Kaszubskim Idolem możesz zostać… bez brody

Wystarczy mieć ukończone 13 lat, dobrze śpiewać i przyjść na casting. Od 26 maja do 2 czerwca odbędą się castingi wstępne w Gdyni, Bytowie, Kościerzynie, Wejherowie i Kartuzach. Uczestnik musi zaprezentować jeden utwór w dowolnym języku bez towarzyszenia instrumentów muzycznych lub podkładu, czyli a capella. Przesłuchania odbywają się od godziny 16 do 18.

26.05, poniedziałek, godz. 16.00
Centrum Kultury w Gdyni
ul. Łowicka 51, Gdynia

20 najlepszych według jury wykonawców zostaje zakwalifikowana do drugiego etapu. Podczas eliminacji trzeba zaprezentować się a capella już w dwóch utworach – po jednym w języku polskim i kaszubskim. W półfinale, który będzie miał formę koncertu, ma szansę znaleźć się 15 wokalistów. Aby przekonać jury o swoim talencie, będą musieli wykonać jeden utwór w języku kaszubskim przy akompaniamencie muzycznym. Jury wyłoni 9 wykonawców, którzy będą walczyć o tytuł Kaszubskiego Idola 2014 podczas ostatniego etapu – koncertu finałowego. Publiczności zaprezentują się tą samą piosenką, którą wykonywali podczas koncertu półfinałowego, jednak z towarzyszeniem zespołu muzycznego. By przygotować się do koncertu półfinałowego oraz wielkiego finału, uczestnicy wezmą udział w warsztatach, podczas których pracować będą m.in. nad emisją głosu, dykcją oraz kreowaniem osobowości scenicznej.

Nagrodą główną dla zwycięzcy jest nagranie utworu promocyjnego. Zostanie on przesłany do stacji radiowych oraz instytucji zajmujących się promocją kultury regionalnej. Utwory w wykonaniu finalistów zostaną zarejestrowane w celu ich prezentacji na antenie Radia Kaszëbë. Wydane zostaną również na płycie, która zostanie rozesłana do instytucji kultury na Kaszubach oraz trafi do słuchaczy Radia Kaszëbë. Na potrzeby promocji konkursu wokaliści dokonają rejestracji piosenki finałowej. Do konkursu włączeni zostaną także słuchacze, którzy za pośrednictwem SMS-ów będą mogli głosować na ulubionych wykonawców.

Konkurs Kaszubski Idol odbywa się pod egidą Radia Kaszëbë od 2008 r. Jego celem jest rozwój młodzieżowego ruchu artystycznego na Kaszubach oraz propagowanie twórczości muzycznej w języku lub inspirowanej tradycją regionalną. W czterech edycjach wzięło dotąd udział ponad 500 uczestników. Wśród finalistów znalazła się m.in. Natalia Szroeder, która obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem, a szerszej publiczności dała się poznać ze współpracy z Liberem. Natomiast Marcin Molendowski – Kaszubski Idol 2012 – z powodzeniem promuje swój pierwszy singiel Pop!Pop!Pop!

Partnerami konkursu są Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz centra kultury: Centrum Kultury w Gdyni , Bytowskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie, Filharmonia Kaszubska-Wejherowskie Centrum Kultury i Kartuskie Centrum Kultury.

Możliwość komentowania jest wyłączona.