Spotkanie ze Sztuką – „Portret w dziejach malarstwa”

We wtorek 19 kwietnia, Klub Marynarki Wojennej i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają wszystkich miłośników malarstwa na kolejne Spotkanie ze Sztuką. Prelekcja multimedialna pt. „Portret w dziejach malarstwa” rozpocznie się o godzinie 17.30. w sali im. kontradm. A. Mohuczego Klubu MW „Riwiera”
/ul. Zawiszy Czarnego w Gdyni/. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy !!!

Już w kulturach starożytnych PORTRET znany był w odmianach reprezentacyjnej i bardziej prywatnej – osobistej. Ten podział zasadniczo zachował się do dnia dzisiejszego. Najlepsze warunki rozwoju znalazł w kulturze europejskiej. Jest rodzajem upamiętnienia wizerunku, ale też wyrazem dumy jednostki ze swojej odrębności. Przedstawiając konkretne osoby mógł być symbolem władzy, mądrości lub innych właściwości kondycji ludzkiej. Jako rodzaj spełnienia artystycznego bywał udanym zestrojeniem formy i wyrazu psychologicznego.

Spotkania ze Sztuką to cykl poświęcony różnym dziedzinom sztuki. Do tej pory wieczory z prelegentami
– Władysławem Pitalą i Adamem Fleksem dotyczyły historii malarstwa i fotografii. Wykłady i pokazy są rodzajem wycieczki przez historię i geografię sztuki oraz życiorysy najwybitniejszych twórcó
w.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.