XIII Urodziny Przystani Poetyckiej „Strych”

Centrum Kultury w Gdyni
Przystań Poetycka „Strych”

zapraszają na
XIII Urodziny Przystani Poetyckiej „Strych”

w programie:
– koncert Tomasza Olszewskiego
– loteria literacka
– tort

28.01, wtorek, godz. 19.30
Kawiarnia „Strych”
pl. Kaszubski 7B, Gdynia

Wieczór poprowadzą:
Paweł Baranowski i Wojciech Boros

Wstęp wolny!

_____________
Tomasz Olszewski – autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer. Debiutował na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później został laureatem I nagrody, tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów. Początek lat osiemdziesiątych to, z jednej strony, koncerty w miejscach niezależnych od władz i częste zmagania z cenzurą, z drugiej udany i naznaczony nagrodami i wyróżnieniami udział w festiwalach piosenki studenckiej, autorskiej i poetyckiej.

Opublikował swoje teksty w tomiku „Zapiski z podróży”, komponował muzykę do spektakli teatralnych, dokonał wielu nagrań i rejestracji recitali radiowych i telewizyjnych, pisał teksty dla innych wykonawców, co znalazło ślad na paru płytach.

Napisał polskie teksty do słynnych pieśni fado (Teatr Wybrzeże – „Fado” – Marzena Nieczuja-Urbańska) i teksty do najsłynniejszych tang („Tango” – Dorota Lulka i Milonga Baltica). Nagrał cztery płyty autorskie („Przesiadka” – 1996, „Lajf” – 2002, „Odbijany” – 2010, „Jest pięknie” 2011). Jego piosenki znaleźć można także na kilkunastu składankach i kompilacjach.

Brał udział w największych w kraju koncertach, poświęconych balladzie, piosence autorskiej czy literackiej: legendarnym na Górze Szybowcowej, cyklu „3xBARDziej”, „Przeglądzie Piosenki Prawdziwej – Zakazane Piosenki”(2001), festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”(„Bardowie Polskiego Radia”), czy „Sopot Bard’s Meeting”. Gra na gitarze akustycznej, klasycznej, mandolinie i harmonijce ustnej. Śpiewa i gwiżdże. Koncertuje solo i z kilkuosobowym zespołem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.