„Der Revisor” w wykonaniu teatru z Niemiec

Der Revisor 4Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Gdyni zaprasza na komedię N. Gogola „Der Revisor”.

Spektakl w j.niemieckim w wykonaniu teatru „Die Dittchenbühne” z Niemiec

20.10.15, wtorek, godz. 18.00

Centrum Kultury w Gdyni
ul. Łowicka 51, Gdynia
wstęp wolny na podstawie zaproszeń, które można zamówić telefonicznie, tel. 513 37 46 46 w pon. i czw. w godz. 10.00-11.30 lub mailowo: tpngdynia@op.pl

Akcja utworu jest bardzo prosta. Wydarzenia rozgrywają się na prowincji. Do pewnego miasteczka dociera wieść, że przybędzie tam rewizor – wysoki rangą urzędnik, dygnitarz. Na mieszkańców pada blady strach. Chcą wypaść jak najlepiej podczas inspekcji, a każdy z nich ma coś na sumieniu. W każdej chwili gotowi na przybycie rewizora, biorą za niego zwykłego człowieka – uwodziciela i hulakę Chlestakowa, który przybywa do miasteczka tylko przejazdem. Nie chcą słuchać tłumaczeń. Wbrew swojej woli Chlestakow staje się dla nich dygnitarzem. Kiedy pomyłka wychodzi na jaw, Chlestakowa nie ma już w miasteczku. Niedługo potem do wyższych urzędników przychodzi wiadomość, że przybył urzędnik z Petersburga, który chce się z nimi widzieć. Komedia kończy się słynną „sceną niemą”.

Wydarzenia rozgrywają się „same z siebie”, wszystkiemu winien jest wszechogarniający strach przed biurokracją, władzą, przepisami, restrykcjami. Gogol obnaża w komedii nieprawidłowości w systemie państwowym, tak bardzo rzutujące na mentalność obywateli, że prowadzą do prawdziwych absurdów.

To arcydzieło dramaturgii rosyjskiej z jednej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji, z drugiej podkreśla to, co jest ponadczasowe, czyli przywary ludzkie i tzw.układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie, systemie, który opiera się na strachu.

Ostatnio w Polsce sztukę wyreżyserował w 2014 r. Jerzy Stuhr.

Możliwość komentowania jest wyłączona.