VIII Gdynia Blues Festival

Od 2 do 5 czerwca w Gdyni święto bluesa na Gdynia Blues Festivalu. 

 

Plan koncertów VIII Gdynia Blues Festival:

Czwartek 02.06.2011, godz. 20:00
– Charlie Musselwhite – mistrz gry na harmonijce ustnej urodził się w Mississippi, dorastał w Memphis, uczył się na South Side w Chicago. Przełomowy artysta, nagrywający bez przerwy od lat 60tych, wciąż tworzy muzykę nowoczesną, pionierską, z wyczuwalnymi korzeniami bluesowymi. Jego wyrobiony głos, bogata i melodyjna harmonijka oraz gitara wygrywająca głęboki country blues znakomicie i bezbłędnie uzupełniają się w akompaniamencie jego często autobiograficznych i zawsze godnych zapamiętania piosenek. Cytując Living Blues: „Twarde niczym skała wokale Musselwhite’a skradają się i obezwładniają cię zanim zdążysz się zorientować. Wyśmienicie gra na harmonijce, ze znakomitą zręcznością i frazowaniem. Rezultaty są fantastyczne.”

Piątek 03.06.2011, od godz. 16:00
– Cotton Wing – zespół został założony w Gdańsku około 1995 roku przez Przemka Darskiego-Madalińskiego i Marcina Guzowskiego. Z przerwami i zmianami w składzie działa do dziś, grając bluesa, soul i rocka. Na koncie ma niezliczoną ilość koncertów w całym kraju.
– Sergei Kurek – zespół pochodzi z Białorusi. Grają klasycznego bluesa, ale nie stronią też od nowocześniejszego brzmienia. Kurek w roku 2007 na festiwalu Mińsk Blues został wyróżniony tytułem „Najlepszego gitarzysty 2007″.
– Rusty Rims – trójmiejski zespół założony w styczniu 2011. Muzycznie zespół czerpie inspiracje z twórczości Allman Brothers Band, Gov’t Mule, Neil Young, ZZ Top, czy Led Zeppelin.
– The Moongang – grupa założona została w 2009 roku w Trójmieście. Stylistyka zespołu zakorzeniona jest w bluesie, jednak muzycy czerpią inspiracje z wielu gatunków, takich jak jazz, soul czy funky. Jego charakter z jednej strony wyznacza szacunek do blues – rockowej tradycji, z drugiej jednak ciągła chęć eksperymentowania, dzięki czemu ich aranżacje cechuje świeżość i nowatorstwo.
– Sean Webster (UK) – to gitarzysta i wokalista 3-osobowego zespołu, z wielką reputacją na Brytyjskiej scenie blues rockowej. Swój zespół utworzył w 2003r. jako kolejny etap w karierze, po zespole Stateside.

Sobota 04.06.2011, od godz. 16:00
– Riverhead – nazwą grupa nawiązuje do bluesowych źródeł porywającego hard rocka z czasów wolnej miłości, zabawy i wyzwolonej z ograniczeń świadomości. W autorskich kompozycjach tego żywiołowego kolektywu słychać ich echo wraz z inspiracjami czerpanymi od J.L. Hookera, przez Led Zeppelin aż po AC/DC i Motörhead.
– JawRaw – zespół został założony w roku 1996 w Chojnie (okolice Szczecina) z inicjatywy Marco Meinela, Bremeńczyka z pochodzenia, który mieszka, pracuje i tworzy w Polsce. W początkowych okresach działalności Jaw Raw tworzyło sześciu muzyków, później skład zmniejszył się do czterech osób.
– The Twins Peek – „Bliźniaki” przyszły na świat w czerwcu 2002 roku. Ich muzyka to całe spektrum stylów: od romantycznych po rock’n’rolla, od ballad po szybkie, hardrockowe kawałki, od bluesa po jazz. Można wyczuć wpływ Pink Floyd oraz Ten Years After. Muzyka jest bardzo liryczna, co świetnie harmonizuje się z poetyckimi tekstami oraz silnymi kobiecymi wokalami.
– Roadside – blues-rockowy zespół z Koszalina.
– Cree – zespół został założony w 1993 roku w Tychach przez Sylwestra Kramka i Sebastiana Riedla, syna Ryszarda – byłego lidera i wokalisty grupy Dżem. Obecnie muzycy pracują nad nowym materiałem na kolejną płytę. Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: ,,Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć”.

Niedziela 05.06.2011, od godz. 16:00
– Young&Zgreds – to zespół o charakterze bluesowym, który swą przygodę muzyczną zaczął w 2007 roku. Na swoim koncie mają występy przed takimi zespołami jak: JJ Band, Oddział Zamknięty, Nocna Zmiana Bluesa, Śląska Grupa Bluesowa, Hoodoo Band.
– Mississippi Blues Band – zespół powstał w 1991 roku. Przez 20 lat istnienia może pochwalić się około 900 koncertami w klubach, pubach i na większych scenach w całej Polsce, a także Niemczech,Szwecji i Holandii.
– Wielka Łódź – zespół początkowo występujący także pod angielską nazwą Big Boat powstał w kwietniu 1984 roku. W swoim dorobku ma kilka wydanych płyt i kaset, a także wiele występów koncertowych i radiowych.
– Rene Lacko – ten muzyk i jego zespół Downtown Band istnieje i funkcjonuje na słowackiej scenie muzycznej od roku 1996. Trzy lata później Lacko zdobył tytuł najlepszego bluesmana na Słowacji. Repertuar zespołu opiera się głównie na kompozycjach Jimmy’ego Hendrix’a, jak również Stevie’ego Ray’a Vaughan’a i Erica Claptona.
– Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa – grupa w ciągu 28 lat nieprzerwanej działalności osiągnęła sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. 20 wydanych płyt (3 LP, 2 DVD i 15 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nagrania z czołówka polskich muzyków jazzowych i rockowych.

VIII Gdynia Blues Festival odbywa się w dniach 2-5.06.2010 w Gdyni. W dniach 3-5.06 koncerty są darmowe i odbywają się na skwerze Arki Gdynia. W dniu 2.06 koncert Charliego Musselwhite’a jest biletowany i odbywa się w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.