„Lifejacket – Kamizelka ratunkowa” wystawa szwedzkiej artystki Astrid Goransson

Lifejacket Goranson_3Praca powstała podczas realizacji międzynarodowego projektu artystycznego Art Line w jego części zatytułowanej „Teksty Bałtyku”. Był to cykl, w którym artyści z krajów Morza Bałtyckiego brali udział w spotkaniach warsztatowych i wspólnie badali tematy związane z kulturą, historią, tradycją, geografią, a także relacjami między mieszkańcami krajów nadbałtyckich. Później doświadczenia z tej eksploracji przetwarzali na własny język, tworząc prace poruszające zagadnienia, które uznali za ważne i interesujące.

Astrid Göransson od urodzenia mieszka w szwedzkiej wsi oddalonej od morza. W kraju, w którym istnieją silne związki z żeglugą, dziwnym może wydawać się lęk przed wodą. Jak sama pisze: „Jestem wiejską dziewczyną, która nie potrafi żeglować i która nigdy nawet nie była za granicą. Boje się ogromnego morza. Pomyślałam – co mam zrobić ze wszystkimi zebranymi historiami? Według mnie, większość zdokumentowanych materiałów, z których korzystaliśmy, miała ogromna wartość. Wszystko w nich skupia się wokół morza i sposobu przetrwania. Zebrała praktyczne porady oraz doświadczenia, jak przeżyć na morzu, a także to, jak spędzać na nim czas i jak je poznać. Wszystkie sformułowania i obrazy składają się na morze – swoistą powierzchnię, w której możemy dostrzec swoje odbicie.”

„Kamizelka ratunkowa” to kolekcja wywodzących się z tradycji przysłów, powiedzeń i sformułowań odnoszących się do morza, przekazanych przez mieszkańców wybrzeża i zapisanych w narodowych językach. Treści te miały przekazywać mądrość, zaklinać i chronić.

Proszę, weź sobie plakat!

17.04, piątek, godz. 19
InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30
wstęp wolny

Astrid Göransson mieszka i pracuje w Maglaby, w Szwecji. Zajmuje się szkicem, rzeźbą, malarstwem, fotografią i video. Poszukuje środków nieskomplikowanego i bezpośredniego przekazu. Jak twierdzi, w jej sztuce chodzi o fantazję, o pokazanie innej ukrytej rzeczywistości; czynienie niemożliwego możliwym.
Strona www artystki: www.astridgoransson.se

STRONA GALERII ELEMENT:
http://galeriaelement.pl/index.php/kamizelka-ratunkowa-astrid-goransson/

FACEBOOK
https://www.facebook.com/events/357421217786201/

Organizatorzy:
Gdyńska Galeria Sztuki Współczesnej Element
CultureBox Gdynia

Możliwość komentowania jest wyłączona.