„Erratum” w Klubie Filmowym

ERRATUM

29 kwietnia – 4 maja 2011
godz.18:00
godz. 20:00

Bilety: 10 zł

Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 1, Gdynia /obok stoczni Nauta/

www.klubfilmowy.pl, e-mail: biuro@klubfilmowy.pl, tel. 058/ 661-89-73

reżyseria: Marek Lechki
występują: Tomasz Kot, Ryszard Kotys,
Tomasz Radawiec
szczegóły: obyczajowy, Polska, 2010, 90 min.

Żona, syn, dobra posada – w życiu Michała wszystko jest poukładane. Pewnego dnia odwiedza swoje rodzinne miasto, żeby załatwić sprawę, o którą prosi go szef. Ma odebrać sprowadzone ze Stanów auto i od razu wracać. Sprawy przybierają jednak inny obrót… Michał musi pozostać kilka dni dłużej w miejscu, z którego kiedyś tak bardzo chciał uciec. Powracają wspomnienia, kumple z zespołu, dawno zapomniane marzenia i zdarzenia z przeszłości. A może są rzeczy, które można jeszcze odwrócić?

„Erratum” to film, który narodził się z formy. Najpierw pojawiały się obrazy – impresyjne, rozostrzone, chropowate. Później z tych obrazów zaczęła wyłaniać się historia. Młody człowiek chodzący po mieście, z którego nie może wyjechać. Niebawem stało się jasne, dlaczego nie może tego miasta opuścić. Dlaczego tu przyjechał? Kim jest i czego doświadcza? Bohater wyrwany z codzienności, z bezpiecznego dostatniego życia. Dopiero po zmianie perspektywy jest w stanie dostrzec kryzys, w którym tkwił, pustkę, która stała się jego udziałem – komentuje Lechki. Chodząc po mieście swojego urodzenia, spotyka bliskie mu niegdyś osoby, odwiedza znajome miejsca. Odzywa się w nim żywy głos, którego brzmienia dawno nie słyszał. Postanawia za nim podążyć. Pierwotnie bohater omal nie jest zdolny do działania, wykonuje pewne ruchy zupełnie mechanicznie, pomału jednak ta chęć do działania się w nim rodzi. Pojawia się autentyczne działanie. Dzięki temu bohater znajduje siłę, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi dla niego sprawami. „Erratum” to film, w którym ważną rolę odgrywa nastrój. Można wręcz powiedzieć, że nastrój jest po części bohaterem tego filmu. Jest elementem mającym wpływ na akcję. Jedną z myśli stojącej u zarania pracy nad scenariuszem była konstatacja zjawiska polegającego na rezygnacji (czasem niemal niezauważalnej) z tej własnej cząstki, która niegdyś nas kształtowała, była odpowiedzialna za naszą drapieżność, bezkompromisowość, ale i ogromną wrażliwość, za bezpośredni magiczny wręcz odbiór rzeczywistości, na poczet luksusu, komfortu, wygody – dodaje.

„Erratum” otrzymało liczne nagrody na festiwalach filmowych m.in. za debiut reżyserski na FPFF w Gdyni, wyróżnienie na festiwalu w Pusan, Złotą Plakietkę w sekcji Nowi Reżyserzy na festiwalu w Chicago, a także Nagrodę Główną w Konkursie „1-2” 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Opis i materiały dystrybutora Best Film

Możliwość komentowania jest wyłączona.