Premiera 29. „Blizy” – Lęki współczesności

do druku bliza leki-duze+Każdy czas ma swoje lęki. To one w dużej mierze go określają. Dzięki nim łatwiej określamy prawdziwe cechy i wartości ludzi danego okresu. W 29 numerze „Blizy” próbujemy zastanowić się, jakie lęki dominują myślenie człowieka współczesnego, współczesnych społeczeństw, grup ludzi – i jak mają się do tych wcześniejszych. Na spotkaniu inauguracyjnym rozmówczynią redaktora naczelnego Pawła Huellego będzie Patrycja Bukalska, publicystka „Tygodnika Powszechnego”, autorka książki „Krwawa Luna” , opowiadającej o życiu Julii Brystygierowej.

12.06.17, poniedziałek, godz. 19:00
Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego

pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp wolny

Jaką rolę odgrywa w nich jeszcze metafizyka, religia, filozofia? Jaką rolę odgrywają stereotypy i uprzedzenia? Jak na sferę lęków wpływają nowe technologie i wirtualny świat? Na ile odmienne są te lęki w różnych zakątkach świata? Próbujemy poznać opinie badaczy i twórców, przeanalizować pod tym kątem dzieła sztuki. W numerze m.in.: Marek Gajdziński, Przemysław Gulda, Iwona Partyka, Monika Samsel-Chojnacka, Marta Maliszewska, Agata Włodarczyk, Sebastian Jakub Konefał, Małgorzata Major, Julia Gierczak, Magdalena Urbańska, Aleksandra Zając-Kiedysz, Magda Malinowska, Piotr Millati, Włodzimierz Kowalewski. O lękach współczesności i nie tylko opowiadają: Stanisław Ciosek, Mirosław Filiciak, Roman Gutek, Marta Abramowicz.

– Nasza epoka ma inne lęki – mówi Paweł Huelle, naczelny „Blizy”. – I zupełnie inaczej wyraża je sztuka. Zwłaszcza film, także powieść – w tym kryminalna. Ich mapa jest rozległa. Płynna jak ponowoczesność. Czasami jest trudną do uchwycenia strukturą, bo w miejsce jednych lęków pojawiają się nowe, jeszcze nie do końca opisane, ale wyczuwalne barometrem życia społecznego. Lękamy się o naszą przyszłość, stan środowiska, niski wzrost gospodarczy, jakość polityki. Lękamy się terroryzmu, obcych, wojen hybrydowych, które w oka mgnieniu przejść mogą w konflikt zbrojny o nieprzewidywalnej skali. Lękamy się o demokrację, czując w Europie, że nic nie jest dane raz na zawsze. O tym piszą nasi autorzy.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Romana Gajewskiego, przygotowany we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.