Koncert galowy II edycji Gitariady poświęcony pamięci Janusza Popławskiego

To już kolejny koncert poświęcony pamięci Janusza Popławskiego – wybitnego gitarzysty, kompozytora, aranżera i publicysty, artysty, który tworzył historię polskiej muzyki rockowej. Imprezę organizują Miasto Gdynia, Centrum Kultury w Gdyni i Klub Muzyczny „Ucho”.

Janusz Popławski (ur. 20 października 1938 r., Dolina – zm. 27 grudnia 2004 r., Gdynia) – w 1955 roku zaczął karierę jako muzyk jazzowy, grający na kontrabasie i gitarze z wieloma znanymi później muzykami. W 1962 roku wystąpił na Jazz Jamboree w Warszawie w gdańskim Big Bandzie Jana Tomaszewskiego. W 1963 roku został również zaangażowany przez Franciszka Walickiego do zespołu Niebiesko-Czarni. W latach 60. i 70. wielokrotnie uznawano go w plebiscytach za najlepszego gitarzystę rockowego w Polsce. Był współkompozytorem pierwszej polskiej rock-opery „Naga”. Założył zespoły Bumerang, Flash Band, Winners i Rock’n’rollers. Nagrał ponad dwieście utworów wydanych na płytach winylowych i CD. Twórca niezapomnianych przebojów takich jak „Adagio Cantabile”, „Czy będziesz sama dziś wieczorem?”, „Nad potokiem baby piorą”, „Cienie na wietrze”. Wykonawca przebojów gitarowych „Maria Elena” i „Taniec z szablami”. Autor cyklu umuzykalniających audycji telewizyjnych pod nazwą „ABC Gitary” oraz własnych programów autorskich. Powołał do życia wydawnictwo Professional Music Press, a zarazem magazynów muzycznych „Gitara i Bas + Bębny”, „Świat Gitary”, „Gazeta Muzyczna” i „Katalog Polskich Produktów Muzycznych”. Wydawał książki i podręczniki muzyczne, wideopodręczniki, a także nagrania muzyki gitarowej na płytach. Publikował opracowania orkiestrowe oraz artykuły popularyzatorskie i muzykologiczne. Uczestniczył jako juror w konkursach gitarowych, organizował wystawy sprzętu muzycznego. Ponadto promował też młodych gitarzystów. W 2004 roku, po długiej chorobie, zmarł w Gdyni w wieku 66 lat.

Podczas koncertu 12 lipca wystąpią Take It Easy – formacja grająca standardy swingowe, podobne do tych, od których rozpoczynał karierę Janusz Popławski, a także Midnight Travel – finaliści Gitariady.

TAKE IT EASY

Jazzowa formacja Przemka Dyakowskiego – weterana polskiego jazzu, a także przedstawicieli młodych wybitnie utalentowanych jazzmanów – Joanny Knitter, Dominika Bukowskiego, Janusza „Macka” Mackiewicza i Tomasza Sowińskiego. W styczniu 2012 ukazała się płyta „Take It Easy III”, nagrana w studio Radia Gdańsk. Muzycy występowali podczas licznych wydarzeń – zagrali na festiwalu Jazz w Lesie w Sulęczynie, na Gdańskich Nocach Jazzowych, Skok Jazz Sopot, Sopot Molo Jazz Festival, Letnim Festiwalu Piwnicy pod Baranami, Złotej Tarce w Iławie, I Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Zakopiańskiej Wiosce Jazzowej, Green Town Of Jazz w Zielonej Górze, Muzeum Jazz Festival w Ostrowie Wielkopolskim, w Ambasadzie RP w Pradze. Wszyscy artyści znajdują się w ankiecie Jazz Top pisma „Jazz Forum”.

Skład:
Przemek Dyakowski – saksofon

Joanna Knitter – wokal

Dominik Bukowski – wibrafon

Janusz „Macek” Mackiewicz – kontrabas

Tomasz Sowiński – perkusja

+ gościnnie: Wojtek Staroniewicz – saksofon

MIDNIGHT TRAVEL

W konkursie Gitariada im. Janusza Popławskiego 2012 wzięło udział ponad 25 zespołów. Laureatem tegorocznej edycji został zespół Midnight Travel, a jego gitarzysta Maciej Dobrzyński zdobył nagrodę specjalną dla najlepszego gitarzysty. Grupa Midnight Travel powstała w maju 2005 roku. Założycielem kapeli jest Maciej Dobrzyński, który wcześniej grał również w formacjach Midnight Train, Crazy Elephant czy Whisky Band. Spotkanie z basistą, Maciejem Burandtem było początkiem formowania się składu MT. Po kilku próbach i zmianach personalnych na wokalu pojawił się Daniel Jendernal, a na perkusji Dawid Pinker. W takim składzie zespół koncertował w kilkunastu pomorskich klubach, dwukrotnie na Festiwalu Bluesowym w Gdyni i Blues Express w Zakrzewie, a także na M.U.Z.A. Festiwal (Międzygalaktyczna Unia Zajefajnych Artystów) we wrocławskim klubie Alive. Ponadto MT zarejestrował dwa koncerty w Radiu Pomorza i Kujaw. Midnight Travel to zespół blues-rockowy, którego muzyka inspirowana jest bluesem i hardrockiem, głównie lat 70. – Free, Led Zepellin, CCR, Black Crowes,The Allman Brothers Band, Jimi Hendrixa, B.B. Kinga, Freddie’go Kinga, Muddy Watersa, SRV i wielu innych osobistości tej wyjątkowej epoki w dziejach muzyki.

Myspace: http://www.myspace.com/midnighttravel

12 lipca, godz. 19.00, Klub Muzyczny Ucho
*Bilety: 5 zł

Możliwość komentowania jest wyłączona.