Projekcja filmów dokumentalnych Katarzyny Masin z cyklu „Śladami rdzennych mieszkańców Kanady”

7 października o godzinie 16:30 serdecznie zapraszamy do InfoBoxu na kolejną odsłonę dokumentalnego cyklu filmów Katarzyny Masin, archeolog i podróżniczki – pasjonatki. Tym razem-przedstawiamy trzy filmy popularno-naukowe o Indianach kanadyjskich z serii „Śladami rdzennych mieszkańców Kanady”. 

Katarzyna Masin o swoich filmach:

Zamierzeniem mojego cyklu filmów dokumentalnych pt. „Śladami rdzennych mieszkańców Kanady” poświęconych Indianom Ojibway, Blackfoot, Okanagan
i Kwakiutl było pokazanie aktualnej sytuacji Indian kanadyjskich oraz ich życia we współczesnym społeczeństwie.

Realizując moje filmy doszłam do wniosku, że zawsze pokazywano życie rdzennych mieszkańców Kanady z punktu widzenie „białego”. Nigdy tak naprawdę sami zainteresowani nie mieli możliwości wypowiedzenia się o sobie i swoim życiu bez tzw. „Cepelii”, która jest niezbędnym i modnym atrybutem filmów ukazujących życie Indian w większości popularnych stacji telewizyjnych. Świadomie odeszłam od tego schematu.

W moich filmach nie zobaczycie folkloru, tak często pokazywanego na potrzeby turystów, ale zobaczycie autentycznych ludzi, ubranych tak jak większość z nas w dżinsy i podkoszulek i opowiadających, opowiadających o tym jak zawieszeni są pomiędzy dwiema kulturami, komercyjną „białych”, w której są zmuszeni żyć oraz ich tradycją, dawnym życiem, o którym nie chcą zapomnieć. Co robią żeby przetrwać i pamiętać o swojej historii oraz ojczystym języku. 

W swoich filmach opowiadam również o współczesnym rasizmie, który nadal dotyka rdzennych mieszkańców Kanady. 

Jako autor cyklu bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć zaufanie moich bohaterów filmowych. Pomimo, że jestem „biała” i pochodzę z odległego dla nich europejskiego kraju – Polski – opowiedzieli mi historię swojego życia. Często trudną, związaną z problemem alkoholowym i ciężką drogą, jaką przeszli do uzyskania tzw. „wewnętrznej wolności”, której życzę wszystkim „zaganianym” odbiorcom moich filmów. 


WSTĘP WOLNY

Możliwość komentowania jest wyłączona.