Szkice portugalskie w Gdynia InfoBox

6 czerwca o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej InfoBoxu odbędzie się spotkanie dotyczące najnowszej książki Renaty Gorczyńskiej „Szkice portugalskie” – swoistej podróży przez portugalską literaturę, sztukę, krajobraz oraz współczesne życie.

Gdynia InfoBox
ul. Świętojańska 30, Gdynia
*Wstęp wolny

Renata Gorczyńska – eseistka, tłumaczka, redaktorka, krytyczka literacka. Urodziła się w Warszawie gdzie ukończyła studia polonistyczne. Współpracowała z wieloma czasopismami oraz stacjami radiowymi w kraju i zagranicą. W 1975 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pomagała Czesławowi Miłoszowi jako asystentka i osobista sekretarka. Przeprowadziła z nim wówczas serię rozmów, które zostały później opublikowane w kilku językach. Przed ostatecznym powrotem do Polski (do Gdyni) w 1992 r. mieszkała przez kilka lat w Paryżu.

Wśród książkowych publikacji autorki poczesne miejsce zajmują rozmowy z Noblistą oraz opracowania poświęcone jego twórczości, takie jak Podróżny świata (1992) czy redagowany razem z Piotrem Kłoczowskim zbiór Trzy zimy (1987). Ponadto ukazały się kolekcje szkiców: Portrety paryskie (1999), Skandale minionego życia (2001) oraz Jestem z Wilna i inne adresy (2003), Rue de Seine Biografia paryskiej ulicy (Austeria 2014). Renata Gorczyńska jest także autorką wielu przekładów, wśród których wyróżnić można tłumaczenia poezji Adama Zagajewskiego na język angielski czy Roberta Hassa na polski.

Właśnie ukazuje się w Zeszytach Literackich najnowsza książka Pani Renaty „Szkice portugalskie”. Tej książce poświęcone będzie spotkanie, które poprowadzi pisarz, eseista, wydawca, zastępca redaktora naczelnego Zeszytów Literackich – Marek Zagańczyk.

Możliwość komentowania jest wyłączona.