Niedziela Melomana – Koncert kolęd i pastorałek „Cicha Noc”

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek
zaprasza na

Uroczysty koncert kolęd i pastorałek polskich pt.
CICHA NOC

w opracowaniu Macieja Małeckiego
na chór mieszany i orkiestrę smyczkową

wystąpią:
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Orkiestra Kameralna Hanseatica
Jan Łukaszewski – dyrygent

w programie:
Anioł pasterzom mówił
Gdy się Chrystus rodzi
Wśród nocnej ciszy
Lulajże Jezuniu
Niemowlątko na słomie (muz. Maciej Małecki, sł. Elżbieta Szeptyńska)
W żłobie leży
Mizerna cicha

Jezus malusieńki
Hej, w Dzień Narodzenia
Cicha noc
Gdy śliczna Panna
Przybieżeli do Betlejem
Prowadź gwiazdeczko (muz. Maciej Małecki, sł. Elżbieta Szeptyńska)
Mędrcy świata
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Dziś z żywota Panieńskiego (muz. Maciej Małecki, sł. Stanisław Herakliusz Lubomirski)
Bóg się rodzi

 

 

BIO Cicha Noc
„W 2006 roku z inspiracji Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dokonałem twórczego opracowania kolęd i rzecz nazwałem Cicha noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową.
Zadanie było niełatwe, istnieją bowiem dziesiątki różnych opracowań i trudno coś oryginalnego dodać od siebie, by nie zatracić ducha pięknych polskich śpiewów bożonarodzeniowych.
Cicha noc nie jest wprawdzie polską kolędą, ale na tyle wrosła w naszą tradycję, że bez obaw można było zamieścić ją w programie, a także posłużyć się jej tytułem i nadać go całemu koncertowi. Ów tytuł to również pomysł Jana Łukaszewskiego. Aby zróżnicować i wzbogacić dzieło dodałem swoją pastorałkę ze słowami Elżbiety Szeptyńskiej Niemowlątko na słomie na chór a cappella (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Kolędę lub Pastorałkę – Będzin 1996), a Hej, w Dzień Narodzenia potraktowałem jako utwór wyłącznie instrumentalny, wplatając tematy innych kolęd. W kolędzie Gdy śliczna Panna odwróciłem role, powierzając orkiestrze dość swobodnie potraktowaną melodię, a chórowi akompaniament. W wielu utworach rozwinąłem wstępy i zakończenia, a w ostatnich taktach kolędy Anioł pasterzom mówił pozwoliłem sobie na dopisanie nieistniejącego w oryginale słowa „Gloria”.
W 2008 roku niemieckie wydawnictwo Carus Verlag wydało płytę z Koncertem. Nagrania dokonał Polski Chór Kameralny wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Ich znakomita interpretacja zainspirowała inne chóry i orkiestry. W 2009 roku amerykański chór – Omaha Symphonic Chorus, któremu towarzyszyła orkiestra smyczkowa Omaha Symphonic Chamber Orchestra, zaśpiewał po polsku (rodowici Amerykanie!) trzy kolędy z cyklu. W latach 2009-2010 Cichą Noc wykonywały Chór i Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Na prośbę dyrygenta Henryka Wojnarowskiego do ostatniego wykonania dopisałem jeszcze dwie kolędy, w tym własną Dziś z żywota Panieńskiego ze słowami Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (1642-1702). W styczniu bieżącego roku Koncert został wykonany przez Chór Polskiego Radia w Krakowie i Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej.
Parę tygodni temu skomponowałem do tekstu Elżbiety Szeptyńskiej nową kolędę na chór a cappella Prowadź gwiazdeczko i z radością wprowadzam ją do programu.”
Maciej Małecki (grudzień 2011)

 

BIO Maciej Małecki
Kompozytor, pianista. Studiował u K. Sikorskiego (kompozycja) oraz  N. Hornowskiej (fortepian) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (oba dyplomy 1965 r. – z fortepianu z wyróżnieniem). W latach 1967-1968 jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej uzupełniał studia w Eastman School of Music w Rochester, USA – pod kierunkiem S. Adlera (kompozycja) i E. Lista (fortepian). Przez szereg lat grał w duecie fortepianowym z J. Derflem, występując z bogatym repertuarem na 2 fortepiany i na 4 ręce. W 1967 r. związał się ze Studenckim Teatrem Satyryków. W latach 70 komponował przede wszystkim muzykę dla teatru, radia, telewizji i filmu, by z początkiem następnej dekady przenieść punkt ciężkości na muzykę koncertową. Autor kilkudziesięciu kompozycji symfonicznych, kameralnych, solowych, chóralnych i pieśni, a także piosenek dla dzieci. Wykładał w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1991-93 pełnił funkcję wiceprezesa, a w latach 1993-99 prezesa Związku Kompozytorów Polskich. Laureat nagród i wyróżnień.

BIO Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Istniejący od ponad 30 lat Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych.
Zespół założony w roku 1978 przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 pozostaje pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Jana Łukaszewskiego. Zainteresowania składającego się z 24 zawodowych muzyków zespołu koncentrują się głównie na muzyce a cappella, a zwłaszcza na współczesnej i romantycznej. Dlatego nie dziwi fakt, iż wielu światowej sławy kompozytorów dedykuje zespołowi swoje utwory (m.in. H. M. Górecki, K. Penderecki, W. Kilar, A. Bloch, K. Meyer, P. Łukaszewski). Repertuar chóru zawiera ponad 350 prawykonań, liczne programy oratoryjne, operowe, wykonywane we współpracy z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi zespołami oraz orkiestrami filharmonicznymi, takimi jak m.in.: Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Academy of Ancient Music (Wielka Brytania), Divino Sospiro (Portugalia), Neue Düsseldorfer Hofmusik (Niemcy), Concilium Musicum Wien (Austria).
Z Polskim Chórem Kameralnym gościnnie współpracują światowej sławy dyrygenci, wśród nich od wielu lat Eric Ericson, Uwe Gronostay [†], Frieder Bernius i Stephen Layton. Polski Chór Kameralny regularnie gości na międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in.: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Ruhr-Festival, Rendez-vous musique nouvelle. Oprócz ponad 60 płyt CD, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych, Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Jedna z ostatnich płyt CD zespołu, „Penderecki: Complete Choral Works” (DUX 2009), stanowi pierwszą w świecie pełną monografię utworów na chór a cappella kompozytora.
Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych Polskiego Chóru Kameralnego jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”.

Soprany:   Alicja Giętkowska, Wiesława Łukaszewska, Justyna Machnikowska,
Izabella Mandziej, Dagmara Piotrowska, Ludwika Wujtewicz
Alty:          Joanna Dunst, Romualda Kowalska, Danuta Mackiewicz,
Aleksandra Muraczewska, Bożena Nadolska, Katarzyna Wittschenbach
Tenory:     Jarosław Bajdor, Damian Bykowski, Tomasz Gieszcz,
Krzysztof Pękała, Jerzy Stelmański, Lech Wittschenbach
Basy:       Szymon Chyliński, Mariusz Czapiewski, Andrzej Macierzyński,
Sebastian Mandziej, Janusz Sierla, Krzysztof Stachowski


BIO Orkiestra Kameralna Hanseatica

Jeszcze jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna, Hanseatica zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy – laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów. Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między artystami zjednoczonej Europy umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu.
Zespół gościł znaczące postacie świata muzycznego jak wirtuoz fagotu Dag Jensen, Radovan Vlatkovic, Ingo Goritzki, Jean – Claude Gérard, Eugene Indjic, Robert Kabara, Konrad Elser, Andrzej Bauer, zespół Motion Trio oraz dyrygenci Michał Nesterowicz i Janusz Przybylski. Leszek Możdżer czy Sławek Jaskułke – którego płyta z udziałem orkiestry została nominowana do nagrody fonograficznej „Fryderyki” – to jazzmani, którzy regularnie współpracują z tą niezwykle sprawnie poruszającą się w różnych stylistykach orkiestrą.
Hanseatica koncertowała na wielu ważnych estradach w kraju i zagranicą; Tonhalle Zurich, Rottweiler Sommersprossen, Musikfestival Seelze, Colosseum w Lubece, estrady Belgii, Luksemburga, Francji, Niemiec i Rosji. Mimo młodego wieku zespół posiada na swoim koncie kilka światowych prawykonań partytur wybitnych i cenionych kompozytorów takich jak Paweł Mykietyn czy Carlo Galante. Jako jeden z najbardziej obiecujących i ekscytujących zespołów kameralnych w Polsce – od zdobycia Pomorskiej Nagrody Artystycznej w maju 2004 – otrzymuje coraz więcej propozycji koncertowych zachwycając swoją wirtuozerią i młodzieńczą ekspresją publiczność w Polsce i zagranicą.

I skrzypce: Robert Kwiatkowski, Paweł Kapica, Paula Preuss,
Joanna Konarzewska, Marta Kwiatkowska, Dariusz Prystasz
II skrzypce: Karolina Piątkowska-Nowicka, Anna Bona, Adam Bruderek,
Dorota Roszkowska, Beata Wojtowicz
Altówki:       Michał Markiewicz, Maciej Sionkowski, Krzysztof Szwarc,
Aleksandra Rychcik
Wiolonczele: Błażej Goliński, Krzysztof Pawłowski, Michał Panasiuk
Kontrabas:   Tomasz Bock

BIO Jan Łukaszewski
Uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Współpracuje również jako dyrygent gościnny między innymi z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej oraz wieloma zespołami w kraju i za granicą. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji. Obecnie Jan Łukaszewski prowadzi zajęcia w ramach podyplomowych studiów dyrygenckich (w Bydgoskiej Akademii Muzycznej) oraz jest zapraszany na interpretacyjne kursy mistrzowskie i seminaria dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą (między innymi do Tokio / Nagano, Karuizawa, Morioka [Japonia] oraz na World Symposium on Choral Music w Rotterdamie, gdzie występował w charakterze wykładowcy). Zajmując się również edukacyjną stroną śpiewu amatorskiego, Jan Łukaszewski wielokrotnie zasiadał w jury światowych, renomowanych konkursów chóralnych, między innymi w Japonii (Takarazuka, Karuizawa, Morioka), Walii (Llangollen), na Litwie, we Włoszech i Szwajcarii a także w jury konkursu kompozytorskiego w Polsce, Anglii (Cambridge) i Francji (Rouen).
Jan Łukaszewski jest jednym z nielicznych w Polsce propagatorów i wykonawców muzyki chóralnej takich kompozytorów jak Schönberg, Messiaen, Xenakis, Globokar, Takemitsu, Castiglioni, Strauss, Pepping, Tippett, Ives czy Barber. Liczne nagrania dla Polskiego Radia, Dutch Radio, Sender Freies Berlin, Bayerischer Rundfunk, Südwestrundfunk i Westdeutscher Rundfunk oraz dla Telewizji Polskiej i Niemieckiej, a także wiele nagrań CD, MC, LP oraz video najlepiej odzwierciedlają wysoką jakość jego pracy. Poziom artystyczny prowadzonego przez niego Polskiego Chóru Kameralnego wciąż nie przestaje inspirować kompozytorów do pisania dzieł na chór a cappella. Jan Łukaszewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

Miejsce: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezus w Gdyni, ul.Armii Krajowej 46 (kościół dolny)
Termin: 15 stycznia 2012 r.
Godz.: 19.00

Wstęp wolny !

www.ckgdynia.pl

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.