Mayday. Run For Your Wife


Gdzieś pomiędzy ulicami Portową a Legionów w Gdyni żyje sobie pewien taksówkarz  człowiek, jakich wielu, a jednak skrywa on pewną tajemnicę, która nieoczekiwanie wychodzi na jaw. Zapraszamy na najbardziej oblegany spektakl sezonu  mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak ważne jest przestrzeganie rozkładu jazdy i… jak żyć z dwiema żonami i nie zwariować.

16.02, sobota, godz. 18.00
Wałeckie Centrum Kultury
Plac Zesłańców Sybiru 3, Wałcz

*Czas trwania: 120 min

Mayday to niezwykle zabawna sztuka teatralna, okrzyknięta najlepszą współczesną komedią omyłek. Obok innych sztuk Ray’aCooney’a brytyjskiego mistrza farsy, podbiła serca widzów Europy Zachodniej oraz Broadway’u. Od czasu polskiej prapremiery w 1992 roku była w repertuarze ponad dwudziestu polskich teatrów i dzięki swojemu inteligentnemu komizmowi nieustająco prowokuje teatralnych twórców do wciąż nowych inscenizacji. Dzięki znakomitemu połączeniu komizmu sytuacyjnego z komizmem językowym, absurdalnych zwrotów akcji z błyskotliwymi i ciętymi dialogami nieustannie cieszy się olbrzymim powodzeniem i rozśmiesza do łez szerokie kręgi publiczności, a niektóre jej wystawienia grane są już ponad tysiąc! razy.


Gdyński taksówkarz, bigamista, z podwójnym do tej pory, beztroskim życiem ulega wypadkowi i zbieg okoliczności ujawnia jego pokrętność i zawiłość sytuacji. Zaskakujące zdarzenia, trudne do rozwiązania, piętrzące się nowe historie wciągają w bieg przyjaciół, sąsiadów i osoby postronne. Następujące po sobie humorystyczne zdarzenia nie pozwalają odpocząć od śmiechu.

Ray Cooney

Aktor, reżyser, producent, jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów sztuk komediowych. Karierę rozpoczął jako czternastolatek w 1946 roku. Przez dziesięć lat zdobywał praktykę grając w teatrach prowincjonalnych, następnie trafił do Zespołu Briana Rixa w Teatrze Whitehall w Londynie. Dla niego pisał  wraz z kolegą aktorem Tony Hiltonem swoją pierwszą sztukę One For The Pot. Odtąd wciąż grając, reżyserując, zajmując się produkcją spektakli napisał 12 sztuk. Wśród nich jest wiele hitów granych na całym niemal świecie takich jak: Wszystko w rodzinieNie teraz, kochanieMayday (farsa-rekordzistka, grana na londyńskim West Endzie nieprzerwanie przez dziesięć lat). Okno na parlament zostało nazwane „Rolls-Roycem farsy”, przyniosło Cooney’owi prestiżową nagrodę Oliviera dla najlepszej komedii 1991 roku.

Elżbieta Woźniak

Anglistka z wykształcenia. Najchętniej przekłada farsy i komedie, nie unika dreszczowców, sztuk muzycznych i sztuk o poważnej tematyce. Przełożyła dla polskich teatrów sztuki wielu nieznanych. Współpracuje z większością scen w Polsce. Wśród kilkudziesięciu przetłumaczonych przez nią tekstów można znaleźć wielkie przeboje, grane w licznych teatrach po kilkaset razy, m.in.: Mayday Mayday 2 R. Cooney’a, Nie teraz, kochanie J. Chapman’a, Wieczór kawalerski Lewe interesy R. Hawdon’a, Złodzieja E. Chappell’a, Łóżko pełne cudzoziemców D. Freeman’a, Marię Callas i Lekcję śpiewu T. McNally’ego, Szalone nożyczki P. Pörtner’a, Pamięć wody S. Stephenson’a, Żar S. Marai’a, Zamianę na wakacje I. Ogilvy’ego, 39 stopni J. Buchan’a, Na końcu tęczy P. Quilter’a, Dziewczyny z kalendarza T. Firth’a, Boską P. Quilter’a, Kobiety w sytuacji krytycznej J. Murra-Smith, musicale Miss Saigon C.-M. Schönberg’a i Carmen Latina C. McLeod’a, oraz sztuki należące do poważniejszego gatunku, m.in.: Małą Strindberg L. Hall’a, Odwrót Namiętność W. Nicholson’a, Opowiadania zebrane D. Margulies’a, Panią z Birmy R Shannon’a, Dublińską komedię C. McPherson’a, Więź R. Munro, Rock’n’Roll T. Stoppard’a, Kontrakt  M Bartlett’a.

Dariusz Majchrzak

Aktor teatralny i filmowy. Debiutował we Wrocławiu będąc studentem wrocławskiego Wydziału Aktorskiego P.W.S.T. w światowej prapremierze Czwartej Siostry Janusza Głowackiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Występował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, Teatru Nowego w Łodzi, Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Obecnie związany z Teatrem Polskim w Szczecinie. W Gdyni znany jest ze spektaklu Zorba, za rolę Pavlego otrzymał  nagrodę publiczności podczas XV Edycji Sceny Letniej Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni. Dwukrotnie nagrodzony na festiwalu R@Port w Gdyni. Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni otrzymał nagrodę w kategorii „Największe odkrycie festiwalu” za rolę Ryśka w filmie W dół kolorowym wzgórzem Przemysława Wojcieszka. Filmografia: m.in.: Szaleńcy Pawła Wendorffa, Ki Leszka Dawida, Kamfora Filipa Marczewskiego. Obecnie debiutuje jako reżyser sztuki Mayday Ray’aCooney’a na Scenie Studenckiej w Centrum Kultury w Gdyni.

Mayday to niezwykle zabawna sztuka teatralna, okrzyknięta najlepszą współczesną komedią omyłek. Obok innych sztuk Ray’a Cooney’a brytyjskiego mistrza farsy, podbiła serca widzów Europy Zachodniej oraz Broadway’u. Od czasu polskiej prapremiery w 1992 roku  była w repertuarze ponad dwudziestu polskich teatrów. Dzięki znakomitemu połączeniu komizmu sytuacyjnego z komizmem językowym, absurdalnych zwrotów akcji                             z błyskotliwymi i ciętymi dialogami nieustannie cieszy się olbrzymim powodzeniem i rozśmiesza do łez szerokie kręgi publiczności, a niektóre jej wystawienia grane są już ponad tysiąc razy. Osadziłem spektakl w polskiej rzeczywistości, większość ról powierzyłem aktorom Sceny Studenckiej łącząc angielski humor z gdyńskimi realiami oraz młodzieńczy wdzięk i brawurę z profesjonalnym doświadczeniem i dojrzałością. Obsadę sztuki zwykle tworzyli starsi aktorzy, jednak postawiłem na młodych ludzi wierząc, że sprostają temu zadaniu i wniosą w projekt wartości, których do tej pory                     w teatralnych produkcjach Mayday’a widz nie doświadczył.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę Jarosława Wojciechowskiego, Dyrektora Centrum Kultury w Gdyni, dzięki jego wsparciu i determinacji mogłem zrealizować marzenie swojego życia.

Dariusz Majchrzak

Scena Studencka

Z satysfakcją przedstawiamy Państwu kolejną produkcję Sceny Studenckiej działającej od ponad roku przy Centrum Kultury w Gdyni. Po dobrze ocenianych przez widzów spektaklach Hotel Palace i Recitalu Café Piosenki Francuskiej oraz Żydowskiej przyszedł czas na premierę „królowej” fars. Entuzjazm reżysera, dynamiczna i młodzieńcza świeżość obsady oraz wysiłek zgranego zespołu realizatorskiego sprawiają, że komedia grana z wielkim powodzeniem na scenach całego świata dostarcza wielu powodów, by zobaczyć ją i u nas. Gdyńskie akcenty adaptacji gwarantują niepowtarzalność,                              a fantastyczny humor sytuacyjny świetną zabawę.

Zapraszam wszystkich widzów: tych wiernych i tych, którzy po raz pierwszy przyjdą do Centrum Kultury w Gdyni, aby po spektaklu dołączyli do licznego grona naszych sympatyków.

Jarosław Wojciechowski

Dyrektor Centrum Kultury w Gdyni

Obsada:
Jan Kowalski: Michał Cyran / Adam Zawicki
Maria Kowalska: Karolina Żuk / Alicja Stasiewicz
Barbara Kowalska: Katarzyna Wojasińska / Agata Mieniuk
Stanisław Ogrodnik: Sławomir Mandes / Jeremiasz Gzyl
Aspirant Żądło: Piotr Srebrowski / Marcin Borchardt
Aspirant Pasikonik: Łukasz Czerwiński / Wojciech Jaworski
Bobby: Paweł Górlaski
Reporterka: Anna Nowacka / Oksana Terefenko

PREMIERA 11 listopada 2011r.

Scenariusz: Ray Cooney
Autor przekładu: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Dariusz Majchrzak
Asystenci reżysera: Magdalena Bochan – Jachimek, Sławomir Mandes
Scenografia: Anna Grabowska
Muzyka: Jan Szczurek

Możliwość komentowania jest wyłączona.