Spotkanie z fowizmem w Riwierze

Spotkanie z fowizmem w Riwierze

11 maja  Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na XIII Spotkanie ze Sztuką pt. „Fowizm – uwolnienie koloru”. Impreza rozpocznie się o godzinie 17:30 w sali 213 Klubu /ul.Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/, wstęp wolny.
„Donatello entre les Fauves!” – wystarczyło wykrzyknąć i jest nazwa. „Dzikie bestie” wstrząsnęły sztuką i już rozchwianą stabilnością pojęć estetycznych.
Na wtorkowym spotkaniu artysta Władysław Pitala opowie o francuskim  malarstwie z początku XX w.  Fowizm  (fr. Les Fauves – dzikie zwierzęta, drapieżniki) to kierunek ekspresyjnego koloryzmu, stanowił reakcję na impresjonizm i symbolizm. Fowizm jako kierunek istniał bardzo krótko, rozwijał się w latach 1905-1908, a więc w czasie, gdy secesja osiągnęła pełnię. Nie należy jednak do typowych zjawisk tego stylu, lecz jest początkiem rewolucji, która dokonała się w sztuce XX wieku. Reprezentowali go głównie H. Matisse, A. Marquet, R. Dufy, A. Derain, Maurice de Vlaminck.
Prelekcja Władysława Pitali będzie historią o fowiźmie, artystach kierunku i wpływom na rozwój sztuki XX wieku, jak zwykle zobaczymy bogaty zestaw ilustracji.
Spotkania ze Sztuką to cykl poświęcony różnym dziedzinom sztuki. Do tej pory wieczory
 z prelegentami – Władysławem Pitalą i Adamem Fleksem dotyczyły historii malarstwa i fotografii. Wykłady i pokazy są rodzajem wycieczki przez historię i geografię sztuki oraz życiorysy najwybitniejszych twórców.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.