Promocja 24. numeru „BLIZY” – „Przyszłość kina”

Bliza 24W najnowszym, premierowym numerze Blizy – 3 (24) 2015 redaktorzy postanowili zabawić się w futurologię – wyobrazić sobie drogi, którymi dalej podąży kino. Zapytali o nie kapłanów dziesiątej muzy, artystów innych dyscyplin, a także badaczy zjawiska i – co było do przewidzenia – nie otrzymaliśmy jednej odpowiedzi. W nowootwartym Gdyńskim Centrum Filmowym o przyszłości kina z Pawłem Huelle rozmawiać będą wybitny reżyser i scenarzysta Janusz Majewski oraz dyplomata i pisarz Maciej Popowski.

16.09.15, środa, godz. 18:30 września 2015
Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2
wstęp wolny, spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Lekcja martwego języka”

Od ostatnich lat XIX wieku, kiedy bracia Lumière rozgrzali projekcyjną salę obrazem tłumu robotników wychodzących z fabryki, a później pociągu wjeżdżającego na stację w La Ciotat, kinowa lokomotywa rozpędza się i z hukiem taranuje wszystkie przeszkody, które stają jej na drodze. Ta stosunkowo młoda dziedzina sztuki, dzięki wielu czynnikom – koncentracji czasowej, łatwości odbioru, polisensoryczności – coraz bardziej wydaje się wypełniać słynną tezę Lenina, że film jest najważniejszą ze sztuk. A jednak – każdorazowo dynamiczny rozwój, nadzwyczajne tempo wymagają zastanowienia się nad przyszłością, możliwymi konsekwencjami, zmianami wewnątrz i na zewnątrz zjawiska.

O kinie powiedziano i napisano już sporo. Filmoznawstwo i krytyka filmu należą do kwitnących i zdecydowanie modnych dziedzin twórczej działalności, szczególnie wśród młodych naukowców i fascynatów. Może udaje im się nadążać za sztuką, ale czy potrafią ją wyprzedzić? Odpowiedzi poszukiwali: Agnieszka Holland, Janusz Majewski, Robert Gliński, Roman Gutek, Artur Liebhart, Wojciech Kuczok, Paweł Huelle i wielu wielu innych.

- Dostaliśmy wiele różnych odpowiedzi na te pytanie, bazujących na doświadczeniach i analizach. Rozciągają się one od przeczucia końca kina do pewności jego kwitnącego rozwoju. Od wieloaspektowego powrotu do przeszłości do eksplorowania niewykorzystanych jeszcze tematów i multimedialnych możliwości – mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji Blizy. – Tego jednak należało się spodziewać. Formy sztuki kończą się, by rozpocząć nowe istnienie, wracają do przeszłości, by tworzyć przyszłość. Przyszłość zatem jest przewidywalna. Tak, tego możemy być pewni. Podobnie jak i tego, że – cytując tytuł jednego z esejów – będzie zaskakująca – dodaje.

W numerze publikujemy także plakaty i obrazy telewizyjne światowej sławy malarza Wojciecha Fangora w związku ze współpracą „Blizy” z Wydziałem Malarstwa ASP w Gdańsku.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati -redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji; Magda Danaj – rysuje; Przemek Rydzewski-promuje.

Możliwość komentowania jest wyłączona.