Recital Café – Piosenka bałkańska

Dawid Wojtkiewicz, fot. Joanna Małecka

Dawid Wojtkiewicz – reżyseria/wokal

Pomysłodawca i twórca projektu. Z wykształcenia prawnik, obecnie student Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie występuje w spektaklu
Skrzypek na dachu. Z Centrum Kultury w Gdyni rozpoczął współpracę w 2011r. dołączając do obsady Recitalu Café- Piosenka żydowska. Laureat programu Szansa na sukces z repertuarem Michała Bajora, zdobywca nagrody publiczności finałowego koncertu w Sali Kongresowej za utwór Nie chcę więcej.

Grzegorz Wolf

Grzegorz Wolf – opieka artystyczna

Absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Muzyczny w Gdyni, Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatrem Powszechnym w Łodzi. Obecnie aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni. Znany z ról w filmach:
Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł, Eden, Generał Nil, Pułkownik Dąbek. Obrona Gdyni 1939, Wróżby kumaka oraz W stepie szerokim. Asystent przy: Niezidentyfikowane szczątki ludzkie, reż P. Kruszyński; Dziady cz. II z cyklu Tryptyk romantyczny, reż. G. Gietzky; Niebezpieczne związki, reż J. Bunsch. Reżyser „H.mleta” (adaptacja), Stowarzyszenie Wybrzeżak. Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, za ‚Widmo nieme’ w Dziadach.

 

Oksana Terefenko, fot. Joanna Małecka

Oksana Terefenko – wokal.

Z pochodzenia Ukrainka a jej Ojczyzna to Łemkowyna. Studentka IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wokalistka i założycielka zespołu Spektrofonik komponującego utwory do tekstów polskich i ukraińskich poetów m.in.: Liny Kostenko, Bohdana Ihora Antonycza, Ivana Franko czy Anatola Sterna. Finalistka konkursu piosenki aktorskiej Reflektor w Koszalinie oraz Herbertiada w Kołobrzegu. Autorka ukraińskiego recitalu poezji śpiewanej 32 minuty. Współpracę z Centrum Kultury w Gdyni rozpoczęła rolą Reporterki w spektaklu Mayday. Run For Your Wife w reżyserii Dariusza Majchrzaka.

Filip Arasimowicz, fot. Joanna Małecka

Filip Arasimowicz – basista, kontrabasista.

Od 2010 r. uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gdyni na Wydziale Kontrabasu. Były członek zespołu rockowego Blue Jay Way. Umiejętności kształci pod okiem uznanego trójmiejskiego jazzmana, Marcina Bożka.

Jacek Stromski, fot. Joanna Małecka

Jacek Stromski – perkusista, instrumentalista.

Współpracował m.in. z zespołami: Canada, Apteka, Groovekojad, Miłość, Kury, Poganie, Lipali, Ikenga Drummers. W charakterze gry doszedł do naturalnej prostoty, a w brzmieniu – do korzeni.Swój styl określa jako basicbeat & roots drumming.Obecnie muzyk zespołu DIDOSensemble.

Piotr Dunajski, fot. Joanna Małecka

Piotr Dunajski – puzonista i tubista.

Współpracował m.in. z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Był związany między innymi z Pink Freud, Jerzym Mazzollem, Tymanski Yass Ensemble (Free Tibet), Markiem Gałązką, Royal Caribbean International.Obecnie muzyk zespołu DIDOSensemble.

Mariusz Kawalec, fot. Joanna Małecka

Mariusz Kawalec – saksofonista, kompozytor.

Współpracował z Biafra, Afropol, Markiem Gałązką, Tymonem Tymańskim, Emilią Krakowską, Kapela Tadeusza Kantora. Obecnie muzyk zespołu DIDOSensemble.

Karol Wojciechowski, fot. Joanna Małecka

Karol Wojciechowski – gitarzysta.

Od 5 roku życia pobierał prywatnie lekcje gry na pianinie, a następnie zainspirowany twórczością zespołu Pink Floyd zmienił instrument na gitarę. Grać uczył się u Michała Paliwody oraz Leszka Dranickiego. Od kilku lat koncertuje na gdyńskich scenach muzycznych, grając zarówno muzykę klasyczną, jak i blues-rockową.

Tomasz Grzegowski, fot. Joanna Małecka

Tomasz Grzegowski – trębacz.

Ukończył studia w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie trąbki Piotra Wojtasiaka. Współpracował z takimi wirtuozami jazzu, jak: Leszek Możdżer, Wojtek Mazolewski, czy Wojciech Staroniewicz. Był związany między innymi z Big Bandem Radia Tczew, Teatrem im. A. Osieckiej i Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Radosław Kruszyna, fot. Joanna Małecka

Radosław Kruszyna – akordeonista, pianista, aranżer i kompozytor, adept sztuki carillonowej.

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Doskonalił swoje umiejętności w Królewskiej Szkole Carillonu (Koninklijke Beiaardschool) w Mechelen w Belgii. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych jako pianista oraz akordeonista. Wielokrotnie akompaniował wokalistom jazzowym oraz klasycznym. Koncertował z orkiestrami: Filharmonii Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Teatru Muzycznego w Gdyni oraz m.in.: Joanną Rawik, Andre Ochodlo, Beatą Bartelik, Markiem Richterem. Od 12 lat współpracuje z zespołem Atlantyda. Jako muzyk sesyjny koncertuje w kraju i za granicą.

Małgorzata Siewert, fot. Joanna Małecka

Małgorzata Siewert – skrzypaczka.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Królewskiego Konserwatorium w Brukseli. Koncertowała m.in. w Bozar Palace w Brukseli, Filharmonii Bałtyckiej i Pomorskiej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Belgii. W Teatrze Muzycznym w Gdyni pełni rolę zastępcy Koncertmistrza orkiestry. Gościnnie współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, zespołem The Bohemians w ramach projektu A Spectacular Night of Queen. Współtwórczyni zespołów m.in.: Duess, Siewert – Bastiaensen Duo, Libertango Quartet, Kwartetu MaDame, jak również klasycznych kwartetów smyczkowych.

Zapraszam w fascynującą podróż przez etniczną mozaikę Półwyspu Bałkańskiego! Recital Café – Piosenka bałkańska nie jest zwykłym koncertem z piosenkami. To opowieść o dylematach dwojga ludzi, którzy ścierają się i łączą w gorących uniesieniach, to amplituda nastrojów ukazana przez pryzmat miłości i tragedii. To cygański temperament. To spektakl muzyczny, w którym można usłyszeć przeboje Gorana Bregovica, Emira Kusturicy, ale także mniej znane tradycyjne melodie ludowe Serbii, Chorwacji, Macedonii, Bułgarii czy Węgier. To piękne, rzewne ballady i kontrastowe ostre brzmienia na dwa głosy oraz skrzypce, akordeon, gitarę, puzon, trąbkę, tubę, saksofon, bas oraz instrumenty perkusyjne. Zapraszam do wspólnej podróży przez Bałkany.
Dawid Wojtkiewicz, autor widowiska

 

Jarosław Wojciechowski, fot. Joanna Małecka

„Piosenka bałkańska” to trzecia odsłona z cyklu Recital Café. Po bardzo dobrze odebranych przez publiczność trójmiejską i warszawską piosenkach francuskich i żydowskich, proponujemy tym razem pełen południowego temperamentu spektakl muzyczny. Jest to autorski projekt bardzo zdolnego studenta Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni – Dawida Wojtkiewicza, który jest jego reżyserem i jednym z wykonawców. Nawiązujemy w ten sposób do pierwszego członu nazwy Sceny SAM, czyli do Sceny Studenta.
Zapraszamy wszystkich w podróż po innych stylistycznie obszarach muzycznych.
Jarosław Wojciechowski, Dyrektor Centrum Kultury w Gdyni

Reżyseria:Dawid Wojtkiewicz
Opieka artystyczna: Grzegorz Wolf
Fotografia: Joanna Małecka
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Bonk, Marcin Krzyżański

PREMIERA: 14 sierpnia 2012r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.