PREMIERA „8 SCEN Z ŻYCIA KOBIETY”

29 października 2021 Wyłączono przez CKGdynia

„8 scen z życia kobiety” jest próbą ukazania złożonego piękna kobiety, zaklętego, czasem przeklętego, wydobywanego indywidualnie, niekiedy z dużym wysiłkiem, a czasem zupełnie nieświadomie. Spektakl nie jest pochwałą żadnych haseł czy odniesieniem do konkretnych wydarzeń. To skoncentrowana dźwiękowo i muzycznie opowieść o instynktach i intuicji kobiety, często tłumionej, negowanej i pomijanej. Siłą kobiety jest jej potrzeba odradzania się, dawania życia, słuchania własnej natury, zgoda na samą siebie. Osobistą moc kobieta jest w stanie poznać szczególnie przez kontakt z innymi kobietami, dlatego siłą spektaklu jest udział w nim prawie dwudziestu aktorek, które stają się głosem intuicji. Kobieta, która pięknie nauczy się siebie i będzie mądrze rozdawać swoje talenty, uchroni własną intuicję oraz indywidualność.

Całość podzielona jest na osiem opowieści, każda z nich jest skoncentrowana na innych, wartościujących pojęciach, jak moment inicjacji, dom, godność, strata, cielesność, gniew czy przeznaczenie. Oryginalna muzyka, wykonywana na żywo budowana jest przez dźwięki, grę na instrumentach i śpiew, odkrywa piękno obfitości kobiety.

9.06, wtorek, godz. 19.00 KUP BILET PREMIERA
10.06, środa, godz. 19.00 BRAK BILETÓW 

Centrum Kultury w Gdyni
ul. Łowicka 51, Gdynia
*Czas trwania: 60 min. *Bilety: 15 zł

Realizatorzy:
Scenariusz: Magdalena Kajtoch
Reżyseria: Renia Gosławska, Magdalena Kajtoch
Choreografia: Renia Gosławska
Muzyka i dźwięki: Maja Miro Wiśniewska
Gra na instrumentach: Natalia Mieśnik (altówka), Katarzyna Matejczyk (kalimby)
Projekt plakatu i zdjęcia promocyjne: Justyna Franczak
Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia (www.pomyslodalnia.pl), Centrum Kultury w Gdyni

Obsada:
Małgorzata Bierejszyk, Elżbieta Biernat, Katarzyna Chylińska, Karolina Dabolin, Justyna Franczak, Edyta Górska, Jolanta Kaczorowska, Alina Krakowska, Iweta Lidzbarska, Katarzyna Marzec-Okoń, Katarzyna Matejczyk, Natalia Mieśnik, Judyta Niżyńska, Maria Sobolewska, Agnieszka Szkiruć-Lutkiewicz, Justyna Wolf, Elżbieta Zagrodzka.

PREMIERA 9 czerwca 2015

Grupa teatralna Chórraa istnieje od 2012 roku. Ma na swoim koncie dwa spektakle: „Wszystkie kobiety Williama” oraz „Perfumerię Lady Makbet” pokazane na Festiwalu Szekspirowskim, Sopot Fringe Festiwalu, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Centrum Kultury w Gdyni, przestrzeni miejskiej. Chórraa założona i prowadzona przez Magdalenę Kajtoch, współprowadzona jest przez artystkę Renię Gosławską oraz na potrzeby obecnego spektaklu przez Maję Miro Wiśniewską. Chórraa to głos kobiet w sprawach, które stanowią o dzisiejszym wizerunku kobiety i jej roli w społeczeństwie. Chórraa zachęca do zatrzymania, do refleksji, czasami pogłębionej, do obejrzenia się za siebie i spojrzenia przyjaźnie w stronę drugiego człowieka. Chórraa to czas i projekt dla kobiet.

Renia Gosławska

Renia Gosławska fot. Anita Markus

Solistka Teatru Muzycznego w Gdyni, artystka wszechstronnie utalentowana, multiinstrumentalistka, aranżerka. Realizatorka autorskiego projektu „Błogosławieni… Pieśni gospel”, za który otrzymała teatralną Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. W Teatrze Muzycznym w Gdyni, można ją podziwiać m.in. w rolach: Jagny w „Chłopach” w reż. W. Kościelniaka, Izabeli Łęckiej w „Lalce” w reż. W. Kościelniaka, Diabła w „Przygodach Sindabada Żeglarza” w reż. J. Kiliana, Marii w „Tango Nuevo” w reż. G. Castellanosa, Betty Rizzo w „Grease” w reż. M. Korwina, a także „Braciach Dalcz i S-ka” w reż. W. Kościelniaka w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie czy w „Piaskownicy” w Centrum Kultury w Gdyni. Reżyseruje, komponuje, zajmuje się choreografią, współprowadzi chór kobiet Chórraa.

Maja Miro Wiśniewska

Maja Miro Wiśniewska fot. Justyna Franczak

Urodzona w Krakowie. Studiowała flet barokowy w Akademii Muzycznej w Krakowie, psychologię stosowaną (UJ) oraz muzykoterapię (AM Łódź). Studia muzyczne kontynuowała w Konserwatorium w Amsterdamie, w klasie poprzecznych fletów historycznych prof. Martena Roota. Jest współzałożycielem i muzykiem zespołu instrumentów historycznych SILVA RERUM arte oraz prezesem Fundacji SILVA RERUM, działającej w Gdańsku. We współpracy z Miastem Gdańskiem organizuje festiwale poświęcone muzyce dawnej w Trójmieście: Cappella Angelica, Muzyka Aniołów Mariackich oraz Europa +/-1700. Współpracuje także z zespołami: De Nederlandse Bachvereniging, Nieuwe Philharmonie Utrecht, Capella Cracoviensis, Collegium Cracoviensae, Sweelink Baroque Orchestra, Luters Bach Ensemble Groningen, Cracovia Barocca, Floripari i in. oraz z baletem dworskim Cracovia Danza. Koncertuje, akompaniuje, prowadzi warsztaty, przygotowuje muzycznie najnowszy spektakl chóru kobiet Chórraa.

Magdalena Kajtoch

Magdalena Kajtoch fot. Justyna Franczak

Absolwentka Filologii Polskiej UG, recenzentka teatralna, autorka scenariuszy, redaktorka naczelna Pomorza Kultury, dziennikarka Gazety Świętojańskiej, prezes Fundacji Pomysłodalnia, animatorka życia kulturalnego, w tym koncertów charytatywnych ( np. „Śpiewający aktorzy”), projektów edukacyjnych (np. Bliżej teatru, Teatr Umiejętności), założycielka Akademii Kobiet.

  • GALERIA ZDJĘĆ Z PREMIERY SPEKTAKLU