Koncert Piotra Mani

Piotr Mania – pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale: Jazz i muzyka rozrywkowa. Przedstawiciel aktywnego rocznika 80. Na scenie jazzowej i rozrywkowej obecny od lat, podpisał właśnie kontrakt z prestiżową wytwórnią 4ever Music i wydaje swój pierwszy autorski album „Pearl”.

Do tej pory Piotr Mania znany był przede wszystkim jako wykonawca i aranżer. Sceniczny życiorys rozpoczął jako 19-latek, wykonując, na zaproszenie Leszka Możdżera partie fortepianu i innych instrumentów klawiszowych w musicalu „Hair” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Ich bliska współpraca trwa do dziś, a jej efektem są m.in. wspólne nagrania do „Snu nocy letniej”, „Pub 700″, i „Missa Gratiatoria”. Brał udział również w przygotowywaniu ścieżki dźwiękowej do „Nienasycenia”.

Od 2000 roku koncertował z Grażyną Łobaszewską, a jako aranżer i autor kilku kompozycji jest obecny na jej płycie „Prowincja jest piękna”. W 2007r. uczestniczył w produkcji teatralnej w Wiedniu, w spektaklu „Der Lowe im Winter” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Zaaranżował kwartet smyczkowy do recitalu Cezarego Studniaka. Piotr ma na swoim koncie również aranże na 100 osobową orkiestrę symfoniczną. Koncertował między innymi w Niemczech, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Francji, Portugalii, Korei, Wielkiej Brytanii i Belgii.

Płyta „Pearl” jest pierwszą płytą sygnowaną własnym nazwiskiem. Materiał powstał  w sierpniu 2008 roku podczas trzydniowej sesji nagraniowej w Filharmonii Opolskiej, a nad jej realizacją czuwał Piotr Taraszkiewicz. Została nagrana w klasycznej formule: fortepian – kontrabas-perkusja. Sekcję rytmiczną trio tworzą Adam Żuchowski (b) i Tomek Sowiński (dr). „Pearl” to 10 kompozycji zdefiniowanych jazzowym sznytem i świadomie nieawangardowych. Jej sensem jest pozostanie w jazzowej przestrzeni i świadome korzystanie z jej zawartości i wieloznaczności. Płyta jest wysoce gatunkowa: wyrasta na
wyznacznikach jazzowego stylu, ale i rozwija je, nadając brzmieniu odrębny charakter. Album jest wiec z jednej strony podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń muzycznych Piotra Mani, z drugiej zaś krokiem w poszukiwaniu własnego, odrębnego języka. Autorską płytę „Pearl” wydaną przez wytwórnie 4ever Music będzie można znaleźć w sklepach już 5-go października.

Pierwsza część promocyjnej trasy zaplanowana jest na październik br. W Trójmieście Piotr Mania Trio zaprezentuje płytę „Pearl” w gdyńskim klubie Charlie, gdzie otworzy jesienny festiwal JaZzGdyni.

Koncert odbędzie się 09.10.09r. o godz. 20.00.

Poniżej rozkład jazdy na październik:
8.10.2009r. Warszawa, Jazzownia Liberalna, koncert promocyjny, godz.20.00
09.10.2009r. Gdynia, Charlie, godz. 20 (w ramach cyklu JaZzGdyni)
14.10.2009r. Toruń, Od Nowa, godz.20
15.10.2009r. Szczecin, Royal Club, godz.20
16.10.2009r. Olesnica, godz.20
18.10.2009r. Kraków, Harris Piano Bar, godz.20
31.10.2009r. Sanok, PaniKa, godz.20

Możliwość komentowania jest wyłączona.