XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej

Szanowni Państwo!

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza na

XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej
Gdynia 16.09.2011-01.10.2011

 

Program Festiwalu:

16.09.2011 r., godz. 18.00, Kościół p.w. św. Antoniego, ul. Ujejskiego 40

Koncert Capilla Flamenca (Belgia)
Nazwa pochodzi od kapeli dworskiej Karola V, który opuszczając w 1517 roku Niderlandy zabrał ze sobą swych najlepszych muzyków. Dzisiejszą Capilla Flamenca tworzą wykonawcy, głównie z Flandrii, specjalizujący się w muzyce XV i XVI w., których celem jest przywrócenie do życia wspaniałych kompozycji pochodzących z tego właśnie okresu.

W składzie:
Marnix De Cat – kontratenor altowy
Tore Denys – tenor
Lieven Termont – baryton
Dirk Snellings – bas, dyrekcja artystyczna
Liam Fennelly, Thomas Baeté,
Piet Stryckers – viola da gamba

W programie koncertu usłyszymy m.in:
Gloria – Missa In myne zyn (A. Agricola)
D’ung aultre amer III (A. Agricola, J. Ockeghem)
Comme femme desconfortée (A. Agricola, G. Binchois)

 

17.09.2011 r., godz. 18.00, Kościół p.w. NSPJ (dolny), ul. Armii Krajowej 46

Koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Powstała w 2007 roku, muzycy orkiestry to młodzi i utalentowani absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – laureaci wielu konkursów solowych oraz kameralnych. W repertuarze orkiestry pojawiają się utwory najwybitniejszych kompozytorów europejskich i polskich. Wszechstronność muzyków pozwala realizować koncerty również spoza obszaru muzyki klasycznej. Znani są ze współpracy z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, takimi jak: Motion Trio, zespół Raz Dwa Trzy, Grzegorz Turnau, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Andrzej Piaseczny, Seweryn Krajewski, Dorota i Henryk Miśkiewicz, Adam Sztaba, Hadrian Filip Tabęcki.

W składzie:
Zbigniew Pilch – skrzypce, dyrygent
Anna Krawczyk – mezzosopran
Marta Niedźwiecka – klawesyn
Zuzanna Kuklińska – skrzypce
Hanna Chylińska – skrzypce
Mariusz Mruczek – wiolonczela

W programie koncertu usłyszymy utwory Pietra Antonia Locatelli, Giovanni Battista Pergolesi, Antonia Vivaldi.

24.09.2011 r., godz. 18.00, Kościół p.w. św. Antoniego, ul. Ujejskiego 40

Koncert Musica Lingua (Niemcy)
Założycielem zespołu jest śpiewak i dyrygent Stephan Schreckenberger. W ciągu ostatnich kilku lat Musica Lingua stała się jednym z najlepszych niemieckich zespołów wokalnych. Są częstymi gośćmi festiwali muzycznych oraz cykli koncertowych. Wspólnie z Monachijską Orkiestrą Barokową L’arpa nagrali „Festlichen Kantaten“ oraz „Membra Jesu Nostri“ Dietricha Buxtehude

W składzie:
Soprany: Natascha Jung, Simone Schwark
Alty: Julia Diefenbach, Jörn Peuser
Tenory: Patrick Siegrist, Joachim Streckfuss
Basy: Philipp Brömsel, Jacob Winter

Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
Jedna z najsłynniejszych i najczęściej koncertujących orkiestr kameralnych w Europie, obchodząca za dwa lata 30-lecie swojego istnienia. Zespół pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego – pomysłodawcy, twórcy i do dziś szefa orkiestry występował w największych salach koncertowych w Niemczech, ale również we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu i Anglii oraz na innych kontynentach: w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Japonii i w Chinach.

W programie koncertu usłyszymy utwory Johanna Sebastiana Bacha m.in:
Motet „Der Geist hilft unser Schwachheit auf“ BWV 226
Aria na strunie g“ z Suity Orkiestrowej nr 3 D-dur BWV 1068

25.09.2011 r., godz. 18.00, Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli, Plac św. Andrzeja 1

Koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku
Powstała wraz z filharmonią w roku 1945. Do znaczących wydarzeń artystycznych ostatnich lat można zaliczyć m.in. XI Music Biennale w Berlinie, podczas którego orkiestra symfoniczna pod batutą Wojciecha Michniewskiego zdobyła Nagrodę Krytyki dla Najlepszej Orkiestry za wykonanie I Symfonii Pendereckiego (1987), tournée koncertowe z chórem „Cecilien Verein” z Frankfurtu, gdzie orkiestra koncertowała w Filharmonii Monachijskiej, Alte Oper we Frankfurcie i Concertgebouw w Amsterdamie (1989); oprawę muzyczną uroczystej mszy świętej celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie, inaugurującej obchody milenijne Gdańska (1997); koncert Jean Michela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej z okazji 25-lecia powstania Solidarności i Podpisania Porozumień Sierpniowych (2006);

Kai Bumann – dyrygent
Soliści:
Agnieszka Piass – sopran
Anna Lubańska – alt
Ryszard Minkiewicz – tenor
Leszek Skrla – bas

Koncert Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych chórów akademickich w Polsce. W ponad sześćdziesięcioletniej działalności był laureatem czołowych nagród na licznych festiwalach chóralnych – polskich i zagranicznych. Chór koncertował w dwudziestu dziewięciu krajach świata, m.in.:Austrii, Belgii, Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Danii, Filipinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Jugosławii, Kanadzie, Litwie, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, Republice San Marino, Szwecji, Szwajcarii, USA, Włoszech, Watykanie i Wielkiej Brytanii. W skład bogatego repertuaru zespołu wchodzą utwory a capella wielu polskich i zagranicznych kompozytorów reprezentujących różne style muzyczne i epoki, Spirituals & Gospel, musicale, oraz dzieła oratoryjno-kantatowe. Kierownikiem artystycznym chóru od 1988 roku jest Jerzy Szarafiński.

W programie koncertu usłyszymy m.in. utwory:
Antonin Dvoȓȧk, Msza D-dur op.86 na głosy solowe, chór mieszany, organy i orkiestrę
Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonia D-dur „Haffnerowska” KV 385, Allegro con spirit

30.09.2011r., godz. 18.00, Kościół p.w. NMP Królowej Polski (Kolegiata Gdyńska), ul. Armii Krajowej 26

Koncert Octava Enseble
uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia.Uczestniczy w licznych festiwalach muzycznych, koncertach i projektach artystycznych współpracując z najważniejszymi instytucjami kultury na terenie całej Polski oraz za granicą.
Kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawuje Zygmunt Magiera – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat I nagrody XII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu oraz II nagrody w The International Choral Conducting Competition „Towards Polyphony”, który jednocześnie pełni obowiązki kierownika artystycznego zespołu śpiewaków Capella Cracoviensis.
OCTAVA ensemble podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni zaprezentuje się gdyńskiej publiczności po raz pierwszy.

W składzie:
Agnieszka Drabent – sopran
Anna Magiera – sopran
Małgorzata Langer-Król – alt
Łukasz Dulewicz – alt
Zygmunt Magiera – tenor, kierownictwo artystyczne
Marek Opaska – tenor
Bartłomiej Pollak – bas
Marcin Wróbel – bas

W programie koncertu usłyszymy utwory Hansa Leo Hasslera, tj:
Pater noster (SSAT.ATBB)
Ecco Sacerdos magnus (SAATTB)
Communio: Laudate Dominum (SATB)

 

01.10.2011 r., godz. 18.00, Kościół p.w. św. Antoniego, ul. Ujejskiego 40

Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis
Twórcą i założycielem jest prof. dr Alina Kowalska-Pińczak. Peda­gog, wokalista i była dziekan dwóch kadencji Wydziału Teorii i Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nawiązując do bogatej twórczości muzycz­nej dawnego Gdańska, Cappella Gedanensis kontynuuje tradycje Kapeli Rajców Miejskich założonej w XVI wieku. Wykonuje opracowane i wydane drukiem arcydzieła muzyki gdańskiej. Zespół ma w swym dorobku Złotą i Platynową Płytę – Antoniego Vivaldiego, Pory roku ‘2000 oraz kolędy Nowy Rok u Ojca Świętego ‘2002. Płyta L. Boccheriniego, Stabat Mater
z udziałem A. Tomaszewskiej została nominowana do Nagrody Fryderyk ‘2008.
Cappella Gedanensis koncertowała niemal na całym świecie – w USA, Chinach, Izraelu oraz większości państw europejskich. Uczestniczyła w licznych festiwalach międzynarodo­wych, m.in. zespół wziął udział w Festiwalu Radiowym WDR w Herne i Schwabisch Gmünd (Spalt, Niemcy), Festiwalu Muzyki Sakralnej w Abu Gosh (Izrael), Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Dawnej (Bruksela), Festiwalu Muzyki Barokowej (Niemcy, Litwa, Polska), Royal Music Festiwal (Sztokholm), Festiwalu Chóralnym (Brema).

W składzie:
Anna Asmus – sopran,
Sylwia Falecka – alt,
Romuald Szyszko – tenor,
Adam Okrój – bas
Hanna Kwiatkowska – sopran,
Edyta Łuczkowska-Swat – mezzosopran
Miłosz Gałaj – baryton

W programie koncertu usłyszymy utwory Johanna Baltazara, Christiana Freisslich, Christopha Wernera, Johanna Wanninga, Andreasa Hackenbergera oraz Josepha Haydna.

Prowadzenie koncertów: Krzysztof Dąbrowski, Konrad Mielnik

Bilety w cenie 5zł, karnet festiwalowy w cenie 15zł do nabycia:
Centrum Kultury w Gdyni, ul. Łowicka 51 (pn.-pt. 8.00 – 16.00)
Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5
oraz w miejscu i dniu koncertów w godz. 17.00 – 18.00

Organizator:
Centrum Kultury w Gdyni
www.ckgdynia.pl

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.