„karuzela, one day” – wielkoformatowe wideo projekcje

Po artystycznych porożach czas przyszedł na spojrzenie w przyszłość. Najlepszym momentem do tego jest oglądania zdjęć, tych z wakacji, tych dokumentujących mijający rok. Dlatego tuż przed Świętami, tuż przed końcem roku, postanowiłem pokazać jeszcze nie zabieganym „świątecznie” mieszkańcom Gdyni moje animacje. Pokolorować im ten jesienny pejzaż miejski. Postanowiłem połączyć dwie prace, tą którą pokazywałem w Peru podczas La Noche en Blanco – Lima zatytułowaną „one night” i tą z ostatniej niemieckiej wystawy. Tym razem orkiestra przyjedzie do Gdyni. Przyjedzie orkiestra, bo tak zatytułowana była praca prezentowana podczas niemieckiego fes[walu światła Lichtrouten Lüdenscheid. Tylko jednego wieczoru zaprezentuję kompilację tych dwóch prac pod magicznym tytułem „karuzela one day”. Mam nadzieję, że te wspomnienia, które mi towarzyszyły tworząc tą animację, udzielą się wszystkim oglądającym. Wielkoformatowe projekcji będzie można obejrzeć na parkingu InfoBoxu.

Robert Sochacki – Stowarzyszenie Non Iron Group
„karuzela, one day” – wielkoformatowe wideo projekcje

29 listopada 2013 od 18:00 do 23:00
Gdynia InfoBox
+ Debata „Sztuka w przestrzeni miasta” – Gdynia InfoBox 18:30 – 20:00

Podczas prezentacji będzie można wziąć udział w debacie poświęconej sztuce w przestrzeni miasta. Debata odbędzie się w budynku infoBOX-u w godzinach 18:30 – 20:00. Po debacie zapraszamy na koncert zespołu Pan S[an do restauracji Chwila Moment.Do debaty „Sztuka w przestrzeni miasta” zaprosiłem:
Romana Sebastyńskiego badającego sztukę społecznie zaangażowaną w transformacje miast, który debatę poprowadzi.
Plastyka Miasta Gdynia Jacka Piątka obserwatora przestrzeni miejskiej, który bacznie śledzi działania w niej zachodzące.
Jacka Wielebskiego Prezesa Stowarzyszenia Traffic Design, który jest jednocześnie kuratorem największej w kraju galerii street artu, znajduje się w Gdyni.

Zorganizowałem debatę bo jako artysta tworzę i żyję w mieście. To właśnie miasto jest moim naturalnym środowiskiem, a jego mieszkańcy bezpośrednimi odbiorcami mojej sztuki. Tworząc świadomie zwracam uwagę na rolę widza, przechodnia, który czasami przypadkowo natrafia na moje projekcje.

Mam nadzieję, że uda nam się w tym gronie wskazać pozytywne aspekty społecznego zaangażowania działań artystycznych. Nasze międzynarodowe doświadczenia będą dobrą bazą do dyskusji. Debata będzie wstępem do szerszej rozmowy, którą pragnę kontynuować w kolejnych latach zapraszając do niej artystów i kuratorów z całego Świata. Od zawsze sztuka jak Teatr wychodziła do ludzi /widza/. Tak jak w teatrze zacierano granicę między sceną a widownią, tak w sztuce zmieniała się rola i forma samego dzieła. Powstawały obiekty ready-made, tworzono happeningi, performance i kinetyczne obiekty. Sztuka wraz z rozwojem techniki, niczym gra wciągała widza do współistnienia. Dziś podobnie jak pomniki w miastach, można spotkać rzeźby, obiekty, które nie pełnią formy użyteczności publicznej, a funkcja ich nie jest tylko estetyczna. Tyle samo prac pokazuje się w galeriach co poza nimi. Odbywają się fes[wale sztuki dla znawców tematu
ale i uliczne fes[wale dla masowej publiczności. Rozwój nowych technologi nie tylko uspołecznił ale i upowszechnił kontakt z dziełem sztuki. Dziś nie tylko projektanci i architekci kształtują gusta współczesnego człowieka ale znaczącą rolę odgrywa sztuka szeroko pojęta. Dziś dzieło artystyczne nie tylko edukuje ale tworzy Świat piękniejszym na co dzień.

Całe wydarzenie będzie można oglądać w internecie na stronie: facebook.com/NonIronGroup w zakładce Ustream Live.

Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz wideo TED TALK 2011 francuskiego artysty JR. JR w swoich pracach odkrywa oblicza ludzi, których na co dzień nie dostrzegamy albo nie chcemy widzieć, fotografuje ich, a portrety umieszcza na budynkach.

Robert Sochacki
Artysta nowych mediów, eksplorator rzeczywistości, autor miejskich interwencji. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Laureat Teatralnej Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni. Jego malarskie poszukiwania, rozszerzone o doświadczenie pracy nad scenografią teatralną, były początkiem interwencji artysty w rzeczywistość miejską. Dziś już nie tylko umieszcza swoje instalacje w przestrzeni publicznej, ale próbuje przenikać dwie równoległe rzeczywistości, tą wirtualną, internetową i tą na pozór normalną. Swoje realizacje pokazuje w krajach całego Świata.

Roman Sebastyański
W latach 80-tych współorganizator i aktywny uczestnik Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej oraz lider punkowo-awangardowej grupy Pancerne Rowery. w latach 90. współtwórca kompleksowej koncepcji rozwoju historycznego śródmieścia Gdańska, we współpracy ze specjalistami z Roherdamu, uwzględniającej część terenów zbankrutowanej Stoczni Gdańskiej w latach 2000-2007 inicjator powstania Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej, której działania przyczyniły się do zmiany społecznej świadomości dotyczącej wartości dziedzictwa kultury tego obszaru aktualnie doktorant na Uniwersytecie Zachodniej Szkocji w Glasgow, gdzie zajmuje się zagadnieniami sztuki społecznie zaangażowanej w transformacje miast

Jacek Wielebski
Prezes Stowarzyszenia Traffic Design, jest kuratorem największej w kraju galerii street artu, która znajduje się w Gdyni. Związany ze sztuką w przestrzeni publicznej od ponad 12 lat. Obecnie tworzy centrum kultury na Kolibkach, w którego programie znajdują się zajęcia z architektury, sztuki miejskiej czy projektowania w przestrzeni publicznej.

Jacek Piątek
Plastyk miejski w Gdyni, malarz. Jak o sobie mówi od wielu lat bacznie obserwuje przestrzeń miejską. Przygląda się z uwagą nie tylko urzędnika, ale świadomego mieszkańca działaniom w miastach zachodzącym.

Pan SZan
Pan S[an to piosenkowy projekt Sebas[ana Pypłacza znanego z eksperymentalnego Meet The Ambient (zagrał między innymi na Sziget Fes[val 2012) czy projektu literacko-muzycznego Fantazman. Tym razem Pypłacz stawia na rockową energię z wpływami bluesa i indie rocka. Uzyskał to poprzez zaproszenie do wspólnego grania doświadczonych muzyków znanych z takich formacji jak: Don’t Be A Poor Person, Debris Of Blues i Clin’t Eastwood. Pan S[an podczas swoich koncertów gra rockowe wersje piosenek z dwóch dotychczas wydanych epek – „Kilka Minut” i „Drugi Ulubiony Organ”. Zespół aktualnie nagrywa nową płytę, która ukaże się już wkrótce.

Możliwość komentowania jest wyłączona.