Scena 138 Spektakl „Idąc do … czyli historia Małego Księcia”, Antoine’a de Saint-Exupéry, reż. Tomasz Podsiadły

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu o tym pamięta”- napisał  w przedmowie do swej opowieści o Małym księciu Antoine de Saint Exupery. My nie zapominamy. Pamiętamy też ten moment, gdy dzieci stają się dorosłymi. O nich będzie  pierwszy spektakl Sceny 138. Powrót do zapomnianych, porzuconych na strychu zabawek rozpoczyna sentymentalna podróż bohaterów ku dorosłości, jaką przeszedł każdy z nas. Zarówno już dorośli jak i jeszcze dzieci znajdą w tym spektaklu ciekawe wątki oraz będą mieli szansę zobaczyć ulubione postaci w zupełnie nowym świetle.

BIO Scena 138:
Grupa Teatralna Scena 138 to projekt edukacyjny powstały z inicjatywy Tomasza Podsiadłego we współpracy z Centrum Kultury w Gdyni, Towarzystwem Miłośników Gdyni, i Teatrem Miejskim w Gdyni poparty środkami z wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Gdyni. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży i studentów pragnących rozpocząć swą przygodę z teatrem, zarówno profesjonalną jak i amatorską – tylko dla zabawy. Próby odbywają się w każdy wtorek w Centrum Kultury w Gdyni przy ul. Łowickiej o godzinie 18:00. Zwieńczeniem projektu są spektakle wystawiane na deskach sceny w teatralnej w Centrum Kultury w Gdyni.

 

Tomasz Podsiadły - aktor, reżyser

Pracę na scenie rozpoczął jako czternastolatek w Teatrze Miejskim w Gdyni. Zagrał tam pod okiem takich reżyserów jak Jarosław Kilian, Adam Hanuszkiewicz czy Waldemar Śmigasiewicz.

Później ukończył Szkołę Wokalno – Aktorską  przy Teatrze Muzycznym w Gdyni i na osiem sezonów związał się z tą sceną. Jednak wczesna miłość do dramatu nie została pogrzebana. Po zakończeniu edukacji i rozpoczęciu etatowej pracy na deskach teatralnych odkrył, ze poza pracą aktora równie ciekawa jest reżyseria.  Zaczął stawiać pierwsze kroki w tym fachu i z czasem stało się to głównym zajęciem. Dziś mówi o sobie: „ Z wykształcenia jestem aktorem, jednak czuję się przede wszystkim reżyserem. Praca z aktorami i możliwość kreowania rzeczywistości scenicznej daję mi wiele radości.”

Marta Łosiewicz - asystent reżysera

Studentka wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej, na stałe związana z gdyńskim projektem  SCENA 138. Nauczycielka British International School w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia teatralne. Asystent reżysera części artystycznej gdyńskiej Parady Niepodległości, pomysłodawca i założycielka portalu ludzi aktywnych DIGIDIGI. Swoją pasję, energię i wolny czas poświęca na pomoc w angażowaniu młodych, zdolnych ludzi w rozwój życia kulturalnego Trójmiasta. Za swoja działalność na rzecz rozwoju inicjatyw teatralnych  w 2011 roku została wybrana jedną z Siedmiu Nadziei Trójmiasta plebiscytu portalu Moje Miasto Trójmiasto.

Magdalena Kurek – scenografia, kostiumy

Wszechstronna artystka, kiedyś modelka, aktorka. Obecnie zajmuje się scenografią i kostiumami Grupy Teatralnej Scena 138. Zainspirowana spektaklem „Idąc do…czyli historia Małego Księcia” powróciła do pasji jaką jest malowanie ilustracji do książek dziecięcych. W ten sposób powstało kilkanaście bardzo interesujących prac. Widzowie spektaklu obejrzą je na specjalnie zorganizowanej wystawie.

Obsada:

KSIĄŻĘ Radosław Wika, Jan Zygmuntowski
PILOT Arkadiusz Pawłowski
RÓŻA Magdalena Pośpieszyńska, Karolina Sowińska
ŻMIJA Klaudia Nakulska
LIS Miron Miotk
KRÓL Ewa Fandrejewsak
PRÓŻNIAK Blanka Balicka oraz Agata Braun,
PIJAK Adam Sobieniecki
BANKIER Magdalena Marczyńska
LATARNIK Dagmara Ochędowska ( dzień) oraz Małgorzata Horoszewska (noc), Blanka Balicka (noc)
BADACZ Magdalena Łapot
KWIAT Agata Braun
ZWROTNICZY Agnieszka Romanowska
DOROSŁY 1 Magdalena Pośpieszyńska, Karolina Sowińska
DOROSŁY 2 Natalia Chojnowska
RÓŻE, DOROŚLI, PODRÓŻNI, PTAKI Monika Michniewicz, Anna Posłuszna, Agnieszka Romanowska, Ewa Sobieniecka, Sara Werbińska

PREMIERA: 29 listopada 2011r.

Autor: Antoine’a de Saint-Exupéry
Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Asystent reżysera: Marta Łosiewicz
Scenografia, kostiumy, wystawa prac: Magdalena Kurek
Fotografia: Anna Nowocińska