Spotkania ze Sztuką – Abstrakcja

12 października Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na XV Spotkanie ze Sztuką pt. Abstrakcja – przeszkadzająca rzeczywistość”. Impreza rozpocznie się o godzinie 17:30 w sali 213 Klubu /ul.Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/, wstęp wolny.

Tematem wykładu Władysława Pitali, tym razem będzie Abstrakcja – przeszkadzająca rzeczywistość. Jak zawsze można liczyć na bogaty zestaw ilustracji. Zapoznamy się z malarstwem między innymi Kandinskiego, Malewicza, Mondriana, ale też nowszymi poszukiwaniami w twórczości Pollocka, Kooninga, Rothko.

Abstrakcja. Tempo przemian w sztuce początku XX wieku jest zadziwiające. Ledwie kubizm dokonał zmiany myślenia o obrazie rekonstruując na swój sposób rzeczywistość, a już w 1910 roku nawiązanie do przedmiotowej rzeczywistości stało się zbyteczne. Zewnętrzność stała się przeszkodą w budowaniu obrazu. Abstrakcja ciągle budzi wiele kontrowersji.
Rozdarta pomiędzy powierzchowną łatwością i dekoracyjnością, a trudem konstruowania własnego języka plastycznego daje podstawy do skrajnych odczuć. Zerkniemy na jej przejawy w szerszej perspektywie czasowej.

Spotkania ze Sztuką to cykl poświęcony różnym dziedzinom sztuki. Do tej pory wieczory
z prelegentami – Władysławem Pitalą i Adamem Fleksem dotyczyły historii malarstwa i fotografii. Wykłady i pokazy są rodzajem wycieczki przez historię i geografię sztuki oraz życiorysy najwybitniejszych twórców.

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.