„Spokój w duszy” i „Trzy minuty. 21:37″ w DKFie

Zapraszamy na projekcję filmów do klubu DKF Żyrafa w Gdyni. ul. Waszyngtona 1, Gdynia /obok stoczni Nauta/

15-20 (pt.-śr.) kwietnia – 18:00 – „Spokój w duszy”

15-20 (pt.-śr.) kwietnia – 20:00 – „Trzy minuty. 21:37″

Bilety na każdy seans 10 zł

 

„Trzy minuty. 21:37″

reżyseria: Maciej Ślesicki

15-20 kwietnia 2011, godz. 20:00

Bilety: 10 zł

występują: Bogusław Linda, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Stroiński, Paweł Królikowski
szczegóły: obyczajowy, Polska, 2010, 90 min.

Tytuł „21:37” nawiązuje do autentycznego wydarzenia po śmierci papieża Jana Pawła II, kiedy Polacy w niespotykanym, jednoczącym geście wyłączali światła w swoich domach. Ów moment jest stałym punktem odniesienia w rozbudowanej narracji – porządkuje czas, w którym rozgrywa się akcja, jednocześnie stanowiąc tło dla jej najbardziej kluczowych zwrotów. Był to w historii współczesnej Polski moment szczególny. Bohaterami filmu są postaci. Każda z nich ma swoją indywidualną zdeterminowaną przez konkretny problem, domkniętą wyodrębnionym finałem. To, co ich spotyka, wymusza na nich radykalne przewartościowania, podejmowanie najbardziej dramatycznych decyzji, zmianę stosunku do otaczających ich ludzi. Ich losy przenikają się nawzajem, tworząc panoramę społeczeństwa z tamtego czasu. Charakterystyczny jest zastosowany tu rodzaj opowiadania. Wszyscy bohaterowie otrzymali w ramach nakreślonej fabuły wydzieloną dla siebie część, w której widz przygląda się światu z ich jednostkowej perspektywy, poznaje ich subiektywne racje, punkt widzenia. Jednak postacie występujące w jednej noweli jako główne, w innych pojawiają się jako drugoplanowe, a wszystkie historie przenikają się wzajemnie tworząc swoistą układankę.

Zawsze chciałem zrobić film o współczesnej Polsce, o ludziach, których znam. Film, który dotykając losów zwykłych ludzi, zamknie je w atrakcyjną dla widza formę, a jednocześnie będzie na tyle uniwersalny, żeby zrozumieli go widzowie na innych kontynentach. Po śmierci Papieża nastąpiły piękne chwile ogólnonarodowej solidarności. A co by było, gdyby o 21:37, w chwili, gdy cały naród zamarł, ktoś kogoś skrzywdził? To pytanie stało się punktem wyjścia do powstania filmu… – tłumaczy reżyser.

Opis dystrybutora Monolith

 

 

 

„Spokój w duszy”

reżyseria: Vladimir Balko

15-20 kwietnia 2011, godz. 18:00

Bilety: 10 zł

występują: Jaromir Hanzlik, Helena Krajciova, Eugen Libezniuk, Robert Więckiewicz
szczegóły: dramat, Słowacja, 2009, 97 min.

Tono wychodzi z więzienia , gdzie spędził pięć lat za kradzież złomu, do rodzinnej miejscowości o nazwie Čierny Hron i okazuje się, że wszystko się tu zmieniło. Żona ledwo go poznaje, a jego pięcioletni syn traktuje go jak obcego. Wraca Ponadto nikt nie chce zatrudnić złodzieja. Tono nie chce dłużej kraść, ma dość takiego życia. Tymczasem jego przyjaciel Štefan, wpływowy lokalny biznesmen, nie chce go znać. Koledzy z dzieciństwa – Mark, katolicki ksiądz i Peter, biznesmen odnoszący sukcesy – starają się pomóc Tono w powrocie do normalnego życia. Niestety, sami również zmagają się z problemami mężczyzn po czterdziestce i muszą stawić czoła rzeczywistości, która odbiega od ich wyobrażeń.

Moim celem nie było odwzorowanie rzeczywistości, jak ma to miejsce w przypadku filmów dokumentalnych, ale artystyczna refleksja na temat czasów, w jakich żyjemy. Usiłowałem oddać paradoksy, jakie pojawiły się w okresie bezpośrednio poprzedzającym wstąpienie Słowacji do Unii Europejskiej. Film opowiada historię ludzi żyjących w Słowacji, małym kraju w sercu Europy, na początku XXI wieku. Słowacy zawsze na początku wydają się być dumni i zamknięci, i tym samym sprawią wrażenie ludzi nie potrafiących okazywać emocji. Swoje osobiste problemy rozwiązują w niekonwencjonalny sposób. Postaci w mojej historii mają poczucie winy. W moim kraju stworzyliśmy niezwykły system, który pozwolił nam przetrwać lata komunistycznej dyktatury. Teraz mamy problemy z wyrwaniem się z tego systemu, w którym ludzie pozostawali w izolacji – komentuje reżyser. Wydaje się, że strome góry pozwoliły przetrwać lokalnym tradycjom. Ktoś, kto przyjeżdża z miasta jest zaskoczony pięknem i romantycznością tego regionu, ale trudno mu dostrzec dramaturgię dnia codziennego, która rozgrywa się w zaciszu domów i podwórek. Za każdymi drzwiami można odnaleźć tradycję patriarchatu, ale także głębokiej przyjaźni na całe życie, która w innych rejonach niemal zanikła. Strona wizualna stanowi zaledwie tło – akcentuje wydarzenia fabuły. Zdjęcia pięknych, wiejskich okolic przeplatane się ujęciami, w których możemy obserwować prawdziwe życie dziejące się za zamkniętymi drzwiami. Kamera jest wtedy najczęściej w ruchu, zachowuje się jak ciekawski obserwator – dodaje Balko. Warto wspomnieć, że w jednej z głównych ról pojawia się Robert Więckiewicz. Film otrzymał 5 nagród na Słowackim Festiwalu Filmowym „Słońce w sieci” m.in. w kategoriach Najlepszy Film i Najlepsze Zdjęcia.

Vladimir Balko - Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny oraz filozofię w Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Bratysławie. Od 1998 roku pracuje w Telewizji Słowackiej jako redaktor, dramaturg, kierownik literacki i producent. Od 1996 roku jako freelancer nadzorował wiele projektów związanych z rozrywką, filmami dokumentalnymi i produkcjami telewizyjnymi.

Opis dystrybutora Vivarto

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.