Filip Springer i premiera 19. Blizy „Przestrzeń i architektura”

W 2 (19) 2014, numerze „Blizy” zatytułowanym „Przestrzeń i architektura” chcielibyśmy przyjrzeć się roli architektury w kształtowaniu przestrzeni wokół nas i płynącym stąd wielorakim konsekwencjom. W naszej części Europy brzydota przestrzeni zarówno miejskiej, jak i wiejskiej jest czymś powszechnym. Pragniemy zwrócić uwagę czytelników na istnienie tego problemu,  pokazać architektoniczny chaos, „kociokwik” i „bezhołowie” i bezguście, które nas otacza. Na łamach Blizy wypowiadają się w tekstach m.in. Janusz Korbel, Agnieszka Sabor, Andrzej Kasperek, Monika Samsel-Chojnacka, gościem specjalnym numeru i spotkania promocyjnego będzie – Filip Springer – autor „Wanny z kolumnadą” – brawurowego reportażu o polskiej przestrzeni.

23.06, poniedziałek, godz. 19
InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30
wstęp wolny

Charakter zabudowy, w której toczy się nasze codzienne życie to jeden z najważniejszych czynników oddziaływujących na ludzką psychikę. Wpływa na nasze samopoczucie, ustanawia bądź niszczy więzi z miejscem zamieszkania, buduje lub rozrywa międzyludzkie relacje, tworzy lub unicestwia mityczny i symboliczny wymiar przestrzeni. Świadomie i konsekwentnie prowadzona polityka kształtowania przestrzeni jest przejawem kulturowej dojrzałości oraz rozwiniętych potrzeb estetycznych danego społeczeństwa. Problematyka numeru zostanie rozszerzona o inny jeszcze wątek. Będzie nim obecność architektury w literaturze, kinie i sztukach plastycznych. W 19. Blizie również obszerna rozmowa z Małgorzatą Łukasiewicz, przewodniczącą Nagrody Literackiej GDYNIA, której tegoroczną edycję objęliśmy specjalnym patronatem.

- Pytanie o przestrzeń publiczną – należącą do nas wszystkich – jest jednym z najważniejszych pytań o naszą przyszłość, jakość życia, dobre – bądź złe – samopoczucie. Zapewne większość urzędników podejmujących ważkie decyzje urbanistyczne w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że determinują naszą – obywateli – przyszłość na całe dekady. Polska jest, niestety, krajem urbanistycznego chaosu, brzydoty, kiczu, bałaganu, tysięcznych przykładów sobiepaństwa. Mimo swoich sukcesów nie ma pięknego oblicza. Niewiele pomagają apele i mądre teksty publicystów. Dlatego zapraszamy do dyskusji nad naszą przestrzenią publiczną. Od nas także coś zależy. Może więcej, niż nam się wydaje – mówi redaktor naczelny „Blizy” Paweł Huelle.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólno¬polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje.

Możliwość komentowania jest wyłączona.