Koncert galowy I edycji Gitariady poświęcony pamięci Janusza Popławskiego

Szanowni Państwo!
Centrum Kultury w Gdyni, Miasto Gdynia oraz Klub Muzyczny UCHO mają zaszczyt zaprosić na

KONCERT Pamięci Janusza Popławskiego
14 lipca 2011 r., godz.: 19.00
Klub Muzyczny UCHO w Gdyni

Na koncercie 14 lipca gwiazdą wieczoru będzie Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore w składzie:
Sławomir Kornas (wokal, gitara),
Maciej Kortas (gitara),
Michał Szczeblewski (perkusja)
http://www.ajagore.pl/,

której występ poprzedzi Sweet Bitter & Sour
– laureat III miejsca Przeglądu Solistów i zespołów muzycznych im. Janusza Popławskiego w Gdyni

 

wstęp: 5 zł
Bilety do nabycia w Klubie Muzycznym „Ucho” w dniu koncertu.

Organizatorzy:
Miasto Gdynia, Centrum Kultury w Gdyni, Klub Muzyczny Ucho

 

Janusz Popławski (ur. 20 października 1938 r., Dolina – zm. 27 grudnia 2004 r., Gdynia).

Muzyk znany z długoletniej współpracy z zespołem Niebiesko-Czarni (z którym występował i nagrywał od 1963 roku). W latach 60. i 70. wielokrotnie uznawano go w plebiscytach za najlepszego gitarzystę rockowego w Polsce. Był współkompozytorem pierwszej polskiej rock-opery „Naga”. Założyciel zespołów Bumerang, Flash Band i Winners, Rock’n’rollers.

Nagrał ponad dwieście utworów wydanych na płytach winylowych i CD. Twórca wielu niezapomnianych przebojów, m.in.: „Adagio Cantabile”, „Czy będziesz sama dziś wieczorem?”, „Nad potokiem baby piorą”, „Cienie na wietrze”. Wykonawca przebojów gitarowych „Maria Elena” i „Taniec z szablami”. Autor cyklu umuzykalniających audycji telewizyjnych pod nazwą „ABC Gitary” oraz własnych programów autorskich. Twórca wydawnictwa Professional Music Press, magazynów muzycznych Gitara i Bas + Bębny, Świat Gitary, Gazeta Muzyczna, Katalog Polskich Produktów Muzycznych. Wydawał książki i podręczniki muzyczne, wideopodręczniki a także nagrania muzyki gitarowej na płytach CD. Publikował opracowania orkiestrowe, podręczniki oraz artykuły popularyzatorskie i muzykologiczne.

Uczestniczył jako juror w konkursach gitarowych, organizował wystawy sprzętu muzycznego oraz promował młodych gitarzystów.

 

Grażyna Łobaszewska – Piosenkarka doskonale znana miłośnikom polskiej muzyki rozrywkowej. Jej pierwsza płyta „Ergo Band” ukazała się w roku 1978 i od tego czasu artystka jest obecna na polskiej estradzie.

Wokalistka i kompozytorka urodziła się w Gdańsku. Zadebiutowała na początku lat siedemdziesiątych, a pierwsze doświadczenia muzyczne zdobyła śpiewając w chórkach u Haliny Frąckowiak. W latach 1975-77 współpracowała z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Następnie związała się z zespołem Ergo Band. Razem z nim koncertowała w kraju i za granicą. Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 roku. W latach 1978-83 była wokalistką zespołu Cash, z którym wystąpiła w koncertach głównych Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977, 78, 81. Od 1983-89 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Występowała i nagrywała z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla PR w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany. Brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, a także, w Danii, Szwecji, Hiszpanii, Kuwejcie. Od kilku lat prowadzi warsztaty jazzowe w Brzozowie. Uczestniczyła w trasach koncertowych po USA i Francji.

Grażyna Łobaszewska oraz towarzyszący jej zespół Ajagore przypomną twórczość Czesława Niemena w odważnych aranżacjach.
AJAGORE w składzie:
Sławomir Kornas (wokal, gitara),
Maciej Kortas (gitara),
Michał Szczeblewski (perkusja)
http://www.ajagore.pl/indexpl.php

 

Sweet bitter & sour to ośmionożny zespół w składzie: Domino (wokale), Payo (gitary), Bigon (gitary basowe), Iwan (pałeczki). Przepis powstał w Gdyni w 2009 roku. Pierwszy set smacznych utworów SB&S w trzyosobowym składzie, na pudło bas i wokal, był akustyczno-rockową mieszanką. Obecnie zespół poszerzył swoje menu i gra z perkusistą. Jak udowodnili Amerykańscy naukowcy, granie takie dodaje smaczku. Gatunek, który gra SB&S to crossover/rock lub też crossrock over. Repertuar zróżnicowany pod względem dynamiki i temperatury, zawiera nie tylko energiczne utwory z posmakiem groov’u, ale także ballady delikatne acz wyraziste. Wśród utworów nie brakuje również klimatów mrocznych niczym listopadowa noc, a ciężkich jak ołów, choć granych akustycznie. Muzyczne zainteresowania i inspiracje właścicieli nóg zespołu są bardzo szerokie, obejmując różnorodne gusta (/smaki) muzyczne – od lirycznej muzyki bardzo akustycznej, przez czarny blues, jazz, soul & funk-rock, do progresywnego rock’a & progresywnego metalu. Mówiąc ogólnie totalny mishmash. Inspiracje członkowie zespołu czerpią ze słodko-kwaśnej egzystencji, chyląc przy tym czoła zarówno artystom takim jak Leonard Cohen, jak i zespołom takim jak Tool

info: www.sweetbitterandsour.com
www.myspace.com/sweetbitte​randsour
www.facebook.com/sweetbitt​erandsourband

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.