Gdynia InfoBox i CultureBox witają wiosnę od 10.00 do 24.00!

Z tej okazji Gdynia CultureBox zaprasza na „Noc filmową” w trakcie której zaprezentujemy dwa filmy:

  • Godz. 19.00 film dokumentalny „Zaróbmy jeszcze więcej”

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, gdzie dokładnie znajdują się nasze pieniądze. Możemy być jednak pewni, że nie ma ich w bankach. Współczesny świat, jak nigdy dotąd, to układ naczyń połączonych. Kryzys na jednym rynku osłabia pozostałe. W błyskotliwym dokumencie Erwin Wagenhofer przygląda się funkcjonowaniu światowego systemu finansowego. Najlepiej kupować, gdy krew jest na ulicach – tłumaczy inwestor rezydujący w Singapurze. Wtedy zarabia się najwięcej. Zamknięte środowisko doradców finansowych i bankierów na naszych oczach tworzy rzeczywistość dynamicznego wzrostu i błyskawicznych profitów. Przykładem może być Costa del Sol, gdzie w ciągu kilkunastu lat postawiono ponad milion domów – zbyt drogich, żeby je sprzedać. Inwestycje budowlane to jednak ciągle dochodowa gałąź rynku, dlatego w Hiszpanii rosną kolejne osiedla widma.

Austriacki filmowiec zderza poglądy beneficjentów liberalnego kapitalizmu z punktem widzenia jego ofiar, stara się prześledzić i odtworzyć mechanizmy nowoczesnego rynku bez granic. Rozmawia z przedsiębiorcami i lobbystami. Przepytuje ekonomistów i akademików. Odwiedza raje podatkowe i indyjskie ulice nędzy. Przeraża brakiem skrupułów jednych i beznadziejnym położeniem drugich. W Burkina Faso każde dziecko rodzi się dzisiaj zadłużone. Wszystko przez politykę Banku Światowego – komentuje afrykański producent bawełny. Świat, jaki pokazuje Wagenhofer, wydaje się postawiony na głowie.

Jaki to ma związek z nami? Co nasze oszczędności mają wspólnego z zadłużeniem każdego nowonarodzonego dziecka w Burkina Faso czy gigantomanią rynku nieruchomości w Hiszpanii? „Zaróbmy jeszcze więcej”, podobnie jak „Koszmar Darwina” Huberta Saupera (2004), „Korporacja” Jennifer Abbot i Marka Achbara (2004), czy „Śmierć człowieka pracy” Michaela Glawoggera (2005), to głos protestu przeciwko nieludzkim i często zupełnie bezsensownym regułom rządzącym dystrybucją dóbr na świecie.

  • Godz. 21:30 film fabularny „Żądza bankiera”

Marc Tourneuil (Gad Elmaleh, „O północy w Paryżu”) zostaje właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Na początek żąda dla siebie większych przywilejów, chciałby zarabiać więcej niż „nędzne” 1,8 miliona euro rocznie. Gdy żona (Natacha Régnier, „Wyśnione życie aniołów”) pyta, po co mu aż tyle, odpowiada, że dopiero duże pieniądze sprawiają, że ludzie nabierają szacunku.

Marc chce zmieniać styl zarządzania bankiem, ale akceptuje bez zastrzeżeń korporacyjną etykę, obowiązującą w świecie, do którego należy. Rzuca się w wir nowych obowiązków. Jednym z jego pierwszych posunięć jest zorganizowanie wideokonferencji z udziałem dyrektorów i szeregowych pracowników. Marc obiecuje brać pod uwagę ich głos w zarządzaniu firmą, pracownicy przyjmują tę deklarację z entuzjazmem. Za zamkniętymi drzwiami okazuje się, że był to tylko cyniczny sposób na zdobycie sobie poparcia pracowników niższego szczebla.

Akcje banku idą tymczasem w górę. Marc zdobywa zaufanie Dittmara Rigile (Gabriel Byrne), który prowadzi amerykański fundusz hedgingowy z Miami. Ma też spore udziały w Phenix. A ponieważ akcjonariusze żądają 20% zysku z inwestycji kapitałowych, Marc musi znaleźć pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, bankowi grozi przejęcie przez amerykański kapitał. Przy pomocy rozpaczliwych manewrów na pograniczu prawa usiłuje temu przeciwdziałać, ujawniając przy okazji patologiczne mechanizmy funkcjonowania światowego rynku i instytucji finansowych.

„Żądza bankiera” to najnowszy film Costy-Gavrasa, kultowego twórcy thrillerów politycznych, zdobywcy Oscara i Złotej Palmy za film „Z”. Scenariusz oparty został na wydanej w 2004 roku powieści Stephane’a Osmonta „Le Capital”, niejako antycypującej nadchodzący kryzys, obnażającej świat wielkiej finansjery. W rolach głównych występują Gad Elmaleh („O północy w Paryżu”, „Miłość. Nie przeszkadzać!”), Natacha Régnier („Wyśnione życie aniołów”) oraz Liya Kebede („Kwiat pustyni”, „Dobry agent”).

Ponadto  w przestrzeni InfoBoxu zaplanowano też następujące atrakcje:

  • 20.00 wielkoformatowa prezentacja Roberta Sochackiego „Gdynia wczoraj, dziś i jutro”
  • 20.00 Daffz (greenhouse effect colective) & Tomasz Chyła, czyli soczyste Drum’y i Bass’y skonfrontowane z wirtuozerskimi popisami Tomka Chyły, absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej. Restauracja Moment.

Spośród wielu atrakcji przygotowanych przez miasto Gdynia oraz kupców i restauratorów z ulicy Świętojańskiej, na uwagę zasługują propozycje Gdynia InfoBox. Tego dnia również Obserwatorium Zmian będzie tętnić życiem od rana do północy!

Na powitanie wiosny przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji: między innymi zaprosimy na projekcje filmowe oraz wielkoformatową prezentację multimedialną. Nie zabraknie też dobrej muzyki, i to na żywo w Momencie.

Tego dnia na ulicy Świętojańskiej nikt nie powinien się nudzić. Będzie można przyjrzeć się z bliska zabytkowym autom, obejrzeć wystawy historyczne, i to w 16 miejscach, drukarskie mini-muzeum, ale także podziwiać pokazy gotowania na żywo w restauracji Malika, okraszone opowieściami o kupieckiej historii Gdyni, czy też bogatej ofercie miejskich hal targowych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.