Koncert chóru Zawisza Czarny

Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” to jedyny w Polsce męski chór śpiewający tradycyjne pieśni z pokładów dawnych żaglowców. Reprezentuje klasyczną formę wykonywania pieśni pracy z podziałem części wokalnych na szantymena i marynarzy, tak jak kiedyś szanty wykonywano. Powstał w marcu 2012 roku w Gdyni i jest związany z żaglowcem Zawisza Czarny, od niego przyjął też swoją nazwę. To chór amatorski. Tworzą go ludzie morza – kapitanowie, żeglarze, marynarze, bosmani, oficerowie z żaglowców, szkutnicy, dokerzy, którym nieobcy jest żywioł morza i praca na pokładzie. Dzięki temu wykonywane pieśni zyskują na wiarygodności i autentyczności.

16.08, sobota, godz. 18 
InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30
wstęp wolny

W swoim repertuarze chór ma szanty klasyczne, pieśni ceremonialne, pieśni kubryku i współczesne piosenki z gatunku folku morskiego. Część repertuaru wykonuje w językach oryginalnych, część przetłumaczone na język polski.

W ciągu dwóch lat istnienia został nagrodzony najważniejszymi wyróżnieniami na polskich festiwalach – w 2013 roku otrzymał nagrodę im. Stana Hugilla, za wierność i podtrzymywanie tradycji, a w 2014 roku Grand Prix na festiwalu „Shanties” w Krakowie.

Od 15 do 18 sierpnia 2014 roku gdyńskie nabrzeża wypełnią maszty przepięknych żaglowców podczas imprezy Operacja Żagle Gdyni. InfoBox przyłącza się do tego barwnego żeglarskiego święta i serdecznie zaprasza do obcowania z kulturą morską podczas koncertu Chóru ZAWISZA CZARNY!

Możliwość komentowania jest wyłączona.