„Woskiem malowane” – wystawa

SONY DSCWspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Fundacji FLY w Gdyni zapraszamy na wystawę prac malarskich wykonanych w technice batiku.

Prace, które Państwu zaprezentujemy wykonane są rzadko stosowaną przez artystów techniką zwaną batikiem. Jest to bardzo stara technika malarska zdobienia tkanin np.(jedwabiu, bawełny, lnu). Inspiracją dla współczesnych twórców są batiki z Jawy, Sumatry, Bali. Do Europy dotarł dzięki angielskim i holenderskim importerom kolonialnym w XVII wieku, chociaż przypuszcza się, że pierwsze ślady to fragmenty pochodzące ze starożytnych, egipskich grobowców. Technika ta polega na pokrywaniu roztopionym woskiem pszczelim miejsc nie przeznaczonych do zabarwienia a następnie zanurzaniu w kąpieli barwiącej. Fragmenty tkaniny pokryte woskiem nie przyjmują barwnika w wyniku czego powstają wzory. Cały proces można wielokrotnie powtarzać barwiąc tkaninę od najjaśniejszego koloru do najciemniejszego. Charakterystyczną cechą batiku są tzw. Żyłkowania (krakelury) powstające wskutek pękania stygnącego wosku bądź też celowego łamania ich. Efekty batiku trudne są do przewidzenia a finał pracy bywa zadziwiający. Batik to niekoniecznie obraz. Może on być tkaniną użytkową, (serweta, poduszka, bieżnik, abażur, element ubioru).Batik, podobnie jak witraż kocha światło i dlatego pięknie wygląda eksponowany również przestrzennie. Wszystkie osoby biorące udział w zajęciach warsztatowych batiku, pomimo często starszego wieku, łączy jedno: pasja tworzenia a na jej realizację, jak wszyscy zgodnie uważają, nigdy nie jest za późno. I to właśnie chcemy zaprezentować.

20.04, poniedziałek, godz. 19
InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30
wstęp wolny

Uczestnicy warsztatów (autorzy prac):
Irena Sulkowska, Danuta Rodak, Aleksandra Sobczyk, Urszula Dudzik, Ligia Siwa, Zofia Rusowicz, Elżbieta Skowrońska, Halina Wojtuń, Małgorzata Kudlak, Barbara Ornowska,

oraz prowadząca warsztaty
artysta plastyk
Wanda Frąckowska

Możliwość komentowania jest wyłączona.