Gdyńska Szkoła Filmowa otwiera drzwi!

W niedzielę 17 listopada od 13.00 do 17.00 Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza na Otwarty Dzień! Będzie to wyjątkowa okazja, żeby zwiedzić szkołe, zobaczyć jak wygląda prawdziwy plan filmowy, sala montażowa i pracownia fotograficzna. Nasi goście będą mogli spotkać się ze studentami, wykładowcami i pracownikami gdyńskiej filmówki, podpatrzeć jak pracuje reżyser filmowy, operator obrazu, mistrz oświetlenia, montażysta, charakteryzator i zawodowi aktorzy, wziąć udział w castingu oraz poznać techniki tworzenia storyboardu i animacji filmowej.

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdyni – Wojciecha Szczurka, Dyrektora Festiwalu Filmowego w Gdyni – Leszka Kopcia, ówczesnego rektora PWSFTViT w Łodzi – Roberta Glińskiego oraz pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych – Jerzego Radosa.

Misją oraz podstawowym celem działalności Gdyńskiej Szkoły Filmowej jest rzetelne oraz profesjonalne kształcenie przyszłych reżyserów filmów fabularnych i dokumentalnych.
Początki, jak zwykle, nie były najłatwiejsze, nowa, nieznana nikomu szkoła budziła kontrowersje, musiała walczyć o swoją tożsamość i pozycje. Autorski, intensywny program nauczania wymagał naszej niezwykłej koncentracji, a także osobistego zaangażowania związanych ze szkołą wspaniałych wykładowców, Roberta Glińskiego, Grzegorza Łoszewskiego, Sławka Fabickiego, Sławomira Pultyna, Mileni Fiedler, Ireny Siedlar i wielu innych – wspomina Jerzy Rados – Okazało się, że mogliśmy osiągnąć cele i spełnić marzenia. Udało się! Od prawie 4 lat, doświadczeni wykładowcy dzielą się swoją wiedzą, robiąc wszystko, by szkołę opuszczali świadomi zawodu twórcy.

Szkoła otwiera drzwi i zaprasza wszystkich mieszkańców oraz przyjaciół Gdyni, którzy mają spore powody do dumy ze swojej filmówki. Filmy absolwentów pierwszego rocznika zostały nagrodzone na kilkudziesięciu polskich oraz międzynarodowych festiwalach filmowych. “Olena” w reż. Elżbiety Benkowskiej jest pierwszym w historii polskiej kinematografii, krótkim filmem fabularnym nominowanym do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, “Matka” w reż. Łukasza Ostalskiego, zdobyła nagrody na prestiżowych festiwalach krótkich filmów m.in. na fińskim Tampere, duńskim Odense, chorwackim Pula oraz ukraińskim Molodist w Kijowie. To wielki sukces nie tylko ekipy szkoły i naszych współpracowników ale też samego miasta Gdynia i jego mieszkańców, od których dostajemy wiele sygnałów wsparcia i sympatii. Wspólnie tworzymy historię i chcemy, by każdy mógł być jej częścią. Stąd pomysł Otwartego Dnia – dodaje Jerzy Rados.

Organizatorzy Otwartego Dnia GSF przygotowali sporo atrakcji. Uczestników czeka między innymi spotkanie z aktorką i wykładowcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej Katarzyną Figurą, pokaz realizacji sceny filmowej w reżyserii Piotra Mikuckiego z udziałem zawodowych aktorów, prezentacja profesjonalnego sprzętu filmowego, inscenizacja planu filmowego i grupy rekonstrukcyjnej, oraz udział w charakteryzacji do filmów grozy połączony z castingiem i sesją fotograficzną.

Przygotowano również specjalne pokazy filmów studentów i absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Zobaczymy również te wielokrotnie nagradzane:

„Olena” w reż. Elżbiety Benkowskiej

Para młodych Ukraińców, Olena i Dima, podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom.

„Matka” w reż. Łukasza Ostalskiego

Małgorzata – na co dzień ważny polityk – jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn – narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę.

„Chwila” w reż. Marty Grabowskiej

Film „Chwila” to krótkometrażowy film dokumentalny, zrealizowany w eksperymentalnej formie bazującej na szybkim, impresyjnym montażu.

„Prawdziwy miód” w reż. Sławomira Witka

Krystyna, główna bohaterka filmu to 60-letnia uboga emerytka z głębokiej prowincji, która sprzedaje przy szosie domowy miód. Pewnego dnia na tej samej szosie zaczynają pracę rosyjskie prostytutki.

OTWIERAMY DRZWI W GDYŃSKIEJ SZKOLE FILMOWEJ
w niedzielę 17 listopada w godzinach 13 – 17
ul. Wrocławska 93, Gdynia

W programie m.in.:

 – spotkanie z Katarzyną Figurą o godzinie 14:00 oraz 15:30, a także pamiątkowe zdjęcie z aktorką ok. godziny 16:05

– projekcje najlepszych filmów słuchaczy i absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej – od 14:40 oraz 16:10

– inscenizacja planu zdjęciowego

– pokaz animacji filmowej

– casting do filmu grozy

– pokaz charakteryzacji do filmu grozy

– nauka rysowania storybordu dla najmłodszych

Możliwość komentowania jest wyłączona.