Premiera 13. numeru „Blizy” – Kulturowa amnezja

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu inaugurującym 4 (13) 2012 numeru „Blizy” z udziałem autorów oraz redakcji. Z Piotrem Motywieckim, autorem tomików poetyckich, nagradzanych książek eseistycznych, w tym monografii poświęconej Julianowi Tuwimowi oraz antologii polskiej poezji, rozmowę przeprowadzi Paweł Huelle. Jak zawsze numerowi towarzyszy temat przewodni, tym razem jest to „kulturowa amnezja”. Dodatkowo w najnowszej „Blizie” znajdziemy płytę „Pusta noc” zrealizowaną przez poetę Wojciecha Borosa oraz muzyka Marcina Dymitera „Emitera”.

data: 14 stycznia 2013 (poniedziałek)
godzina: 19:00
miejsce: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26
bilety: wstęp wolny

Kulturowa i historyczna niepamięć to jedna z najbardziej wyrazistych cech współczesnych wysoko rozwiniętych społeczeństw. Dzisiejszy człowiek to przede wszystkim konsument, a konsument żyje niemal wyłącznie w czasie teraźniejszym. Tylko w nim może odnaleźć to, co naprawdę porusza jego emocje i wyobraźnię. Przeszłość jest dla niego jałowym, bezkresnym stepem. Nie ma tam nic ciekawego i sama myśl, że miałby się tam zapuścić, wywołuje w nim odczucie zmęczenia i nudy.

Jest on człowiekiem bez korzeni, człowiekiem niemal pozbawionym genealogii. Dlatego pozostaje obojętnym na mistyczną więź, która łączyła nas z minionymi pokoleniami. Niewiele go też obchodzi los przyszłych generacji. Nie ma już w nas tego nacechowanego bezinteresowną sympatią zaciekawienia tym, kim będą i jak będą żyli ludzie, którzy po nas nadejdą. Słynne postacie, wydarzenia będące punktami zwrotnymi w historii, wielkie książki, obrazy, kompozycje czy powiedzenia po prostu przestają być słynne. Tracąc pamięć o nich, tracimy zdolność rozumienia naszej przeszłości. Składający się z symboli i aluzji kod, którym jeszcze do niedawna posługiwała się kultura w swych bardziej wyrafinowanych emanacjach, staje się coraz bardziej niezrozumiałym szyfrem. 

Gdy jakiś czas temu jeden z posłów polskiego parlamentu ulokował wybuch powstania warszawskiego dziewięć lat po swym przyjściu na świat (co miało miejsce w 1979 roku), a stan wojenny w roku 1989, sensacja ta z prędkością komety obiegła niemal wszystkie media. Taki przejaw – póki co, wciąż nas szokującej – ignorancji u reprezentanta narodu, do niedawna jeszcze z desperacją zmagającego się z fałszowaniem swej historii, jest chyba najbardziej wyrazistym symptomem tego, że wreszcie stajemy się „normalni”, czyli nareszcie tacy jak inni. Problemowi postępującej kulturowej amnezji postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej w 13. numerze „Blizy”. Teksty, które zamieściliśmy, starają się opisać to zjawisko, a także przypomnieć o postaciach, które zostały zepchnięte w cień niepamięci – mówią redaktorzy.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólno¬polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości. 

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.