas trwania: 70 min *Bilety: 30 zł/25 zł

 

 

Z recenzji:

Młody reżyser nie boi się mierzyć z wielkimi dziełami literatury polskiej i na pewno jeszcze nieraz nas pozytywnie zaskoczy. Intrygująca scenografia, ciekawe, choć proste kostiumy, doskonała muzyka Rafała Kłoczki, podkreślają przekaz przedstawienia. Niekonwencjonalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie partii wokalnych oraz ciekawej choreografii.
Małgorzata Soroka, Wiadomości 24

Odrzucając okrągłe zdania, kpiny z debiutantów, śmiało można rzec, że nie wiało nudą, a całość oglądało się z zainteresowaniem. Poza tym wszelkie teatralne kontrasty, obalanie mitów i łamanie tabu, to jest coś, co lubię. Słowacki nie poznałby swojej „Balladyny” – i dobrze!
Aleksandra Rzewuska, Port Kultury

Kolejnym mocnym punktem spektaklu jest ruch sceniczny i muzyka idąca z nim w parze. Przedstawienie zbudowane jest ze scen przedzielonych tanecznymi miniaturami. Dograne i dopasowane tworzą mroczny i chaotyczny nastrój, który nadaje charakteru całej historii. Najlepiej dopracowanym ruchowo i robiącym całkiem duże wrażenie momentem sztuki jest rozmowa Balladyny z widmem Aliny.
Malwina Jakóbczyk, Miasto Kultury

Tomasz Podsiadły, reżyser „Balladyny” wystawionej na Scenie Studenckiej w Centrum Kultury w Gdyni, nie chciał stworzyć spektaklu lekturowego, który stanowiłby jedynie urozmaicenie lekcji języka polskiego okolicznych szkół średnich. Czerpiąc z doświadczeń pracy z młodzieżą w trakcie swojego edukacyjno-teatralnego projektu Scena 138 (część wykonawców „Balladyny” brała udział w poprzednim spektaklu Podsiadłego – „Idąc do… czyli historia Małego Księcia”, zrealizowanego w ramach Sceny 138) reżyser sięga po psychodramę, elementy teatru szkolnego, śpiew i rozbudowane, trudne sekwencje ruchowe, by zbudować mroczną i tragiczną historię Balladyny.
Łukasz Rudzinski, Trójmiasto.pl

Fotorelacje:
Trojmiasto.pl
Premiera

Multimedia:
Zapowiedź w Radiu Gdańsk
Materiał telewizji TTM
Materiał TVP Gdańsk
Zwiastun

Balladyna zasługuje na re/wizję. Zasługuje na spojrzenie poza sztampą. Umęczona w lekturze, zastygła w interpretacjach, zasługuje, by do niej powrócić. Raz jeszcze zajrzeć do domu wdowy i jej córek. Zobaczyć emocje drzemiące w sercach dziewcząt i pragnienia, które nimi kierują. W świecie, w którym jedyną szansą kobiety na szczęście i wolność jest dobre zamążpójście, ceną stanie się przelana krew. Krew, która zamiast bezpieczeństwa, przyniesie zniewolenie i strach. Lecz dramat Słowackiego to nie historia o bezsensownym mordowaniu, ale o makabrycznej samorealizacji. Czy Balladyna musi zabijać? Oczywiście, że nie, ale jeśli chce władzy, nie ma wyjścia. Ceną za równość i prawo do noszenia korony będzie znamię zbrodni. By osiągnąć swój cel, musi zaprzeczyć przeznaczonej jej roli i spróbować oszukać los…

Kiedy Słowacki napisał Balladynę i zadedykował ją Zygmuntowi Krasińskiemu, z pewnością nie przypuszczał, że jego tragedia stanie się tak ważna dla polskiego teatru. Że na jej podstawie powstanie opera Goplana, słynny spektakl Adama Hanuszkiewicza, baśniowa Balladyna Jarosława Kiliana, film Dariusza Zawiślaka, audiobook, a nawet komiks. Interpretacje „Balladyny” bywają baśniowe i patetyczne, ludyczne i szekspirowskie, zawsze jednak pytają o kondycję człowieka i sens dążenia do władzy. Inscenizacja Tomasza Podsiadłego odchodzi od baśniowego charakteru dramatu, kierując się w stronę skomplikowanych relacji międzyludzkich. Odrzucenie fantazji pozwala skupić uwagę na głównej bohaterce i ukazać jej wewnętrzny świat. Spektakl, wskazując odmienne od tradycyjnych ścieżki interpretacji, ma prowokować do dyskusji. Ma przekonać nas, widzów, do spojrzenia na romantyczne teksty raz jeszcze, zapominając o kanonie lektur.

Elżbieta Żukowska

Tomasz Podsiadły – aktor, reżyser

Pracę na scenie rozpoczął jako czternastolatek w Teatrze Miejskim w Gdyni. Zagrał tam pod okiem takich reżyserów jak Jarosław Kilian, Adam Hanuszkiewicz czy Waldemar Śmigasiewicz.

Później ukończył Szkołę Wokalno – Aktorską  przy Teatrze Muzycznym w Gdyni i na osiem sezonów związał się z tą sceną. Jednak wczesna miłość do dramatu nie została pogrzebana. Po zakończeniu edukacji i rozpoczęciu etatowej pracy na deskach teatralnych odkrył, ze poza pracą aktora równie ciekawa jest reżyseria.  Zaczął stawiać pierwsze kroki w tym fachu i z czasem stało się to głównym zajęciem. Dziś mówi o sobie: „ Z wykształcenia jestem aktorem, jednak czuję się przede wszystkim reżyserem. Praca z aktorami i możliwość kreowania rzeczywistości scenicznej daję mi wiele radości.”

Marta Łosiewicz – asystent reżysera

Studentka wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej, na stałe związana z gdyńskim projektem  SCENA 138. Nauczycielka British International School w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia teatralne. Asystent reżysera części artystycznej gdyńskiej Parady Niepodległości, pomysłodawca i założycielka portalu ludzi aktywnych DIGIDIGI. Swoją pasję, energię i wolny czas poświęca na pomoc w angażowaniu młodych, zdolnych ludzi w rozwój życia kulturalnego Trójmiasta. Za swoja działalność na rzecz rozwoju inicjatyw teatralnych  w 2011 roku została wybrana jedną z Siedmiu Nadziei Trójmiasta plebiscytu portalu Moje Miasto Trójmiasto.

Anna Paciorek-Grabowska – scenografia i kostiumy

Urodzona w Gdyni, absolwentka Wydziału  Architektury i Wzornictwa oraz  Wydziału Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje
w Gdyni. Projektuje scenografię  i kostiumy dla telewizji, filmu i spektakli teatralnych, zajmuje się też projektowaniem ekspozycji. Jej dzieła można oglądać w filmach takich jak: „Czarny Czwartek” czy „Drugi Brzeg”.

Rafał Kłoczko – kompozytor

Student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest dyrygentem, kompozytorem i teoretykiem muzyki, a także wielokrotnym stypendystą Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Torunia i Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest. Od 2010 roku jest również członkiem Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich. Pracował pod okiem takich dyrygentów jak Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Wojciech Rajski, Wojciech Michniewski, Elżbieta Wiesztordt czy Rafał Delekta. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą u m.in. Gabriela Chmury, Collina Metters’a czy Marco Guidarini’ego. Współpracował z wieloma orkiestrami w tym Sinfonietta Cracovia, Gdyńska Orkiestra Symfoniczna, Elbląska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna w Sopocie czy z orkiestrami Akademii Muzycznych w Gdańsku i Krakowie. Za całokształt osiągnięć otrzymał w 2011 roku tytuł Najlepszego Studenta Trójmiasta przyznawany przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży.

Obsada:

Balladyna: Agnieszka Niemiec, Katarzyna Tapek
Alina: Agnieszka, Skawińska Dorota Śliwińska
Wdowa: Ewa Błachnio, Żaneta Palica
Kirkor: Miron Miotk, Radosław Wika
Kostryn: Piotr Srebrowski, Wojciech Jaworski
Grabiec: Magdalena Łapot, Karolina Żuk
Pustelnik: Karolina Sowińska, Magdalena Żelazkiewicz
oraz Filon, Gralon, Goplana, Kanclerz, Lekarz, Żołnierz, Poseł, Drugi Poseł, Pierwszy ze szlachty, Drugi ze szlachty.

Instrumentaliści:

Magdalena Sławińska – flet
Jakub Musik – klarnet
Radosław Kozal – trąbka
Klaudia Skulimowska – fortepian
Łukasz Lewczak – kotły
Andżelika Górska – perkusja
Joanna Trojanowska – skrzypce I
Aleksandra Szymańska – skrzypce II
Maciej Rogoziński – altówka
Alicja Różycka – wiolonczela
Adam Pachla – kontrabas
Bartosz Kropidłowski – gitara

PREMIERA 25 maja 2012r.
Autor: Juliusz Słowacki
Scenariusz: Elżbieta Żukowska
Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Asystent Reżysera: Marta Łosiewicz
Scenografia, kostiumy: Anna Paciorek-Grabowska
Muzyka: Rafał Kłoczko

Możliwość komentowania jest wyłączona.