Kazimiera Szczuka zainauguruje 16. numer Blizy

„Płeć w cęgach” tematem przewodnim kolejnego, 3 (16) 2013, numeru Kwartalnika Artystycznego Bliza. Problematyka numeru ogniskuje wokół pojęcia płci, które w obecnych czasach przestaje być jednoznaczne. Granice między męskością a kobiecością powoli się zacierają. Ponadto pojawiają się nowe psychiczne manifestacje płciowości, których nie da się zamknąć w tradycyjnym binarnym podziale męski – kobiecy. Gościem prowadzącego spotkanie Tomasza Tomasika będzie Kazimiera Szczuka, której obszerny tekst ”Dziad, czyli stary, niedobry patriarchat” odnajdziemy w premierowym numerze.

16.09, poniedziałek, godz. 19.00
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza,
Gdynia, ul. Bema 26
bilety: wstęp wolny

Współczesnym zjawiskom płciowym towarzyszy ekspansja życiowych aspiracji kobiet, które wsparte przez feministyczne idee zaczynają dominować w wielu sektorach życia. Tymczasem mężczyźni nie mają żadnego pomysłu na swe funkcjonowanie w nowoczesnych społeczeństwach, które wyrzekły się fizycznej przemocy w rozwiązywaniu międzynarodowych konfliktów. Role, z którymi mężczyźni się identyfikowali niemal przez całą historię rodzaju ludzkiego, tracą na naszych oczach rację istnienia. Coraz częściej pisze się o nadchodzącym końcu epoki męskiego panowania. Czy w niedalekiej przyszłości synonimem człowieka będzie kobieta?  Jak mógłby wyglądać świat, w którym dominują kobiety? Czy miałby szansę być lepszy, od tego, który istnieje dziś?

Kazimiera Szczuka, historyczka literatury, krytyczka literacka, dziennikarka telewizyjna, feministka, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini partii Zielonych i Krytyki Politycznej. Uczennica Marii Janion, z którą przeprowadziła wywiad-rzekę – jego pierwsza część opublikowana została w książce „Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię”. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada na Gender Studies UW. Wydała książki „Kopciuszek, Frankenstein i inne” (2001) i „Milczenie owieczek” (2004). Publikuje m.in. w „Zadrze”, „Gazecie Wyborczej” i „Tekstach Drugich”. W TVN prowadziła teleturniej „Najsłabsze ogniwo” i program o książkach „Wydanie drugie poprawione”. Najbardziej rozpoznawalna rzeczniczka praw kobiet – prawa do aborcji, antykoncepcji i rzetelnej edukacji seksualnej.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólno¬polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.