Obsada spektaklu „Król Lear po polsku”

„Król Lear po polsku” w reż. Krystiana Nehrebeckiego, pod opieką artystyczną Jerzego Gruzy. Premiera 11 maja 2013 roku w Centrum Kultury w Gdyni. Poniżej prezentujemy twórców i aktorów, którzy przygotowali spektakl.

Jerzy Gruza – opieka artystyczna

Reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta, autor książek. Urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończył wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

W latach 1955-83 związany z Telewizją Polską, dla której przygotowywał programy rozrywkowe, muzyczne i spektakle teatralne. Na początku swojej kariery w TVP współpracował z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem. Powstały wówczas takie programy rozrywkowe jak: „Poznajmy się”, „Małżeństwo doskonałe”, „Kariera”, „Runda”. W swoim dorobku ma wybitne realizacje spektakli dla Teatru Telewizji, m. in.: „Wizyta Starszej Pani” F. Durrenmatta z Barbarą Kraftówną, „Rewizor” M. Gogola z Tadeuszem Łomnickim i „Król Edyp” Sofoklesa z Gustawem Holoubkiem. Przez wiele lat reżyserował Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie.

W 1962 roku zrealizował swój pierwszy film fabularny „Trio”, w kolejnych latach m. in. „Dzięcioł”, „Na samym dnie”, „Alicja” i „Pierścień i róża”. Jerzy Gruza jest mistrzem seriali. Najpopularniejsze z nich: „Wojna domowa” (1965-1966), „Czterdziestolatek” (1974-1977), „Czterdziestolatek -20 lat później” (1993) oraz „Tygrysy Europy” (1999, 2003).

W 1983 roku Jerzy Gruza przeniósł się do Gdyni, gdzie do 1992 roku był dyrektorem naczelnym (do 1993 również kierownikiem artystycznym) Teatru Muzycznego. Zrealizował wówczas polskie prapremiery hitów światowego musicalu, m. in. „Skrzypek na dachu” Jerry’ego Bocka, „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera, „Les Miserables” Claude’a Michela Schönberga. Reżyser powrócił do Gdyni w 2008 roku i przygotował nową wersję „Skrzypka na dachu”, która do dzisiaj grana jest z ogromnym powodzeniem.

Jerzy Gruza jest autorem książek: „40 lat minęło jak jeden dzień”, „Człowiek z wieszakiem życie zawodowe i towarzyskie” oraz „Telewizyjny alfabet wspomnień”.

Krystian Nehrebecki – reżyseria

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie, Społeczną Szkołę Baletową w Krakowie, Ecole de MimeCorporelle Dramatique w Paryżu, uczestnik warsztatów teatralnych na Uniwersytecie Stanowym w Milwaukee USA. Aktor teatrów: Muzycznego w Gdyni, Polskiego w Bydgoszczy, Dramatycznego w Kielcach. Animator kultury: pomysłodawca i realizator Biesiady Literackiej (cykl spotkań z pisarzami), Festiwalu Sztuki Aktorskiej (przegląd twórczości filmowej, teatralnej i telewizyjnej), wystaw fotografii „Ze świata”: Elżbieta Dzikowska i Martyna Wojciechowska, wernisaży: Andrzej Mleczko, Henryk Sawka, Zbigniew Jujka. Od lutego 2012 dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

 

 

 

Mariusz Napierała – scenografia i kostiumy

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziałach Architektury i Wzornictwa oraz Malarstwa i Grafiki. Specjalizacja i dyplom ze scenografii w pracowni prof. Andrzeja Markowicza w 2000 r.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji scenografii w teatrach w Polsce i za granicą m.in.: „West Side Story” L. Bernsteina, „I co wy na to, czyli cierpienia nowego Pirandella” A. Gronau, oraz „Rent” w Operze na Zamku w Szczecinie, „Skrzypek na dachu” J. Bocka i „Phantom” M. Yeston’a w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, „Evita” A. L. Webbera w Musical Theater Bremen, balet „Pan Twardowski” L. Różyckiego w Opera Nova w Bydgoszczy. Wystawy: 1995 – Quadriennale Scenografii w Pradze (wyróżnienie za oryginalne opracowanie scenografii dla Teatru Narodowego w Warszawie), 2003 – „Obrazy Sceniczne” Teatr Wybrzeże w Gdańsku, VII Festiwal Szekspirowski, 2006 – „Scenografia i formy przestrzenne” Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Izabella Olejnik

Aktorka filmowa i teatralna, mezzosopran. Występowała w teatrach: STS w Warszawie, im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Rozmaitości w Warszawie, Dramatyczny w Elblągu i w Warszawie, Syrena w Warszawie. Znana z Kabaretu Olgi Lipińskiej, z którym współpracowała od 1979 r. jako Bellisima oraz z serialu „Siedem życzeń”. Zagrała w wielu serialach i filmach, m. in. „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” i „Miś” w reż. S. Barei. Obecnie występuje m. in. w spektaklu „Dziewczyny z kalendarza” w reż. T. Dutkiewicza w Teatrze Komedia w Warszawie.

 

 

Andrzej Baranowski

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W teatrze zadebiutował w 1977 roku rolą Grafa Tadeusza von Krasickiego w spektaklu „Wielki Fryderyk” A. Nowaczyńskiego w reż. J. Grudy na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. Występował w teatrach warszawskich: Ateneum im. S. Jaracza (1977-84) i Rozmaitości (1985-89). Od roku 2003 związany z Teatrem Nowym w Łodzi.

 

 

Michał Cyran

Student IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Na co dzień można go zobaczyć w produkcjach Teatru Muzycznego w Gdyni, m. in. w spektaklu „Shrek” w reż. M. Korwina. Na Scenie SAM zasłynął w spektaklu „Mayday. Run For Your Wife” w reż. D. Majchrzaka w roli pokrętnego Jana Kowalskiego. Rozmiłowany w tańcu, pełen pasji i charyzmy. Jego marzeniem jest reżyseria choreografii do musicalu.

 

 

Alicja Drzewiecka

Absolwentka Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie. Mieszka tam gdzie jej walizka. Potrafi jednego dnia być w Krakowie, Warszawie, Olsztynie i w nocy wrócić do domu do Gorzowa Wielkopolskiego. Ma w swoim dorobku role w filmach, m. in.: „Bracia” w reż. M. Placka, „Wyprawa na księżyc” w reż. J. Bromskiego oraz w spektaklach, m. in.: „Bóg. Komedia w jednym akcie” W. Allena w reż. M. Sławińskiego, „B-idol” D. Czupkiewicz-Kassjanowicz w reż. J. Satanowskiego.

 

 

Anna Nowacka

Studentka IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Znana m. in. ze spektakli „Grease”, „My Fair Lady” oraz „Shrek” w reż. M. Korwina. Na Scenie SAM w Centrum Kultury można podziwiać ją m. in. w spektaklu „Hotel Palace” w reż. T. Czarneckiego oraz „Romanca” i „Mayday. Run For Your Wife” w reż. D. Majchrzaka.

 

 

 

Aleksandra Konior

Rodowita góralka. W Bielsku-Białej ukończyła szkołę muzyczną w klasie gry na flecie poprzecznym. Absolwentka LART Studio w Krakowie. Studentka IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Występuje w piwnicy artystycznej im. Marii Koterbskiej w Bielsku, gdzie brała udział w monodramie wokalnym „Ja się boję sama spać”.

 

 

 

Maria Patykiewicz

Ukończyła aktorstwo metodyczne w Instytucie Teatralnym i Filmowym im. Lee Strasberga w Nowym Jorku. Zadebiutowała na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie przedstawieniem „Między dniem a nocą. Dybuk” w reż. Sz. Szurmieja i A. Hofmana. W Nowym Jorku występuje w produkcjach niezależnych oraz w spektaklu „Julia” na deskach Marilyn Monroe Theatre.

 

 

 

Michał Pieczatowski

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego, filia we Wrocławiu oraz krakowskiego LART Studio. Pierwszy raz na zawodowej scenie stanął w 2002 roku w niewielkim epizodzie w spektaklu „Idiota” w reż. Barbary Sas w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Ma na koncie kilkadziesiąt ról, m. in. w filmach fabularnych, serialach, spektaklach, spektaklach dla dzieci, etiudach filmowych, filmach niezależnych i amatorskich oraz teledyskach.

 

 

Piotr Srebrowski

Pochodzi z Olecka. Absolwent wrocławskiego wydziału lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 2011 roku związany ze scenami Trójmiasta: Teatrem Miniatura w Gdańsku, Stajnią Pegaz i Centrum Kultury w Gdyni. Na deskach Sceny SAM można podziwiać go w spektaklu „Mayday. Run For Your Wife” w reż. D. Majchrzaka oraz „Balladyna” w reż. T. Podsiadłego.

 

 

 

Paweł Góralski

Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni oraz Inwestycji i Nieruchomości na Uniwersytecie Gdańskim. Człowiek ambitny, lekko zwariowany, nierzadko popadający w skrajności. Szerszej publiczności dał się poznać w popularnym serialu „M jak miłość”. Na deskach Centrum Kultury w Gdyni można podziwiać go w spektaklu „Mayday. Run For Your Wife” w reż. D. Majchrzaka.

 

 

Julia Zacharek

Aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni. Można zobaczyć ją w roli Thei w ” Przebudzeniu wiosny” w reż. K. Gordona, Brzydkiego kaczątka w „Shreku” i Cha cha Digregorio w „Grease w reż. M. Korwina oraz m. in. w spektaklach „Lalka” B. Prusa w reż. W. Kościelniaka i „Skrzypek na dachu” w reż. J. Gruzy. W 2006 roku ukończyła Studium Wokalno-Aktorskie im. D. Baduszkowej w Gdyni. Studentka Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Pochodzi z Torunia.

 

 

Michał Zacharek

Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni oraz krakowskiego LART Studio. Będąc w Krakowie wystąpił na deskach teatru im. J. Słowackiego w spektaklu „Opera za trzy grosze” w reż. R. Zioło. W gdyńskim Teatrze Muzycznym zagrał m. in.: Doodiego w „Grease” i Kota w butach w „Shreku” w reż. M. Korwin. W Centrum Kultury w Gdyni można go zobaczyć m. in. w spektaklu „Hotel Palace” w reż. T. Czarneckiego i „Mayday. Run For Your Wife” w reż. D. Majchrzaka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.