Gdynia Classica Nova – Koncert „Vivaldi kontra Piazzolla”

PFK Sopot Fot. Edyta Rembala (1)Koncert „Vivaldi kontra Piazzolla”

16.10.16, niedziela, godz. 17:00 KUP BILET
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
ul. Bema 26
*Bilety: 25 zł (do 15 września rabat 30%)

Wykonawcy: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Wojciech Rajski (dyrygent), Antonina Styczeń (flet)

W programie: Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8, Astor Piazzolla – Las Cuatro Estaciones Porteñas

Antonina Styczeń
Antonina Styczeń, urodzona 10 października 1991 roku w Bielsku-Białej w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Od 7 roku życia uczyła się gry na flecie w klasie Doroty Parzyk w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Później studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu Elżbiety Dastych-Szwarc oraz Agaty Igras-Sawickiej. Uzyskała dyplom licencjacki z wyróżnieniem. Odbierała naukę od tak renomowanych pedagogów jak: Andras Adorjan, Walter Auer, Samuel Coles, David Dolan, Carsten Eckert, Pierre Yves-Artaud oraz Andrea Lieberknecht.

Antonina była beneficjentką wielu programów stypendialnych, w tym stypendium Fundación Albeniz – Fundación María Cristina Masaveu Peterson w Hiszpanii (2013-2015), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” (2010), stypendium za osiągnięcia artystyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007/2008 oraz 2005/2006), potrójna laureatka”Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej” (2009, 2008, 2006).

Jest również laureatką konkursów międzynarodowych: Druga Nagroda w Bukareszcie – XV International Music Competition 2008, Trzecia Nagroda w Macedonii – „Ochrid Pearls 2009”. Antonina jest również zwyciężczynią wielu ogólnopolskich konkursów, takich jak: Pierwsza Nagroda w Sochaczewie – IX Ogólnopolski Wiosenny Festiwal Fletowy 2010, Pierwsza Nagroda w Bydgoszczy – „Miniatura 2009” oraz „Miniatura 2007”, Pierwsza Nagroda we Wrocławiu – I Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, Pierwsza Nagroda w Szczecinku – XXXII Konkurs Młodego Muzyka 2006.
Jako solistka Antonina grała między innymi z Silesian Chamber Orchestra pod batutą Maji Metelskiej w Katowicach oraz występowała z poważanymi muzykami takimi jak Hansjorg Schellenberger (2012) i Siegfried Mauser (2011).

W latach 2010-2013 Antonina była członkiem Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

W 2013 roku rozpoczęła naukę w Escuela Superior de Musica de Reina Sofia w klasie fletu Prof. Jacques’a Zoon’a i otrzymała stypendium od Fundacion Albeniz w Madrycie. W trakcie pobytu w Madrycie była członkiem kwintetu dętego: Quinteto Reicha, z którym koncertowała i uczestniczyła w festiwalach na terenie Hiszpanii. Była pierwszym fletem Orquesta Sinfónica Freixenet pod batutą Victor Pablo Perez oraz na tej samej pozycji grała w Sinfonietta ESMRS

(dyrygenci: Peter Eötvös, Stefan Asbury). Wraz z Sinfonietta ESMRS nagrywała dla hiszpańskiej telewizji RTVE.

Poza muzyką pasją Antoniny jest jeździectwo. Startuje w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach. W 2007 roku zdobyła tytuł vice – mistrza Polski w skokach przez przeszkody w kategorii Junior Młodszy.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

początki

W lutym 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego powstała orkiestra smyczkowa, złożona z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni później otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Zespół od początku zachwycił publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia do najważniejszych sal koncertowych, na czele z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie oraz na wszystkie znaczące niemieckie festiwale muzyczne. Z uwagi na coraz szerszy repertuar koncertowy, Orkiestra zaczęła występować także w składzie powiększonym o grupę dętą, zmieniając w 1984 roku nazwę na Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Dyrektor Artystyczny – Wojciech Rajski

Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Bogusława Madeya, doskonaląc również swoje umiejętności w wyższych szkołach muzycznych w Kolonii i Wiedniu. Był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie (1971-1978), Filharmonii Poznańskiej (1974-1980, od 1978 dyrektor artystyczny) oraz pierwszym dyrygentem Theater der Stadt Bonn i Beethovenhalleorchester (1978-1981). W roku 1993 rozpoczął działalność pedagogiczną otrzymując tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe, a od 1998 roku jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W latach 1993-2006 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, z którą nagrywał dla Polskiego Radia a także koncertował w Polsce i za granicami kraju.

Koncerty

Pod koniec lat osiemdziesiątych zespół dawał niemal 100 koncertów rocznie, głównie w Niemczech, ale także w innych krajach europejskich: we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu czy Anglii. W 1987 roku Orkiestra wyjechała na 33 koncerty do Stanów Zjednoczonych, najważniejsze z nich odbyły się w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Zespół gościł również w dalekiej Azji – w 1990 roku w Chinach, zaś w 1997 roku wraz ze znakomitym amerykańskim pianistą, laureatem Konkursu Chopinowskiego Kevinem Kennerem, w Japonii. Spośród licznych wyjazdów koncertowych, warto wspomnieć o nieco bardziej egzotycznych miejscach, jak tournée w Meksyku w 2003 roku czy koncerty na Wyspach Kanaryjskich w roku 2006.

Współpraca

Filharmonia miała zaszczyt koncertować z wieloma wybitnymi solistami światowej sławy. Wśród takimi jak Krystian Zimerman, z którym w 2014 roku zagrała tournee koncertowe w Niemczech,  Mścisław Roztropowicz, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Konstanty Andrzej Kulka, Irene Grafenauer, Sabine i Wolfgang Meyer, Guy Touvron, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, David Geringas, Gary Karr, czy Ivo Pogorelić. Zespół z powodzeniem łączy działalność kameralną z koncertami muzyki rozrywkowej i jazzowej, występując m. in. z Grzegorzem Turnauem, Marcinem Wyrostekiem, Wojciechem Staroniewiczem, Maciejem Miecznikowskim, czy Jose Torresem y Havana Dreams.

Festiwale

Zespół obecny jest rokrocznie na renomowanych europejskich festiwalach, a wśród nich na – Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Festival, Praska Wiosna, Weilburger Schlosskonzerte, Festival van Vlaanderen, La Chaise-Dieu i wielu innych. Polska Filharmonia Kameralna Sopot niezmiennie od początku istnienia koncertuje jest obecna w salach koncertowych na terenie całego kraju. Orkiestra wielokrotnie gościła na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie. W listopadzie 2010 roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot t gave 4 concerts during Chopin Festival in Geneva.

Energa Sopot Classic

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy Dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciecha Rajskiego oraz władz Miasta Sopotu. Każdego roku Sopot Classic gości znakomitych artystów z Polski i zagranicy, których interpretacje najdoskonalszych dzieł muzyki od Baroku po XXI wiek wypełniają koncertowe programy. Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów. Imprezą towarzyszącą jest Konkurs kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbywa się w cyklu dwuletnim i jest integralną częścią Festiwalu.

Nagrania

Polska Filharmonia Kameralna od początku swojego istnienia nagrywa płyty, których ma w swoim dorobku ponad 60. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały nagrane już w 1983 r. dla Wifonu i Thorofonu, a od roku 1986 nagrywała także dla: SONY Classical, EMI, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX i wielu innych. W roku 2015 zespół, we współpracy z wytwórnią TACET, zakończył cykl wydawniczy wszystkich symfonii Ludwiga van Beethovena.

Struktura

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART i jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Po 15 latach oczekiwań, dzięki staraniom władz Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Polska Filharmonia Kameralna doczekała się wspaniałej własnej siedziby w Sopocie, na terenie Opery Leśnej. Mecenasem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest Grupa ENERGA. Dyrektorem pozostaje niezmiennie założyciel zespołu – Wojciech Rajski.

Możliwość komentowania jest wyłączona.