Promocja 26. numeru „Blizy” – „Ostatnie tabu”

BlizaNowoczesność i ponowoczesność można określić jako czas postępującego raz szybciej, raz wolniej unicestwiania kulturowych i społecznych zakazów. Redaktorzy i autorzy w numerze o „Ostatnim tabu” próbują odpowiedzieć na pytania: jakie znaczenie ma dla nas dziś tabu?, jakie są czy też będą konsekwencje usuwania go z naszego życia?, czym są współczesne tabu i czym różnią się od tych dawnych? Na spotkaniu inauguracyjnym gościem Pawła Huellego będzie Grzegorz Łoszewski, scenarzysta, autor scenariusza m.in. do głośnego filmu Bez wstydu.

6.06.16, poniedziałek, godz. 19:00
Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego

pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
*wstęp wolny

Przekroczone zostały granice, które do niedawna jeszcze zdawały się być absolutnie nienaruszalne. Mogłoby się wydawać, że jeden z najważniejszych fundamentów każdej kultury, jakim jest istnienie tabu, ostatecznie traci dotychczasową doniosłość i znaczenie. Jednak procesowi erozji jednych zakazów towarzyszy powoływanie do istnienia nowych o sile obowiązywania może nie słabszej niż poprzednie.

- Tabu od zawsze budziło w ludziach dwie skrajne emocje – lęk i śmiech. Lęk, bo jego przekroczenie wiązało się z niebezpieczeństwem, śmiech – ponieważ każdy zdrowy umysł – od kiedy tylko został dopuszczony do głosu – musiał, choćby w najdelikatniejszej formie, przeciwstawić się samej istocie kulturowego zakazu – mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji. – Kiedy zastanawialiśmy się w redakcji nad tematem ostatniego tabu, wydawało się, że będzie on tylko spokojną – chciałoby się powiedzieć – akademicką przechadzką po dawno nieremontowanej drodze z kilkoma pordzewiałymi znakami. Tymczasem w ostatnich miesiącach nie tylko podokładano nowe tablice z zakazami, ale spróbowano nawet radykalnie zmienić porządek ruchu.

W numerze o ostatnim tabu i nie tylko opowiadają: Maria Peszek, Grzegorz Łoszewski, Agnieszka Smoczyńska, Adam Wiedemann, Krzysztof Polkowski, Bartosz Porczyk, Julian Skelnik, Przemysław Gulda, Sebastian Konefał.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Krzysztofa Polkowskiego, Marcina Zawickiego i Andrzeja Karmasza z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.