Edward Stachura na dużym ekranie

18 sierpnia 2014 o godzinie 18.00 Centrum Kultury w Gdyni i Fundacja Pomysłodalnia zapraszają do sali projekcyjnej InfoBoxu na gdyńską premierę filmu dokumentalnego o legendarnym poecie i bardzie „Edward Stachura z tego świata”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką i scenarzystką filmu Teresą Kudybą oraz Jerzym Edwardem Stachurą, bratankiem Steda, który występuje w filmie. Spotkanie poprowadzi Piotr Wyszomirski.

18.08, poniedziałek, godz. 18 
InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30
wstęp wolny

Biografia i legenda Edwarda Stachury w 35. rocznicę jego tragicznej śmierci. Dokument przedstawia miejsca oraz osoby związane z dzieciństwem i młodością Steda spędzonymi na Kujawach Białych: Łazieniec, gdzie mieszkał z rodziną, Ciechocinek Tężniopolis, gdzie napisał swój pierwszy wiersz, Nieszawę – magiczne miasto nad Wisłą, w którym zobaczył i opisał „Całą jaskrawość” oraz Toruń, gdzie młodzi ludzie grają dziś jego piosenki.

- 35 lat po śmierci to dobry moment, by przedstawić młodym ludziom, kim był Sted dla mojego pokolenia, jak bardzo jego twórczość jest uniwersalna, wręcz nieśmiertelna, znaleźć odpowiedź na pytanie, czy aby naprawdę „nie był z tego świata”, jak o sobie napisał… Przeprowadziłam się dwa lata temu z Opola na kujawski Słońsk pod Ciechocinkiem. Kupiłam tam przypadkiem płytę zespołu Babu Król i zaczęłam słuchać nowych aranżacji utworów Steda. Potem sięgnęłam do świetnej „Biografii i legendy” Mariana Buchowskiego, odwiedziłam miejsca bliskie memu bohaterowi. Postanowiłam stworzyć na Kujawach widziany moimi oczami dokument, bo chyba dobrego współczesnego obrazu o Stachurze nam brakuje-powiedziała Teresa Kudyba.

Teresa Kudyba

Reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Ma na swoim koncie ponad 200 filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych, publikacje prasowe w prasie polskiej i niemieckiej. Jej filmy uzyskały liczne nagrody, m.in.: I Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska dla magazynu TV „Schlesien Journal” Drezno’97 za film „Pałac w Morawie”, Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska Greiswald ’99 – wyróżnienie za film „Edith Stein – śląska święta”, Grand Prix festiwalu World Mediatravel za film „Prawda ponad wszystko” o ks. Janie Dzierżonie Łódź’2007, III Nagroda Festiwalu Filmów Dokumentalnych ProCinema Łódź’2009.

Jerzy Edward Stachura

Poeta, bard, malarz. Bratanek i uczeń sławnego Steda, Edwarda Stachury. Sted nazywał go Juniorem, stąd „Piosenka dla Juniora i jego gitary”. Urodził się 5 stycznia 1951 roku w gdyni i całe dotychczasowe życie spędził na Grabówku. Laureat Konkursu o Laur „Czerwonej Róży” – Nagroda Peleryny w 1986 za tom poezji „Na więcej niż jedno życie”. Wydał kilkanaście tomików poetyckich, jedną mikropowieść „Bary mleczne”, unikalną płytę z piosenkami Edwarda Stachury. Od ponad 10. lat jest malarskim kronikarzem Grabówka.

Edward Stachura – jestem z tego świata. Scenariusz i reżyseria: Teresa Kudyba, zdjęcia: Mirosław Basaj, dźwięk: Przemysław Wasilewski, montaż i udźwiękowienie: Piotr Stachowski. Produkcja: Tresss-FILM przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego. Polska 2014.Czas trwania:45 minut.

Możliwość komentowania jest wyłączona.