Fortyfikacje Pomorza – cykli prelekcji

Fortyfikacje PomorzaFortyfikacje Pomorza – zapraszamy do sali projekcyjnej InfoBoxu na cykl prelekcji o pomorskich fortyfikacjach:

19.03.2015, godz. 17:30 – „Fortyfikacje Gdyni – nieznane zabytki naszego miasta”
02.04.2015, godz. 17:30 – „Artyleria nadbrzeżna nad Zatoką Gdańską” – od Twierdzy Wisłoujście do baterii armat kalibru 406 mm na Helu
16.04.2015, godz. 17:30 – „Międzyrzecki Rejon Umocniony” – unikalny, nie doceniany zabytek
30.04.2015, godz. 17:30 – „Wał Pomorski – wczoraj, dziś i jutro”

„Fortyfikacje Gdyni – nieznane zabytki naszego miasta” – to temat pierwszego ze spotkań poświęconych fortyfikacji Pomorza.

Nie wszyscy wiedzą, że Gdynia poza wspaniałą modernistyczną architekturą, pięknymi plażami, okrętem ORP Błyskawica czy Akwarium Gdyńskim, ma do zaoferowania znacznie więcej. Jedną z atrakcji turystycznych a także cząstką historii naszego miasta są obiekty militarne oraz fortyfikacje z lat przed i powojennych. Fortyfikacje wokół Gdyni planowano wznieść już w połowie lat 20-tych ubiegłego wieku. W latach 30- tych zbudowano 4 baterie przeciwlotnicze 75 mm i jedną improwizowaną baterię nadbrzeżną 100 mm. Po zmianie nazwy miasta na Gotenchafen umocnienia budowali również Niemcy. Powstało kilkanaście baterii przeciwlotniczych, w tym kalibru 128 mm, liczne schrony i ukrycia przeciwlotnicze, a od strony morza bateria kalibru 406 mm zlokalizowana na Helu. Jesienią 1944 roku wykonano również około 30 kilometrów rowów przeciwpancernych. Również po zakończeniu II wojny światowej były budowane baterie artylerii nadbrzeżnej. Większość tych obiektów zachowało się do czasów obecnych i stanowią ciekawe, choć nie zawsze dostrzegane zabytki o które warto dbać, bowiem stanowią niebywałą atrakcję turystyczną. Pierwsze kroki w kierunku ich szerszego udostępnienia zostały już zrobione.

Wykład poprowadzi Marcin Dudek – redaktor, kierownik działu badań terenowych w wydawnictwie Infort, wydającym specjalistyczne publikacje, biuletyny, przewodniki i mapy poświęcone architekturze obronnej, jej ochronie i popularyzacji; fotograf i przewodnik. Autor kilku książek i wielu artykułów z tej dziedziny, publikowanych w kraju i zagranicą w specjalistycznych biuletynach i czasopismach.

WSTĘP WOLNY

Możliwość komentowania jest wyłączona.