Rok Awangardy. Łódź w Gdyni

Rok Awangardy. Łódź w Gdyni W 2017 roku obchodzimy stulecie awangardy w Polsce. Z tej okazji zapraszamy na projekt „Rok Awangardy. Łódź w Gdyni”, który narodził się z inicjatywy dwóch instytucji – Centrum Kultury w Gdyni i Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi. Projekt ma na celu promocję awangardy w Gdyni oraz zwrócenie uwagi na wspólne modernistyczne dziedzictwo obu miast.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

- 7 czerwca o godz. 19:00 w Centrum Kultury w Gdyni (Łowicka 51) pokaz spektaklu „W małym dworku” w reż. Tomasza Podsiadłego. POŻEGNANIE Z TYTUŁEM KUP BILET

- CZERWIEC Warsztaty plastyczne dla dzieci z opiekunami towarzyszące wystawie „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”

  • 10.06.2017 w godzinach 12-14 – „Morskie powidoki” - warsztaty malarskie dla odważnych twórców w wieku od 3 lat. Przyjdź i stwórz pracę, która zawiśnie w galerii obok dzieła Władysława Strzemińskiego!

Na początku uczestnicy poznają postać i twórczość Władysława Strzemińskiego, przybliżonej w krótkiej prezentacji multimedialnej. Zainspirowani oryginalnym obrazem stworzą własne powidoki, które w efekcie powieszą w profesjonalnej galerii, obok dzieła artysty.

  • 17.06.2017 w godzinach 12-14 – „TYPO – widok” – warsztaty z projektowania liter dla ambitnych twórców od 5 roku życia. Przyjdź i przekonaj się jaką sztuką jest tworzenie pięknych literek! Umiejętność pisania nie jest wymagana.

Strzemiński był nie tylko malarzem, projektował również litery – efekty jego pracy przybliżymy w krótkiej prezentacji multimedialnej. Udowodnimy, że tworzenie pięknych literek to sztuka.

Wstęp na warsztaty jest wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy pod adresem mailowym: sekretariat@ckgdynia.pl.

- 17 czerwca o godz. 17:00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (Plac Grunwaldzki 2) spotkanie autorskie z dr hab. Iwoną Lubą i Pauliną Wawer, autorkami książki „Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii”.

Książka  „Władysław Strzemiński  – zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii” Iwony Luby i Ewy Pauliny Wawer to pierwsza próba naukowej biografii Władysława Strzemińskiego, najważniejszego artysty polskiej awangardy, wybitnego teoretyka sztuki, który w prekursorskiej publikacji Teoria widzenia zaproponował zupełnie nową formułę historii sztuki nierozerwalnie związanej z historią społeczną, nauki i filozofii – jako świadomego widzenia zjawisk artystycznych.

Autorki biografii dokładnie analizują nieznane dotychczas dokumenty z rosyjskich archiwów wojskowych i stawiają zaskakującą hipotezę. Pokazują jak destrukcji fizycznej towarzyszy destrukcja społeczna – w wyniku rosyjskich rewolucji rozpada się dotychczasowy świat porucznika Strzemińskiego, a on sam staje się osobą niepełnosprawną. „Umiera” jako saper i żołnierz, kończy się jego „życie przed życiem”, rodzi się natomiast, znany nam, awangardowy, bezkompromisowy artysta.


Uroczysta inauguracja gdyńskich obchodów 100-lecia awangardy odbyła się 17 marca. Na ten dzień przygotowany został bogaty program obchodów:

- godz. 12:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Warszawa, Plac Grunwaldzki 2 FOTORELACJA

Konferencja z udziałem władz dwóch współpracujących miast – Gdyni i Łodzi oraz Jarosława Suchana – dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, jednego z inicjatorów obchodów 100-lecia awangardy w Polsce. Konferencji towarzyszył pokaz spektaklu „Pojedynek czyli krotochwila o miłości do sztuki” z Teatru Nowego im. K. Dejmka z Łodzi oraz premiera teledysku „Awangarda” Marcina „Zoraka” Szymańskiego wyprodukowanego przez łódzki Teatr.

- godz. 19:00, Teatr Muzyczny w Gdyni, Nowa Scena, Plac Grunwaldzki 1 FOTORELACJA

Pokaz spektaklu „Kobro”  w reż. Iwony Siekierzyńskiej z Teatru Nowego w Łodzi.

- godz. 19:00, Centrum Kultury w Gdyni, Łowicka 51

Pokaz spektaklu „W małym dworku” w reż. Tomasza Podsiadłego.

- 29 kwietnia o godz. 19:00 w Centrum Kultury w Gdyni (Łowicka 51) pokaz spektaklu „W małym dworku” w reż. Tomasza Podsiadłego.

- 19 maja o godz. 19 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (Plac Grunwaldzki 2) odbył się wernisaż „Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński”. Była to wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W naszej galerii zaprezentowane zostało jedno z dzieł artysty – „Pejzaż łódzki”, które trafiło do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi. Prezentacja dzieła potrwa do 18 czerwca.

- 19 maja o godz. 20:30 w Gdyńskim Centrum Filmowym (Plac Grunwaldzki 2) w ramach festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity odbył się pokaz filmu „Beuys. Sztuka i rewolucja” (reż. Andres Veiel)  podejmującego temat awangardy oraz debata „Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy”,

- 20 maja w godz. 19-24 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (Plac Grunwaldzki 2) odbyła się Noc Muzeów. Wstęp bezpłatny.

– Władysław Strzemiński „na żywo”
– szybki kurs awangardy
– Mój Pejzaż: puzzle dla dzieci,

- 26 maja o godz. 19 w Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) odbyła się premiera spektaklu „Sonata Belzebuba” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Tomasza Podsiadłego,

Możliwość komentowania jest wyłączona.