Gdynia Book Club. Adam Wiedemann „Opowiadania”

Zapraszamy do czytania zbioru opowiadań Adam Wiedemanna oraz spotkaniu z udziałem autora i publiczności. Adam Wiedemann, znany mistrz krótkich form, odzywa się znowu po 13 latach. Nie żeby cokolwiek powiedzieć. Zabiera nas w podróż po Europie Wschodniej, Zachodniej i Ameryce Północnej nie żeby cokolwiek pokazać. A jeśli już, to swoją parasolkę, pod którą wskakują dwaj chłopcy. Nie żeby to nie było ciekawe, ale oczywiście nie byłoby, gdyby nie to, że to napisał Wiedemann. Spotkanie poprowadzi Adam Kamiński, na co dzień redaktor Kwartalnika Artystycznego Bliza.

data: 20 marca 2012 (wtorek)
godzina: 20:00
miejsce: Tea-tralna, Teatr Miejskim im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26
bilety: wstęp wolny

Pod skromnym z pozoru tytułem „Odpowiadania” kryje się bogaty repertuar kuriozów literackich. Autor relacjonuje nam tragiczną historię miłosną wieży hi-fi i czajnika elektrycznego, skomplikowane losy swoich neurotycznych koleżanek , pełne ekscesów noce spędzone w rozmaitych hotelach i hotelikach na całym świecie oraz przede wszystkim niekończące się imprezy literackie, podczas których stopniowo odkrywa swój homoseksualizm. Książka obfituje w liczne rozrywki, artystyczne kolaboracje i persyflaże. Wiedemann, poza samym sobą, umieszcza w swojej twórczości legendarne postaci życia literackiego, kota Irinę, pisarza Jarosława Klajnberga, feministkę Kingę Dunin, emigranta politycznego Janusza Rudnickiego, kreatora kultury Henryka Berezę i znanego dowcipnisia Gustawa Holoubka. Wszystko to napisane pod prąd współczesnych tendencji, ciekawie i bez zadęcia.
Adam Wiedemann (1967) – poeta, prozaik, eseista. Wydał 7 tomów wierszy: Samczyk (1996), Rozrusznik (1998), Konwalia (2001), Kalipso (2004), Pensum (2007), Filtry (2008) i Dywan (2010), dwie książki prozatorskie: Wszędobylstwo porządku (1997) i Sęk Pies Brew (1998; edycja niemiecka – 2001, rosyjska – 2003), oraz zbiór zapisów onirycznych Sceny łóżkowe (2005; edycja słoweńska – 2007). W 2009 roku ukazał się tom jego wierszy zebranych pt. Czyste czyny (edycja serbska – 2010). Współautor Końcówek, wywiadu-rzeki z Henrykiem Berezą (2010). Laureat nagród: PTWK (1998), Fundacji Kościelskich (1999), Gdynia (2008); nominowany do Cogito, Paszportu „Polityki”, dwukrotnie do Silesiusa i trzykrotnie do Nike. Mieszka w Warszawie.

Na miejscu, do nabycia najnowszy, 9 numer Blizy – Rytuały współczesne w specjalnej, promocyjnej cenie!
Najnowszy, 9 numer, jak zawsze pod redakcją Pawła Huelle, tematycznie poświęcony został rytuałom współczesnym, wszystkim tym powtarzalnym czynnościom, które w dużej mierze świadczą o tym, kim jesteśmy. Bo mimo zmian w sposobie życia w ostatnich dziesięcioleciach, nie zaginęła w nas ustanawiająca i porządkująca potrzeba rytualizacji.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.