Premiera 15. numeru Blizy – Ukraina

Na spotkaniu inauguracyjnym 15. numeru kwartalnika Bliza gośćmi Pawła Huelle będą: Mykoła Riabczuk, ukraiński poeta, krytyk literacki, eseista i publicysta; Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu, tłumacz literatury pięknej m.in. z języka ukraińskiego, a także Renata Gorczyńska, dziennikarka i tłumaczka, sekretarz Czesława Miłosza.

W przeddzień okrągłej dziesiątej rocznicy Pomarańczowej Rewolucji, jak również w niedługo po dwudziestej rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, staramy się przybliżyć polskiemu czytelnikowi kulturę i kraj naszego sąsiada, zadając pytania o jakość naszego sąsiedztwa, o to, czy złoty wiek w naszych relacjach mamy już za sobą.

17.06, poniedziałek, godz. 19:00
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
Gdynia, ul. Bema 26
wstęp wolny

Kolejny numer – 2 (15) – „Blizy” poświęcony jest Ukrainie, bliskiemu geograficznie i historycznie sąsiadowi Polski, w gruncie rzeczy nieznanemu szerszej publiczności. Interesuje nas przed wszystkim Ukraina współczesna, jednocześnie ze swoim bogactwem historycznym i kulturowym, a opowiadamy o niej dwugłosem polsko – ukraińskim, gdyż do zabrania głosu zaprosiliśmy obie strony. Wśród gości, z którymi rozmowę przeprowadzi redaktor naczelny Blizy Pawła Huelle, znajdzie się m.in. Mykoła Riabczuk, poeta i publicysta ukraiński a przede wszystkim tłumacz klasyków polskich. W Polsce teksty jego autorstwa były publikowane m.in. na łamach „Więzi”, „Tygodnika Powszechnego” czy „Akcentu”. W 1999 otrzymał nagrodę POLKUL Fundation za działanie na rzecz dobrych stosunków polsko-ukraińskich, w 2002 został laureatem polsko-ukraińskiej Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. W grudniu 2009 z rąk ministra Radosława Sikorskiego otrzymał Odznakę Honorową „Bene Merito”.

- Kiedy pada słowo „Ukraina” – w sercu każdego Polaka odzywa się żywe tętno. Jedni wyliczają historyczne krzywdy, zaszłości. Inni – sentymentalnie wspominają zapach stepów, wspominają niebywałe, wielokulturowe środowisko. A dlaczego gdyński kwartalnik zajmuje się takimi zagadnieniami? Otóż dlatego, że Gdynia była największym sukcesem II Rzeczypospolitej. I jest miastem otwartym na wszelkie odmienności, mniejszości narodowe – pisze we wstępie do numeru Paweł Huelle.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólno¬polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati – redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.