Koncert w Domu Rzemiosła – Peter Moore i Polska Filharmonia Kameralna Sopot

28 maja 2011 r. (sobota), godz. 16:00,
sala widowiskowa Domu Rzemiosła przy ul. 10 Lutego 33 w Gdyni

Peter Moore (Anglia) – puzon
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
pod dyr. Wojciecha Rajskiego

w programie koncertu:
Piotr Czajkowski – Souvenir de Florence op. 70
Joseph Haydn – Michael Haydn – Koncert na puzon
Mieczysław Karłowicz – Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową

prowadzenie koncertu – Krzysztof Dąbrowski

Bilety w cenie 10,- zł do nabycia w PTTK przy ul. 3 Maja 27 w Gdyni
oraz na godzinę przed koncertem
Peter Moore urodził się 1 stycznia 1996 roku w Belfaście. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na rogu barytonowym. Chociaż w wieku 7 lat otrzymał tytuł Northern Ireland Primary School Musician of the Year zdecydował, że jednak woli grać na puzonie i wkrótce został solistą w Newtownards Silver Band.
Po przeprowadzce w 2004 roku do Anglii Peter rozpoczął w 2005 roku naukę w Chetham’s School of Music.

W latach 2006 -2008 Peter grał jako solista w Wingates Band. Został też wyróżniony mianem najlepszego solisty sekcji rozrywkowej w trakcie turnieju French Open. Występował także jako solista z zespołem Bridgewater Hall (grał „Grafe Concerto”) i dwukrotnie zdobył nagrodę Junior Solo na British Open.
W lipcu 2007 roku debiutował jako solista z orkiestrą Chetham’s Sinfonia grając „Concertino” Larssona. W maju 2008 roku Peter został najmłodszym w historii laureatem nagrody BBC Young Musician, przebojem zwyciężając kolejne etapy konkursu. Koncert finałowy zagrał z National Orchestra of Wales w Millennium Centre w Cardiff.

Po wielkim sukcesie w BBC Young Musician, Peter otrzymał wiele prestiżowych propozycji. M.in. znany brytyjski kompozytor Michael Nyman specjalnie dla Petera przygotował solową aranżację na puzon, którą wykonał w trakcie koncertu w Cadogan Hall w Londynie przy akompaniamencie samego kompozytora.
Peter brał także udział w London Olympic Handover Concert oraz w Proms in the Park w Belfaście.

W październiku 2008 roku Peter świetnie zadebiutował w Wigmore Hall, gdzie powtórnie wystąpił z BBC National Orchestra of Wales wykonując koncert Tomasiego. Peter Moore zagrał wiele recitali, m.in. w London’s Conway Hall, St George’s, Bristol, Leeds College of Music oraz w Guildford Guildhall, brał też udział w wielu koncertach i recitalach w trakcie festiwali muzycznych, włączając Newbury Intemational Festival.

W kwietniu 2009 roku wziął udział w specjalnym koncercie dla Rodziny Królewskiej w Pałacu Buckingham.

W lipcu i sierpniu 2009 roku Peter wziął udział w pięciotygodniowym tournee po Australii, w trakcie którego występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi, orkiestrami dętymi, wykonywał recitale solo z akompaniamentem oraz prowadził wiele warsztatów i szkolnych koncertów. Peter niedawno dał także kilka koncertów w David and Gordon Jacob w Maidstone, Brighton i w Tunbridge Wells.

Artysta otrzymał stypendium z Yamaha Musical Instruments i gra na puzonie Yamaha Xeno. W marcu 2010 Peter nagrał koncert puzonowy Edwarda Gregsona z BBC Concert Orchestra dla firmy Chandos Records i Radia BBC.

Możliwość komentowania jest wyłączona.