„Czarna skrzynka” (tytuł roboczy: „Otworzę oczy”)

Tomasz Tomaszewski, wybitny fotografik, człowiek, obserwator. Mimo niezliczonych podróży po świecie, współpracy z wybitnymi tytułami i ludźmi, jest w Polsce, bo jak sam mówi, Polska interesuje go najbardziej. W latach 1970-80 pracował dla magazynów: Itd, Perspektywy, Razem i Tygodnika Solidarność. Dokumentował historyczne wydarzenia w kraju, takie jak obchody 3 maja w Bydgoszczy w ’80, Wałęsa podczas strajku w Żyrardowie, powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego, blokada ronda Warszawie w ’81, marsze głodowe, Stocznia Gdańska, tematy związane z Solidarnością.

Film ten ma być opowieścią o człowieku, który przez fotograficzny pryzmat patrzenia na otoczenie, na ludzi przede wszystkim, chce uzmysłowić odbiorcom jego obrazów, że człowiek jest jednostką szczególną. Tomaszewski przez całe swoje życie doświadczał rzeczy i był uczestnikiem wydarzeń ważnych dla Polski i dla Świata. Niezwykłe wyczucie i intuicja sprawiła, że za wszelką cenę chciał w nich uczestniczyć, aby potem okazywało się, że fotografował wydarzenia dla ludzkości przełomowe. To film o determinacji, pracowitości i miłości. Film o człowieku.

Film dokumentalny (80min.)
Reżyseria: Krzysztof Kowalski
Scenariusz: Krzysztof Kowalski, Dawid Garncarek
Zdjęcia: Krzysztof Kowalski
Produkcja: Studio 1 Olga Bieniek; film współfinansowany przez PISF
Premiera: 6 maja 2013r. (Gdynia – pokaz przedpremierowy), 12 maja 2013r. (Warszawa – premiera ogólnopolska)

Festiwale, przeglądy i pokazy:

  • Targi filmowe East Silver w Pradze (2013),
  • 4. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun, Katowice 2013 (cykl: Panorama Pełny Metraż)
  •  21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, Bydgoszcz 2013 (sekcja pozakonkursowa: Filmy Dokumentalne o Fotografii)
  • 4. Festiwal Filmów Świata „Trzy Żywioły”, Wrocław 2013 (pokaz otwierający festiwal)

Możliwość komentowania jest wyłączona.